iOS 11 Uygulama Giriş Sistemlerini Değiştirdi

0
146

Apple’ın iPhone ve iPad serisi için baştan sona yepyeni bir kullanım sunması beklenen iOS 11 işletim sistemi dün itibariyle ortaya çıktı. Yapılan detaylı tanıtımlarla beraber işletim sisteminin hem tüm özellikleri ortaya çıkmış hem de iOS 11 serisinin hangi cihazlara geleceği de açıklanmıştı. Tüm bunlarla beraber Apple’ın yeni işletim sistemi için bir nevi kullanım takvimi de paylaşılmış ve yayın tarihlerini de açıklamıştı.

Buna göre Apple’ın iOS 11 sürümü için ilk olarak tanıtım gününün gecesi, beta 1 sürümü yayınlanmıştı. Beta sürümün yayınından sonra ise birçok detay ortaya çıktı. Kullanıcılar iOS 11 sürümünü incelemeye başlayınca sürekli yeni bir detay daha ortaya çıkmaya başladı. Bu şekilde ortaya çıkan yeni detaylardan birisi de 3.parti uygulama kararı.

Apple Doğrudan Giriş Sistemini Değiştiriyor

iOS 11 Beta 1 denemelerinden sonra ortaya çıkan ilginç bir özellik daha var. Yeni işletim sistemiyle beraber ortaya çıkan bu özellik 3.parti uygulamalara giriş sisteminde karşımıza çıkıyor. Bildiğiniz gibi artık birçok mobil uygulama kullanıcı kaydı kullanmakta. Yani online olarak çoklu platformlarda kullanılan birçok uygulamaya ya mail hesabınız ile kayıt olarak ya da sosyal medya hesaplarınızla giriş yaparak kullanım yapıyorsunuz.

iOS 11

Bu noktada Apple kullanıcıların işini kolaylaştırmak için iOS 5 sürümünden sonra sırf bu sistem için yeni bir yönteme imza atmıştı. Tam olarak yöntem şöyleydi. Sosyal medya hesabınız telefonunuzda açık konumdaysa, kullandığınız uygulamalara da doğrudan sosyal medya hesabınız otomatik giriş yapıyordu. iOS 11 sonrasında ise bu sistem değişiyor. Artık uygulamaların sosyal medya hesabınız açık olsa bile, doğrudan uygulamalar hesaplarınıza eşleşemeyecek. Yani bu uygulamalara sosyal medya hesaplarınızla manuel olarak girmeniz gerekecek.

Neden Böyle Bir Sistem Tercih Edildi?

iOS 11 sonrasında böyle bir sisteme geçilmesinin nedeni tabi ki güvenlik. Her ne kadar uygulama giriş zaman alacak olsa da bu sistemle beraber otomatik olarak alınan giriş bilgilerinin oluşturduğu güvenlik açığı ortadan kalkmış olacak. Ayrıca fark etmeden herhangi bir uygulamaya doğrudan girme gibi olumsuzluklarda ortadan kalkmış olacak.

İLGİLİ HABER:  iOS 11 İçin Geri Sayım Başlatıldı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?