iOS 12.5 Güncellemesi Eski iPhone Modelleri için Yayınlandı

0
2954

Bu hafta Apple’ın güncelleme haftası diyebiliriz. Marka önce iOS 14.3 sürümünü yayınladı. Bunun arkasından macOS güncellemeleri ve watchOS güncellemeleri yayınlandı. Bu güncellemelerin ardından sürpriz bir güncelleme daha yayınlandı. iOS 12.5 sürümü olarak yayınlanan güncelleme, eski sürümde kalan akıllı telefonların bir kez daha güncelleme almasını sağladı.

iOS 12 serisinde kalan akıllı telefonlar için yayınlanan güncelleme kullanıcıları şaşırtmaya devam ediyor desek yeridir. Normalde eski sürümler için güncelleme görmeyiz ama iOS 12 için sürekli güncelleme görüyoruz. En son iOS 12.4 yayınlanmıştı ve artık burada biter diyorduk. Ama şimdi yeni bir sürüm daha gelmiş oldu.

iOS 12.5 Sürümünden Çok Şey Beklemeyin

Tabii ki bir güncelleme gelmiş oldu ama bu güncellemeden çok şey beklememeniz gerektiğini belirtelim. Sonuçta bu eski sürüm için gelen bir düzenleme güncellemesi. Amaç telefonlara yeni özellikler vermek değil.

Bu sürümle beraber iOS 12 serisinde kalan eski modeller için maruz kalma bildirimi özelliği geldi. Koronavirüs salgınına karşı geliştirilen bir özellik olan bu sistem, bir nevi güvenlik güncellemesi olarak görülebilir.

Öyle ki bu güncelleme ile koronavirüs salgınının yayılma etkisinin kullanıcılar tarafından da kontrol edilmesi sağlanıyor. Google ile geliştirilen maruz kalma bildirim özelliği dışında iOS 12.5 sürümünde yeni bir özellik yok.

iOS 12.5

Sadece birkaç ek güvenlik iyileştirilmesinden söz ediliyor. Her şeye rağmen eski bir akıllı telefona, eski bir işletim sistemine bu şekilde destek verilmeye devam edilmesi sevindirici bir gelişme.

Apple zaten güncellemeler konusunda kendisini kanıtlamış olan bir marka ama bu konuda daha da önemli adımlar da atılmaya başlanıyor.

Telefonların belki 6 sene güncelleme alması gibi bir durum oluşurken bir yandan da güncellemesi kesilen eski cihazlar için güvenlik yamaları geliyor. Android cihazların güncelleme durumunu düşünecek olursak, Apple’ın güncelleme artısının iyice göz önüne çıkacağı yorumunu yapabiliriz.

Önceki İçerikWistron Fabrikasından Binlerce iPhone Telefonun Çalındığı Ortaya Çıktı
Sonraki İçerikwatchOS 7.2 Güncellemesi Neler Getirdi?
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?