iOS 11 Resmi Olarak Tanıtıldı. İşte Tüm Yenilikler

0
91

1 Haftadır merakla beklenen yeni mobil işletim sistemi İOS 11, sonunda tanıtıldı. WWDC 2017 etkinliğine damga vuran yeni İOS 11 işletim sisteminin tüm detayları da ortaya çıktı. Peki İOS 11 bu sene Apple kullanıcılarına ne gibi yenilikler sunuyor? İOS 11 için gelen tüm yenilikler ve detaylar neler?

İOS 11 İle Siri Değiştirildi

İOS 11 sonrasında beklendiği gibi Siri değişiklik gösterdi. Baştan aşağı tüm sistemlerinin yenilendiği belirtilen Siri sanal asistanında, ilk olarak ses değişikliğine gidildiği açıklandı. Sesi değişecek olan Siri’nin bir diğer büyük değişikliği ise çeviri özelliği olacak. Çeviri özelliğinde birçok dil desteğiyle beraber Siri’nin Google’a rakip olacağından söz ediliyor.

Derin öğrenme  sistemi olarak gösterilen yeni bir sistemi daha kullanmaya başlayacak olan sanal asistanın, Apple News üzerinde dolaşarak günlük haberleri de kullanıcılara sunacağını da belirtelim. Çok daha başarılı olacak olan Siri’nin tüm bu değişimleri beta sürümünden itibaren görebileceksiniz.

İOS 11

iMessage Yenileniyor

İOS 11 sonrasında Apple’ın resmi mesajlaşma uygulaması olan iMessage, baştan son değişimlerle karşı karşıya kaldı. Artık uygulamanın çıkartmaları, sohbet kısayolları ve menüleri çok daha işlevsel. Kullanımı genel olarak daha işlevsel hale getiren Apple’ın bunun dışında Apple Pay sistemlerini de uygulamaya dahil ettiğini belirtmek gerekiyor. Artık mesajlaşırken Apple Pay ile ödeme gönderip ya da ödeme alabileceksiniz. Son olarak bulut sisteminde mesaj yedekleme özelliğine de kavuşan uygulama başka bir 3.parti uygulamaya ihtiyaç bırakmayacak gibi gözüküyor.

iOS 11

Apple Haritalarda Değişiklikler Göze Çarpıyor

İOS 11 serisiyle beraber artık haritalarda daha kullanışlı ve daha anlaşılır. İlk olarak İOS 11 sonrasında haritalarda sürücülere özel sistemler geldiğini ekleyelim. Yol tarifi sırasında şerit takip gibi bir özellik sunacak olan haritalar, bunun dışında bazı şehirler için geçerli olacak olan alışveriş merkezlerinin kat planlarını bile gösterebilecek. Son olarak ise radar ve hız tarama sistemlerinin de haritalarda önceden gösterileceği belirtiliyor.

iOS 11

Kamera Sistemleri Değişiyor

Tüm bunların dışında Apple’ın İOS 11 serisiyle beraber portre modunun da geliştirileceği belirtiliyor. Yeni sistem sayesinde görüntülerde kalite arttırılırken bunun yanında kaliteyle beraber dosya boyutu da daha düşük hale getirilecek. Ayrıca fotoğraf kütüphanelerinizde fotoğrafların çekildikleri konumlarına göre sınıflandırılması da mümkün kılınacak. Bunun dışında artık Live Photos sistemi de değişiklik gösterecek. Tüm fotoğrafları düzenleyebileceksiniz.  

iOS 11

Kontrol Merkezi Değişiyor

İOS 11 sonrasında kontrol merkezi de tek bir alanda toplanarak kullanıcılara gösterilecek. Çok daha kullanışlı hale geleceği belirtilen panelin sayesinde kullanıcılar tüm menülere anında ulaşabilecekler. Ayrıca 3D Touch sisteminin her ekrana dahil edileceği de belirtiliyor.  

Yeni Home Kit Desteği

İOS 11 sonrasında gelen bir diğer bölüm ise AirPlay 2 olacak. Birçok kullanıcının birden fazla çalma listesi oluşturabilmesine olanak sağlayacak olan AirPlay 2 artık HomeKit desteği de sunulmuş olacak.

App Store Değişiyor

İOS 11 sonrasında App Store değişiklik gösterecek. Apple Music Kit sisteminin duyurulduğu etkinlikte artık App Storre tasarımı değişiyor. Yenilenen tasarım sonrasında bugün adı verilen yeni bir bölümde App Store’a eklenmiş durumda. Her gün yenilenecek olan uygulamaların gösterileceği bugün bölümünde sürekli yeni uygulamalarda gösterilecek. Ayrıca günün uygulaması bölümü de kullanıcılara sunulacak.

iOS 11

Artırılmış Gerçeklik ARkit

Son olarak İOS 11 işletim sisteminin en büyük yeniliği artırılmış gerçeklik bölümü olacak. iPhone ve iPad serisinde yer alan sensörlerin tamamını kullanacak olan sistemde çok iyi yönlendirmeler ve görüntüye hareketlerini algılama gibi sistemler öne çıkacak. İOS 11 ile sunulacak olan yeni artırılmış gerçeklik sisteminin görüntü konumlandırma özelliğinin dışında makine öğrenmesinde elde edilen başarı sayesinde hem görüntü tanıma teknolojilerinde hem de yenilemelerinde ekstra özellikler sunulacak.

iOS 11

Tüm bu sistemlere ek olarak yeni özellikler ortaya çıktığında ekleyeceğiz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?