iOS 12.5.2 Yayınlandı – Güncelleme ile Değişen Ne Var?

0
5313

Apple yakın zamanda güvenlik güncellemelerini sundu. iOS 14 için sunulan güvenlik güncellemelerine tvOS, watchOS ve MacOS güncellemeleri de eşlik etti. Bu güncellemelerin ardından eski iOS sürümü için de bir güncelleme yayınlandı. iOS 12.5.2 sürümü kullanıma açıldı.

Peki yeni güncelleme neden geldi? Yeni yıllar öncesinin işletim sistemi hala neden güncelleme alıyor? ( Yeni değil, sürekli tartıştığımız bir konu. 🙂

İlginizi Çekebilir: 2021 Yılının En İyi Akıllı Telefonu Açıklandı

iOS 12.5.2 Güncellemesi Neler İçeriyor?

Güncellemenin getirilerinden konuşmadan önce belirtmek isterim ki bu sistem çok yakın da değişiyor. iOS 14.5 güncellemesi geldikten sonra sistem değişikliği yapılacak ve artık güvenlik güncellemelerinde sürüm değişmesine gerek kalmayacak.

Bunu iOS 14.4.2 güncellemesi için de söylemiştik. Buradan da anlayabileceğiniz yeni güncellemenin içerisinde ek bir özellik yok. Zaten iOS 14 sürümü üzerinde çalışmalar yapılırken Apple’ın tutup iOS 12 işletim sistemi için yeni özellikler sunması biraz hayal olarak değerlendirilebilir.

Bu durum firmanın satış stratejine aykırı bir durum olacaktır. Apple’ın bırakın eski cihazlara dönmeye yönelmesini, yeni cihazlar için bir anca önce geçiş sağlamaya uğraştığını biliyoruz.

iOS 12.5.2

Bir diğer yandan ise eski akıllı telefonlara hala güvenlik güncellemesi geliyor olması güzel bir adım. Hala eski modelleri kullanan ve iOS 12 işletim sistemini çalıştıran bir çok kullanıcı var.

Unutmadan yayınlanan güncellemenin de güvenlik açısından önemli bir güncelleme olduğunu belirtelim. Sisteminize bu güncelleme geldiği gibi yüklemenizi öneririm. Zaten Apple’ın güncelleme sayfasında da böyle bir uyarıya yer verilmiş. Güncellemenin yüklenmesi önem arz ediyor denilmiş.

Güvenlik yamalarının iOS 12 çalıştıran akıllı telefonlar için de devam edeceğini belirtelim. Özellikle bir güvenlik açığı ortaya çıktığı zaman, Apple eski yeni demeden güncellemeler sunmaya devam ediyor. Bu güncellemelerde en eski seri ise şu an için iOS 12 olarak gösteriliyor. Yani iOS 11’e inilmiyor.

Önceki İçerik2021 Yılının En İyi Akıllı Telefonu Açıklandı
Sonraki İçerikEn iyi Akıllı Telefonlar 2021 (Güncel Liste)
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?