iOS 11 Uygulama Sistemi Hakkında Yeni Detaylar Ortaya Çıktı

0
54

Apple’ın iOS 11 işletim sistemini Sonbahar aylarına, yani final sürümü yayınlanana kadar konuşmaya devam edeceğiz. Şimdilik sadece geliştirici beta 1 sürümü yayında olan mobil işletim sisteminin, sadece geliştirici sürümü beta olarak yayınlanmış olsa bile her dakika Apple’ın iOS 11 işletim sistemiyle ilgili yeni bir bilgi daha ortaya çıkıyor. Elbette işletim sisteminin tanıtımında ana hatlarıyla belli başlı özelliklerinin öne çıktığını gördük. Fakat bunun dışında işletim sisteminin kullanıcı deneyimleriyle beraber detaylanan özellikleri de var. Bu özelliklerden birisi de tanıtımda görülmesine karşın yeni detaylanan uygulama yönetimi özelliği.

Apple Depolama Sistemini Değiştiriyor

Aslında bu yeni bir bilgi değil. Çünkü Apple’ın depolama sisteminde değişikliklere gideceği ve buna uygulamalarında dahil olacağı da açıklanmıştı. Fakat özellikle uygulama kısmında markanın nasıl bir düzeni benimseyeceği konusunda tam bir bilgi elde edememiştik. Şimdi yapılan denemelerden sonra Apple’ın net olarak nasıl bir sistem uygulayacağı ortaya çıktı. Teknoloji devi uygulama sistemi konusunda artık otomatik bir düzene geçiyor.

 iOS 11

Bu noktada özellikle cihazın hafızasının dolma noktasına geldiği kısımda iOS 11’in harekete geçeceği belirtiliyor. İşletim sistemi mevcut yapay zeka ile beraber telefonda yer açabilmek için kullanıcıların kullanmadığı uygulamaları tespit edecek. Sadece indirilmiş ya da çok uzun süredir açılmayan uygulamalar otomatik olarak kaldırılacak. Geliştirici sürümü deneyimlerden gelen bilgilere göre tabi ki Apple uygulamaları doğrudan silmeyecek. Sadece uygulama sistemi silinecek.

Yani bir veriniz ya da kayıt edecek bir bilginiz varsa bu yedeklenmeye devam edecek. Silinen uygulamanın ise kısayollarının sabit olarak kalacağı ve bu şekilde de kullanıcıların uygulama konusunda bilgilendirileceği belirtiliyor. Kullanıcı isterse yeniden uygulamaları bu bağlantılardan yükleyebilecek.

Tabi Apple’ın iOS 11 ile gelen yeni sistemi konusunda henüz tam olarak net bilgiler elde edilmiş değil. iPhone veya iPad hafızası dolduğunda bu şekilde uygulamaların silinmesi için işletim sisteminden öneri mi gelecek? Yoksa doğrudan otomatik bir çalışma şekli mi sunulacak? Bunun için final sürümünü beklemek gerek.    

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?