iOS 12 beta 8 ve iOS 11.4.1 Hız Karşılaştırması (iPhone Modelleri)

0
163

iOS 12 işletim sistemleri için yeni beta sürümleri yayınlandıkça, hız testlerimize devam ediyoruz. Mevcut kararlı sürüm olan iOS 11.4.1 sürümüyle iOS 12 beta serilerini daha önce karşılaştırmıştık. Şimdi ise iOS 12 beta 8 ve iOS 11.4.1 hız karşılaştırmasını yapacağız. Burada diğer serilerden daha önemli olan bazı detaylar var.

Sitemizi takip ediyorsanız bileceksiniz iOS 12 beta 8 sürümü düzenleme serisi oldu. iOS 12 beta 7 sürümünde yer alan hatalar nedeniyle bu seri iptal edildi. Düzenlenmiş sürüm olarak iOS 12 beta 8 sürümü yayınlandı. Haliyle performans konusunda önemli değişiklikler bekliyoruz. Sözü daha fazla uzatmadan karşılaştırmalarımıza geçelim.

iOS 12 beta 8 ve iOS 11.4.1 (iPhone 5s)

Her zaman olduğu gibi ilk olarak yine iPhone 5s modelinden başlayacağız. Güncellemeyi alacak en eski model olması nedeniyle bu serinin önemini anlatmaya gerek yok. Yeni beta sürümünde de iPhone 5s modeline özel düzenlemeler olacağını düşünüyorduk. Bu nedenle karşılaştırma biraz daha önemli hale gelmiş oldu. Karşılaştırmaya baktığımız zaman, iOS 12 beta 8 yüklü olan cihaz açılış hızında çok daha önde. Aradaki fark bir hayli artış göstermiş durumda. Yeni beta sürümü neredeyse 10 saniye kadar daha erken açılıyor.

Bu da ne denli bir performans farkının oluşturulduğunu gösteriyor. Uygulama açılış hızları ve servislerin açılış hızlarında da yine yeni beta sürümünün bir hayli önde olduğunu görüyoruz. Özellikle kamera açılış hızını merak ediyorduk ve beklentilerimiz karşılandı.

iOS 12 beta 8 kamera açılış hızlarında da oldukça önde. Kısacası bu kez yeni beta sürümünün ezici bir üstünlüğü olduğunu söyleyebiliriz. Hemen AnTuTu puanlarından da söz edelim. Videoda yer alan detaylara göre biraz şaşırtıcı bir durum olduğunu belirterek başlayalım. Puanlarda eski işletim sistemi önde gözüküyor.

iOS 12 beta 8 AnTuTu Puanı: 10117 puan

iOS 11.4.1 AnTuTu Puanı: 11621 puan

iOS 12 beta 8 ve iOS 11.4.1 (iPhone 6)

Her zaman olduğu gibi yeni modellere doğru ilerleyişimize devam edelim. iPhone 6 iOS 12 beta 8 ve iOS 11.4.1 hız karşılaştırmasında da yine ilginç sonuçlar elde edilmiş durumda. Hemen açılış hızlarına baktığımız zaman, yeni beta sürümünün ipi önde göğüslediğini görüyoruz. Bu seride de iOS 12 beta 8 daha hızlı açılıyor. Arada çok büyük bir fark söz konusu değil ancak yine de yeni beta sürümünün net bir şekilde önde olduğunu görüyoruz. Bunun yanında uygulama açılış hızlarında neredeyse eşit bir durum söz konusu.

iOS 12 beta 8 biraz daha önde ve performans biraz daha iyi gözüküyor ancak arada bir uçurum söz konusu değil. Kamera açılış hızında da yine yeni seri önde olmasına karşın aradaki farkın çok büyük olmadığını belirtelim. Muhtemelen hatalar üzerinde odaklanılmış olan bir güncelleme söz konusu olduğu için bu fark normal sayılabilir.

Yani henüz iOS 12 serisinin net olarak farkını hissedeceğimiz bir hız farkı oluşmuş değil. Yine AnTuTu puanlarında ise şaşırtıcı bir değişiklik söz konusu. iOS 12 beta 8 nedense iPhone 6 serisinde de geri kalmış gözüküyor. Tek çekirdek ve çoklu çekirdek puanı testlerinde yeni beta önde olsa da AnTuTu puanlarında durum biraz daha farklı.

iOS 12 beta 8 AnTuTu puanı: 13196 puan

iOS 11.4.1 AnTuTu Puanı: 14612

iOS 12 beta 8 ve iOS 11.4.1 (iPhone 6s)

Gelelim biraz daha güçlü bir akıllı telefon olan iPhone 6s modeline. iOS 12 beta 8 ve iOS 11.4.1 karşılaştırmasında durum biraz daha farklı. Açılış hızlarında çok küçük bir fark olsa da yeni beta sürümü daha geç açılıyor. iOS 12 beta 8 sürümünün birkaç saniye kadar daha geç açıldığını görüyoruz. Uygulama açılış hızlarında ise her iki işletim sistemi hemen hemen eşit değerler sunuyor. Bazı uygulamalarda açılış hızının iOS 12 beta 8 serisinde önde olduğu, bazı uygulamalarda ise iOS 11.4.1 sürümün önde olduğu görülüyor.

Arada kesin bir fark olduğunu göremiyoruz. Ancak dediğimiz gibi bazı uygulamalarda yeni beta sürümünün geride kalması can sıkıcı. Çekirdek puanlarında da çok önemli bir fark olmasa bile yeni beta sürümü daha önde. iOS 11.4.1 beta ile tek çekirdek puanı 2524 iken, iOS 12 beta 8 sürümünde 2559 puan alındığı görülüyor.

iOS 12 beta 8 ve iOS 11.4.1 (iPhone 7)

Gelelim en yeni amiral gemisi modellerinden biri olan iPhone 7 serisine iOS 12 beta 8 ve iOS 11.4.1 hız karşılaştırmasında, yeni beta sürümünün daha önce açıldığı görülüyor. Yine uygulama açılış hızlarında da yeni beta sürümünün önde olduğu görülüyor.

Özellikle Apple’ın servislerini açma konusunda ve kamera açılış hızı konusunda yeni beta sürümü biraz daha önde. Çekirdek puanlarında da yine yeni betanın net bir şekilde önde olduğu görülüyor. Yeni beta kullanan telefon tek çekirdek puanı olarak 3545 puan alırken, iOS 11.4.1 tek çekirdek puanında 3516 puan değeri elde edildiği görülüyor.

iOS 12 beta 8 ve iOS 11.4.1 karşılaştırması için sonuçlar genel olarak bu şekilde. Bir noktaya dikkat çekelim. Karşılaştırmalarda son 2 model için AnTuTu değerlendirilmesi yapılmadığını görüyoruz. Bunun nedeni AnTuTu sonuçlarında iOS 12 beta 8 kısmında bazı anlamsız değerlerin gözükmesi. Muhtemelen bir güncelleme değerler daha net hale gelecektir.

Genel olarak performans karşılaştırmasına baktığımı zaman ise yeni betanın beta 5 ve beta 4 kadar fark yaratmadığı gözüküyor. Muhtemelen hız konusunda iOS 12 beta 9 sürümünü beklemek daha doğru olacaktır. iPhone 8 serisi için yapılan karşılaştırmayı da daha sonra ekleyeceğimizi belirtelim. Henüz iPhone 8 modeli için karşılaştırma yapılmamış durumda.

 

Önceki İçerikiPhone 11
Sonraki İçerikHaftanın En İyi iOS Uygulamaları
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?