iOS 12 Beta’dan iOS 11.4’e kayıpsız downgrade nasıl yapılır?

1
374

Apple iOS 12 güncellemesini Eylül-ekim ayı gibi herkesin kullanımına açacak. Şimdilik Beta test kullanıcıları iOS 12’yi kullanabiliyorlar. Birçok iOS 12 testçisi, iOS 12’den memnun. iOS 12 özellikle performans iyileştime, hızlanma konularında başarılı görülürken, pil tüketiminde pek de beğeni toplamadı.

Bakınız: iOS 12 nasıl? Kullanıcı yorumları

iOS 12; geçtiğimiz günlerde WWDC 18 etkinlikleri kapsamında tanıtıldı. iOS 12 hakkında bilgi almak istiyorsanız, iOS 12 yeni özellikleri başlıklı yazımıza bakabilirsiniz.

iOS 12′de de tabii ki hatalar var. Ancak iOS 12’nin ilk beta sürümü, şimdiye kadar gördüğümüz en istikrarlı deneme sürümlerinden birisi olmuş. Ancak belirtelim ki; pil ömrü konusunda iOS 12 Beta 1’den çok beklentiniz olmasın. Şimdiye kadar gelen birçok yorum, iOS 12 ile birlikte pil ömründe bir iyileşme olmadığı şeklinde. IOS 12 şimdilik oldukça kararlı görünüyor ama  çeşitli sebeplerden dolayı iOS 11.4’e downgrade yapmanız yani sürüm düşürmeniz gerekebilir.  Bu işlemi yaparken söz konusu iPhone veya iPad cihazınızda veri kaybına uğramadan yapmanız çok önemli.

Umarım iOS 11.4 veya iOS 11.4.1 beta cihazınızı doğru şekilde yedekledikten sonra iOS 12 beta sürümüne doğru şekilde geçmişsinizdir. Bunun için iTunes yüklü bir bilgisayara yedek almanız yeterli.

Elinizde yedeğiniz varsa sadece bu Apple sayfasına tıklayın ve indirme talimatlarını takip edin. Bununla birlikte, mevcut iOS 12’de bulunan verileriniz iOS 11.4’e taşınmayacaktır. Bu yüzden resimleriniz veya videolarınız varsa bunları ayrıca bilgisayarınıza kopyalayın veya bir yerlere (mail, whatsapp gibi) gönderin.

IPhone veya iPad’inizi yedeklemediyseniz yine benzer işlemler yapacaksınız. Ama bu sefer cihazınızı DFU moda almanız gerekecek. DFU moda alma işlemleri yazımızdan bu konuda yararlanabilirsiniz.

Ardından iPhone veya iPad’inizi bir bilgisayara bağlayın. Bunun çalışması için mutlaka iTunes üzerinde bir PC’ye veya Mac’e ihtiyacınız var. Ayrıca cihazınız için iOS 11.4 IPSW dosyasını indirebilmeniz gerekir. Bunları ipsw sitesinde bulabilirsiniz. ipsw.me nedir? başlıklı yazımız size bu konuda yardımcı olabilir.

——> Bu işlemlerin anlatıldığı iPhone restore etmek başlıklı yazımıza mutlaka bakın. Orada adım adım bu işlemleri anlattık.

ITunes’da iken, Yükseltme düğmesine tıklarken Mac’te Option (Windows’ta ÜstKarakter) düğmesine basın. Az önce indirdiğiniz IPSW dosyasını seçin ve iTunes’un işlemi bitirmesini bekleyin. Alternatif olarak, en son iOS 11.4 yedeğiniz varsa, herhangi bir klavye düğmesine basmadan Geri Yükle’yi seçin.

Ayrıca bakınız: iOS 12 Rehberi

1 YORUM

  1. Başlıkla yazı içeriği o kadar saçma ki. Veri kayıpsız 12′ den 11 e düşmek demek ne demek ? Telefonda herhangi bir VERİ kaybı olmadan düşebilmek demek. Ama yazıyı okuyunca anlıyorsunuz ki, IOS 11.4 te yedek almayan zaten 12 de aldığı yedekle kayıpsız olarak IOS 11.4 e geri dönemeyecek. Yani standart IOS politikasının aynısı burada da var. ama kelime oyunlarıyla makale okutulmaya çalışılmış… Zaten üst sürümden alınan yedek hiçbir şekilde alt sürüme kurulmuyor. Ama siz mucizeler yaratmış 12 den sanki rehberdeki bir kişi bile silinmeden 11.4 e düşebilecekmişiz gibi başlık atmışsınız….

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?