iOS 11’den iOS 10.3.2’ye kayıpsız nasıl dönülür?

2
155

iPhone ve iPAd kullanıcılarının uzun süredir beklediği bir yenilik olan iOS 11, geçtiğimiz günlerde WWDC 2017 etkinlikleri kapsamında tanıtıldı. Ardından da Beta kullanıcıları için yayınlandı.

Bakınız: iOS 11 nedir? iOS 11 nasıl yüklenir?

İOS 11’in final sürümünden oldukça uzaktayız. Henüz ilk betası yayınlandı. Bu yüzden iOS 11 yükleyenler birçok hata ile karşılaştılar.

Bakınız: iOS 11 hataları ve çözüm yolları

iOS 11 Beta 1 şimdilik geliştiriciler için yayınlandı. Birçok geliştirici, iOS 11 kullanmaktan şimdilik vazgeçmiş durumda. Sitemize gelen iOS 11’den iOS 10.3.2’ye dönüş isteklerine karşılık olarak bu yazıyı hazırladık.

iOS 11’den iOS 10.3.2’ye geri yükleme

Uyarı: iOS 11 Beta 1’deyken yedek aldıysanız, veri kaybı yaşamadan iOS 10.3.2’ye geçemezsiniz. 

Öncelikle iOS 11’e geçmeden önce iPhone veya iPad, cihazınızın yedeğini almanız gerektiğini hatırlatalım. Yedek almayanlar için de iOS 11’den iOS 10.3.2’ye geri yükleme yapmanın bir yolu var. Bunun için öncelikle son sürüm iTunes yüklü Mac veya Windows yüklü bir bilgisayara ihtiyacınız olacak. Ek olarak da bilgisayarınıza iOS 10.3.2’yi indirmeniz gerekecek.

Bu dosyayı ipsw.me sitesinden indireceksiniz. Bu siteyi nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız şu yazımını okuyabilirsiniz:

ipsw.me nedir? iPsw.me nasıl kullanılır?

1- iCloud ayarlarından iPhone’umu Bul özelliğini kapatın.

2- Telefonunuzu kapatın ve bilgisayara Lightning kablosu ile bağlarken home butonuna basıl tutun.  (iPhone 7 ve iPhone 7 Plus kullanıcıları için ses butonuna basılı tutulacak)

3- Gelen uyarıda iptal (cancel) seçeneğini seçin.

4- Gelen ekranda Güncelle yazısına tıklarken, Mac kullanıyorsanız Option tuşuna, Windows kulanıyorsanız Shift tuşuna basılı tutun. Bilgisayarınıza indirdiğiniz dosyayı seçin.

Not: Elinizde iOS 10.3.2 yedeğiniz yoksa restore – geri yükle seçeneğini seçmeyin.

Videolu Anlatım:

 

 

2 YORUMLAR

  1. merhaba,

    ios 12 yükledim ve 11.4 geri dönmek istiyorum fakat elimde 11.4 yedeği yok.
    Veri kaybı olmadan nasıl geri yükleme yapabilirm?
    Not. Elinizde iOS 10.3.2 yedeğiniz yoksa restore – geri yükle seçeneğini seçmeyin.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?