iOS 11 iCloud Etkinleştirme Kilidinde Açık Mı Var?

0
109

iOS 11 hem iPad hem de iPhone cihazlara birçok yeni özellik ekledi. Adeta işletim sistemi baştan oluşturuldu. Tabi ki bu süreçte yeni teknolojiler, yeni teknolojilerle beraber gelen yeni destekler ve sistem performans iyileştirmelerinin yapıldığını gördük. Özellikle iPhone pil tüketimi konusunda iOS 11 işletim sisteminin çok daha olumlu sonuçlar verdiği ortaya çıkmıştı. Genel olarak beğenilen ve geliştirmeleri de oldukça mantıklı bulunan yeni nesil işletim sistemi iOS 11 denemeleri de devam ederken şimdi ilginç bir iddia daha gündeme geldi. Bu kez iOS 11 üzerinde bir açık bulunduğu yönünde iddialar gündemde.

iCloud Kilidinde Açık Mı Oluştu?

Bir süredir iOS 11 sonrasında iCloud üzerinde açıklar oluştuğu yönünde iddialar gündeme geliyor. Tüm bu iddiaları bir araya getiren EverythingApplePro kanalı, iCloud etkinleştirme şifresinin iOS 11 sonrasında aşılabildiğini gösteren bir video paylaştı. Doğrudan bir açık olarak çıkan olayda iCloud etkinleştirme kilidi bypass yöntemiyle aşılabiliyor.

Bunun için sistemin zorlandığı ve açık oluşturulduğu görülüyor. Hemen her dosyaya erişim verecek şekilde oluşan açık nedeniyle henüz bir zarar durumu söz konusu değil. Etkinlik kilidinin aşılmasının gösterildiği videoda henüz beta geliştirici sürümü üzerine çalışmalar yapılıyor. Yani Apple’ın çokta sistemi düzelttiğini bile düşünmek yanlış olmaz. Bunun yanında yaşanan sorunun henüz beta sürümünde ortaya çıkması mutlaka açık doğruysa kapatılacağı anlamına geliyor.

Yine de iOS 11 sürümlerinde bu ve buna benzer açıkların olabileceği belirtiliyor. Bu nedenle kullanıcıların en azından daha iyi bir beta sürümü çıkana kadar beklemeleri, hatta sonbaharı bekleyip kararlı sürümü yüklemeleri öneriliyor. Zaten şu an sistem sorunları da hala devam etmekte. Böyle düşünüldüğünde bir süre daha beta sürümüne geçmek yerine beklemek daha mantıklı seçim olacaktır. Açığın bulunduğu belirtilen videoyu hemen yukarı da bulabilirsiniz.

Bir Önceki Haberde: iPhone 7 ve iPhone 8 İlk Karşılaştırma

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?