iOS 11 Yüklü iPad’te Bir Uygulama Nasıl Tamamen Kapatılır?

1
231

Beta sürümü yayınlanan ve sonbaharda tam sürümü çıkması beklenen iOS 11, alışık olduğumuz bazı özellikleri de değiştiriyor. iPad'te uygulamayı tamamen kapatma yöntemi de bunlardan bir tanesi.

Apple bazen iOS, watchOS, tvOS ve macOS'u iPhone, iPad, Apple TV ve Mac için kapalı geliştirici önizleme veya halka açık beta versiyon olarak sunar. Beta versiyonlar yeni özellikler içeriyor olsa da iPhone, iPad, Apple Watch, Apple TV ve Mac'in normal kullanımını engelleyebilecek ön sürüm hatalar da içeriyor. Bu sebeple, yazılım geliştirme için onlara ihtiyacınız olmadığı sürece, geliştirici önizlemelerinden uzak durmanızı ve halka açık beta versiyonları dikkatle kullanmanızı önemle tavsiye ederiz. Cihazınıza güveniyorsanız, en iyisi tam sürümün çıkmasını beklemektir.

iOS 7'den bu yana, iPhone'unuzda veya iPad'inizde uygulama geçiş arayüzünü açabiliyor ve uygulamayı tamamen kapatmak için hızlıca yukarı çekebiliyordunuz. Şimdi, iOS 11'le birlikte bu süreç değişti. Aslında iOS 7'den önceki bir özellik olan uygulamaya basılı tutup, ardından ekranda beliren "x" butonuna basma suretiyle uygulamayı kapatma özelliği geri döndü diyebiliriz.

iOS 11'in hala beta aşamasında olduğunu ve bu özelliğin sonbaharda yayınlanacak olan tam sürüm ile birlikte değişebileceğini unutmayın.

iOS 11 Yüklü iPad'te Bir Uygulama Nasıl Tamamen Kapatılır?

  1. iPad'inizin Home tuşuna iki kere tıklayın.
  2. Uygulama geçiş arayüzünden kapatmak istediğiniz uygulamayı bulun.
  3. Uygulamanın üzerinde dokunun ve basılı tutun.
  4. Ekranda beliren "x" butonuna dokunun.

Hepsi bu kadar.

Kullanım açısından çok küçük bir zorluk çıkarsa da, bunun tasarım gereği olduğunu düşünebiliriz. Genel olarak, bir uygulama size çok önemli sorunlar çıkartmıyorsa, onu tamamen kapatmanız gerekmez. Zira bunu yapmak cihazın pil ömrü üzerinde olumsuz bir etki yaratır. Çünkü yeniden başlatılan her uygulama, tam bir başlatma döngüsü çalıştırır ve bu da pil ömrünüzün eksilmesi anlamına gelir.

1 YORUM

  1. iOS 11 öncesi sürümlerde,satın alma uygulaması böyle kaldırılıyor,istenirse geri yüklenebiliyor.Şimdi Legosu üzerine basıp sürükleme yok,inadına açıyor,inadına tanıtım sayfası çıkıyor.Ayarlarda ki yerine yapılan etkisizleştrmek de çözüm değil,kaldıracağınızın güncellemesi de geliyor,sinir durum.Vodafone Yanım da uygulamasına,hattı kapatıyorum.İhtyaç kalmadı.Cihazdan silemedim.Diğer sorun Türk dilin de kelimeler eklentilerle yeni kişilik kazanıyor,Örnek sizdekilerden değil yazdınız,Mesajı attınız,Sonras ı bir konu aklınıza takıldı,yazdımmı diye okudunz.Ofis yazılımı kendi yeniden düzenlemiş,tuhaf kelime li gitmiş,konunun manası kaybolmuş.Hiç yazmasam daha iyi diye düşündürüyor.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?