iOS 12 Hesap Makinesinde Hata Mı Var?

iOS 12 işletim sisteminde hesap makinesi sorunu ortaya çıktı. iOS 12 hesap makinesi sorunu nasıl ortaya çıktı? İşte sorunun detayları.

0
126

iOS 12 işletim sistemi şu an herkese açık olarak beta 4, geliştiricilere açık olarak ise beta 5 sürümüyle yayında. iOS 12 beta 5 olarak yayınlanan son geliştirici sürümü, belli bir noktanın geçildiğinin işareti. Yani artık iOS 12 işletim sistemi yarı yarıya şekillendi. Yeni işletim sisteminin özelliklerinin ve getireceği değişikliklerin az çok ortaya çıktığını söyleyebiliriz.

Bundan sonraki beta süreçlerinde genelde ufak değişiklikler ve performans odaklı iyileştirmeler yapılacaktır. Aslında iOS 12 beta 5 sürümünde de zaten başarılı düzenlemeler yapıldığını söyleyebiliriz. Daha öncede paylaştığımız hız testlerinde dikkat etmişsinizdir bu sürüm, tüm iPhone modellerinde daha hızlı ve daha kararlı. Fakat buna rağmen sorunlarda yaşanmıyor değil. Bu kez gündeme gelen hata bir hesap makinesi hatası.

iOS 12 Hesap Makinesi Yanlış Sonuçlar Veriyor

İlk olarak geliştiricilerden gelen açıklamalarla ortaya çıkan sorun, daha sonra hem reddit üzerinden hem de çeşitli forumlar üzerinden paylaşılan görsellerle beraber desteklendi. Yaşanan sorun, daha öncede iOS 11 işletim sisteminde gördüğümüz hesap makinesi sorunu.

iOS 12

Paylaşılan videolara ve son paylaşılan görsellere göre iOS 12 işletim sisteminin hesap makinesi bölümünde genelde yanlış sonuçlar elde ediliyor. Özellikle toplama ve çıkarma gibi basit işlemlerin sonuçlarının yanlış olarak verildiği görülüyor. Daha öncede bu sorunun yaşandığını görmüştük. iOS 11 işletim sisteminde de genel hesaplamalarda yanlış sonuçlar verildiği gibi animasyonlar kısmında da sorunlar yaşanabiliyordu.

Tuşlarda Hatalı Gösterim

Benzeri durumun iOS 12 işletim sisteminin beta 5 sürümünde de karşımıza çıktığı görülüyor. Ancak burada bir fark söz konusu. iOS 12 hesap makinesi sorununda bazı tuşlarının hiç algılanmadığı da gözüküyor. Videolara göre kullanıcılar “2” tuşuna basarken, hesap makinesinde bu tuş “5” olarak algılanabiliyor.

Buna varan hatalı sonuçları da ekleyecek olursak, şu an için sıkıntılı bir durum olduğu kesin. Muhtemelen Apple’ın yeni beta sürümünde ilk düzeltilecek olan sorunlardan birisi, hesap makinesi sorunu olacaktır. Her ne kadar açıklama yapılmasa da beklenti bu yönde.

 

Önceki İçerikApple Watch Series 3 için Jailbreak Yayınlandı
Sonraki İçerikiPhone 9 Kamerası için Önemli Bilgiler Gelmeye Devam Ediyor
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?