iOS 12 ile Face ID Özelliği Nasıl Değişti?

Face ID teknolojisi iOS 12 sonrasında genişletiliyor. Face ID, iOS 12 sonrasında nasıl değişiklikler alacak? Tüm bilinenlerle Face ID değişiklikleri.

0
132

iOS 12 işletim sistemi için beklenen dönem geldi ve sonunda beta 1 sürümüyle beraber iOS 12 işletim sistemi kullanıma açılmış oldu. Yeni işletim sisteminin kullanılmaya başlamasıyla beraber Apple’ın ne gibi değişiklikler yaptığı da daha net anlaşılmaya başladı. Geliştiriciler için yayınlanan ilk beta sürümünün içerisinde ortaya çıkan en ilginç yeniliklerden birisi de Face ID sistemine ilişkin oldu. Bu seriyle beraber Face ID kullanım sınırlarının genişletildiğinin ortaya çıktığını gördük. İlk olarak dikkat çeken sistem ise çoklu kullanıcı desteğinin gelmiş olması.

Face ID için Çoklu Kullanıcı Desteği

iPhone X akıllı telefonlarında kullanılan mevcut sistemde, sadece bir kullanıcının Face ID için yüz tanımlaması yapması sağlanıyordu. Sadece bir kullanıcı için yapılan tanımlama nedeniyle, telefonun kilidini bu kullanıcıdan başkasının açması mümkün olmuyordu.  Yeni işletim sisteminde ise bu kısımda bir değişiklik söz konusu olacak. iOS 12 sonrasında artık kullanıcıların tek bir kişi için değil, iki kişiye kadar Face ID tanımlaması yapılması sağlanacak.

Face ID iOS 12

Kullanıcılar kendi yüz tanımlamasını yapmasının dışında, istedikleri bir diğer kullanıcı içinde yüz tanıması yapılabilecek. Her iki kullanıcı da Face ID kilidini kullanarak, telefonun kilidini açabilecek. Beta sürümünde ortaya çıkan yeni özellikle beraber bazı özel kodlarında ortaya çıktığını söylemek gerekiyor.

Face ID iOS 12

Beta sürümün içerisinde ortaya çıkan kodlara göre iPad modelleri için de yüz tanıma sistemi kullanılacak. Muhtemelen bir sonraki iPad modelinde göreceğimiz Face ID desteğinin de yine çoklu kullanıcı sistemini destekleyeceği ve bu şekilde yine yüz tanıma sisteminin sınırlarını genişleteceğinden söz ediliyor. Muhtemelen yeni beta sürümlerinde ya da final sürümünde Face ID için yepyeni geliştirmelerde görebiliriz. Bunun için iOS 12 gelişmelerini takip ediyoruz.

İLGİLİ HABER:  WWDC 2018 Etkinliğini Nasıl İzleriz?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?