iOS 15 Hataları ve Çözüm yolları – Ana konu

283
3075

WWDC 2021 etkinliğine damga vuran iOS 15 işletim sistemi beta sürümü kullanılmaya başlanmıştı. iOS 15 sürekli güncelleme almaya devam etti. Şimdilerde iOS 15.2 kararlı sürümüyle en son çıkan iOS sürümü. Tabi ki her işletim sisteminde olduğu gibi bu sürümünde ilk betalarda bazı hatalar olduğu ortaya çıktı. İşte ilk hatalar ver bu hatalar için önerilen çözümler.

iOS 11 Beta 1

 

iOS 15 Touch ID Çalışmıyor Sorunu

 

Bazen, cihazın kilidini açmak için veya başka bir nedenle Touch ID kullandığımızda özellik yanıt vermez ya da çalışmaz.

Çözüm

 1. Ayarlar > Touch ID ve Parola’ya dokunun.
 2. Parolanızı girin.
 3. iTunes ve App Store seçeneğinin geçiş anahtarını Kapalı konuma getirin.
 4. Home tuşuna basın ve iPhone veya iPad’inizi yeniden başlatın.
 5. Daha sonra, Ayarlar’a gidin ve Touch ID ve Parola’ya dokunun.
 6. iTunes ve App Store seçeneğinin geçiş anahtarını Açık konuma getirin.

 

iOS 15 iMessage Çalışmıyor Sorunu

 

iOS 15 güncellemesi bazı uygulamaların çökmesine neden olabiliyor. iMessage da bunlardan bir tanesi. Bu durum  iMessage iletilmedi, iMessage aktif ekranda kilitleniyor, iMessage etkinliği sırasında bir hata oluşması veya iPhone mesaj göndermiyor ya da almıyor gibi sorunlara yol açabiliyor. iMessage sorunlarını çözmek için aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz.

Çözüm 1: Apple’ın iMessage sunucusunun kapalı olup olmadığını kontrol edin.

Çözüm 2: Bir ağ bağlantınız olduğundan emin olun. Hücresel veri veya Wi-Fi çalışmıyorsa, yukarıdaki bu konuda yer verdiğimiz çözüm yollarına göz atabilirsiniz.

Çözüm 3: Mesajlar’ın doğru ayarlandığından emin olun. Ayarlar > Mesajlar bölümüne gidip iMessage’ın açık olup olmadığını kontrol edin. Ayrıca, telefonunuzun iMessages’i alacak şekilde ayarlandığından emin olun: Ayarlar > Mesajlar’a tekrar gidin ve Gönder ve Al’da listelemiş olduğunuz adresleri ve cep telefonu numarasını kontrol edin.

Çözüm 4: iMessage’ı kapatıp tekrar açın ve Mesajlar’ı yeniden başlatın.

Çözüm 5: Bazı mesajları silin. Çok fazla video ve fotoğraf varsa, bunlar da iMessage’ın yavaşlamasına neden olacaktır.

 

iOS 15 App Store Bağlanmıyor Sorunu

 

Birçok kullanıcı, iPhone veya iPad’lerini iOS 15’e güncelledikten sonra App Store bağlanmıyor ya da App Store çalışmıyor sorunu ile karşılaştığını belirtiyor.

Çözüm 1: App Store için Hücresel / Mobil Veri’yi açın. Çoğu kullanıcı, farkında olmadan App Store’un hücresel veri kullanırken engeller.

Çözüm 2: iTunes’dan oturumu kapatın ve tekrar oturum açın.

Çözüm 3: Tarih ve Saat’i otomatik olarak ayarlayın. Ayarlar > Genel > Veri ve Saat > Otomatik Olarak Ayarla seçeneğini etkinleştirin.

iOS 15 Uygulama İndirme ve Güncelleme Sorunu

 

App Store’un yanı sıra, bazı kullanıcılar uygulamaları indirme veya güncelleme sırasında sorunlarla karşılaşıyor. Bu sorunları düzeltmek için, cihazınızı yeniden başlatıp indirme ya da güncelleme işlemini tekrar deneyin. Muhtemelen işe yarayacaktır. İndirme ya da güncelleme hala yanıt vermiyorsa, Aç butonu görünmeden önce hızlıca başka bir uygulamanın Güncelle butonuna dokunun.

iOS 15 Bazı Dosyalar ya da Fotoğraflar Kayboldu Sorunu

 

iOS güncellemesi yaptıktan sonra bazı fotoğraf, müzik, video ya da rehber vb. gibi verilerin kaybolduğunu rapor eden kullanıcılar var. Öncelikle, her iOS güncellemesinden önce cihazınızı iTunes, iCloud veya alternatif bulut depolama servislerine yedeklemenizi öneririz. Böylece, veri kaybından korunmuş olursunuz. Ancak cihazınızı yedeklemediyseniz, kaybolan verileri PhoneRescue gibi bir mobil veri kurtarma yazılımı ile geri getirebilirsiniz.

 

iOS 15 Siri Çalışmıyor Sorunu

 

Siri, iPhone ve iPad kullanıcılarının günlük yaşamlarını kolaylaştıran harika bir uygulama. Bununla birlikte, iOS 15 güncellemesinden sonra Siri çalışmıyor sorunu ile karşılaşan kullanıcılar var.

Çözüm 1: Hücresel Veri veya WiFi ağ bağlantınızın iyi durumda olduğundan emin olun.

Çözüm 2: Ayarlar > Siri’ye gidin ve “Merhaba Siri” özelliğinin Açık olduğundan emin olun.

Çözüm 3: Ayarlar > Genel > Sıfırla > Tüm Ayarları Sıfırla seçeneğine giderek ayarlarınızı sıfırlamayı deneyin. Ardından, Siri’yi yeniden kurun.

Çözüm 4: Bluetooth Açık durumdaysa, kapatıp Siri’yi tekrar deneyin.

 

iOS 15 Safari Çöktü Sorunu

 

Safari, bizim de dahil olduğumuz birçok iOS kullanıcı arasında en sevilen web tarayıcısı olabilir. Ancak Safari, iOS 15 güncellemesinden sonra ani çökme, sayfaların yavaş yüklenmesi, sayfa arabirimlerinde çökme vb. gibi sorunlarla karşımıza çıkabiliyor. Bu Safari sorunlarını aşağıdaki adımları uygulayarak giderebilirsiniz.

Adım 1: Ağ bağlantısını kontrol edin.

Adım 2: Safari’yi veya cihazı yeniden başlatın.

Adım 3: Ağ ayarlarını sıfırlayın.

Adım 4: Safari’deki önemsiz dosyaları temizleyin. Önemsiz tarayıcı dosyaları, çerezler, geçici dosyalar ve indirme geçmişini temizleyin.

 

iOS 15 iPhone veya iPad Etkinleştirme Hatası Sorunu

Etkinleştirme hatası ile karşılaşmanız çok düşük bir ihtimal. Ancak yine de etkinleştirme sorunu yaşarsanız, aşağıdaki çözüm yollarını deneyebilirsiniz.

Çözüm 1: iPhone’unuzu yeniden başlatmak, hatayı düzeltmek için en basit yöntemlerden biri olacaktır.

Çözüm 2: Sorunun SIM kart / GSM kaynaklı olup olmadığını kontrol edin. SIM kilitli bir iPhone’u uygun olmayan bir SIM kart ile etkinleştirmeye çalışıyorsanız etkinleştirme hatası alırsınız.

Çözüm 3: WiFi ya da Hücresel Veri’nin açık olduğundan emin olun.

Çözüm 4: Cihazı iTunes ile geri yükleyin.

iOS 15 Güncelleme Doğrulanıyor Sorunu

 

iOS 15 güncelleme dosyalarını indirdikten sonra, güncelleme doğrulama adımı gelecektir. Ancak bazen cihaz bu güncelleme doğrulama ekranında takılı kalır veya güncellemeyi doğrulayamaz.

Çözüm 1: Bir ağa sürekli bağlı olduğunuzdan emin olun.

Çözüm 2: Cihazınıza normal ya da zorla yeniden başlatma uygulayın.

Çözüm 3: Cihazınızı bilgisayara bağlayarak iTunes’da iOS 15’e güncelleyin.

 

iOS 15 Batarya Çabuk Bitiyor Sorunu

 

Yeni iOS güncellemelerinde hemen hemen her zaman kullanıcılar bataryanın hızlı bir şekilde tükenmesi konusunda şikayet eder. iOS 15 de bu konuda istisna değildir.

Çözüm 1: Cihazınızı güç düğmesini basılı tutarak kapatın ve yeniden başlatın.

Çözüm 2: Widget’ları devre dışı bırakın. Cihazınız ana ekranda iken sağa doğru hızlıca kaydırın. Widget’larınızın altına kaydırın ve Düzenle’yi seçin. Bir widget’ı devre dışı bırakmak için beyaz çizgili kırmızı daireye dokunun ve Kaldır’a dokunun.

Çözüm 3: Düşük Güç Modu’nu kullanın. Ayarlar > Pil > Düşük Güç Modu bölümüne gidin ve geçiş anahtarını Açık konuma getirin.

Çözüm 4: Uyandırmak İçin Kaldır’ı devre dışı bırakın. Ayarlar > Ekran ve Parlaklık bölümüne gidin ve Uyandırmak İçin Kaldır geçiş anahtarını Kapalı konuma getirin.

 

iOS 15 Şarj Sorunu

 

iOS 15’e güncelledikten sonra cihazınız USB’yi tanımıyor, yavaş şarj ediyor veya hiç şarj etmiyor olabilir.

Çözüm 1: Apple uyumlu bir USB kablosu kullanın ve ucuz düşük kaliteli kablolar kullanmayın.

Çözüm 2: USB kablosunu kontrol edin ve hasar görmediğinden emin olun.

Çözüm 3: iPhone veya iPad’inizi sıfırlamayı deneyin.

Çözüm 4: Varsa USB kablosunu değiştirin.

Çözüm 5: iPhone’u daha hızlı şarj etmek için iPad şarj aletini kullanın.

 

iOS 15 iPhone Sıcaklık Uyarısı Sorunu

 

Bazı iPhone ve iPad kullanıcıları, güncelleme sırasında “iPhone’un kullanılmadan önce soğuması gerekiyor.” uyarısı ile karşılaştıklarını bildiriyor.

Çözüm 1: En kolay yol, cihaz kendisini soğutana kadar beklemektir. Ayrıca, sıfırlamayı veya kapatmayı seçebilir ve güncellemeyi tekrar indirmeyi deneyebilirsiniz.

Çözüm 2: Cihazın kılıfını çıkartın. Güncelleme sırasında cihazın kılıfını çıkartmanız gerçekten yardımcı olacaktır.

Çözüm 3: Konum Hizmetleri’ni kapatın. GPS, iPhone ve iPad’i en çok zorlayan öğedir. Ayarlar > Gizlilik > Konum Hizmetleri bölümüne gidin ve geçiş anahtarını Kapalı konuma getirin.

iOS 15 Hücresel Veri Sorunu

Cihazınızı iOS 15’e güncelledikten sonra Hücresel Veri’nin garip derecede yavaş olduğunu veya çalışmadığını tespit ederseniz, aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

 

Çözüm 1: Bölgenizde bir kesinti olup olmadığını belirlemek için operatörünüze danışın.

Çözüm 2: Cihazınızı yeniden başlatın. Güç düğmesini basılı tutun, kapatmak için hızlıca kaydırın, tekrar açmak için düğmeyi basılı tutun.

Çözüm 3: Bir taşıyıcı güncellemesi olup olmadığını kontrol edin. Bu sorunu hala yaşıyorsanız Ayarlar> Hakkında bölümüne gidin.

Çözüm 4: Hücresel Veri’yi kapatın, birkaç saniye sonra açık konuma getirin.

Çözüm 5: Uçak modunu etkinleştirin. Denetim Merkezi > Uçak Modu’nu etkinleştirin. Yaklaşık 30 saniye bekledikten sonra Uçak Modu’nu kapatın.

Çözüm 6: Ağ Ayalarını Sıfırlayın. Ayarlar > Genel > Sıfırla > Ağ Ayarlarını Sıfırla’ya dokunun.

 

iOS 15 WiFi (Kablosuz Ağ) Sorunları

 

iOS 15 güncellemesi sonrası bazı kullanıcılardan “WiFi’a bağlanamıyorum”, “WiFi çok yavaş çalışıyor”, “iPhone WiFi’ye otomatik bağlanmıyor” gibi sorunlara yönelik şikayetler geliyor. Bu sorunları düzeltmek için aşağıdaki çözüm yollarını deneyebilirsiniz.

 

Çözüm 1: Bir yönlendirici / Internet Servis Sağlayıcı (ISS) sorunu olmadığından emin olun. Yönelticinizi 5 dakika gibi bir süre fişten çekmeyi deneyebilir ve ardından yeniden başlatıp test edebilirsiniz.

Çözüm 2: Wi-Fi’a tekrar bağlanın. Kablosuz modeminizde bir sorun olmadığından eminseniz, Ayarlar > Kablosuz bölümüne giderek bağlandığınız ağı seçin ve Bu Ağı Unut seçeneğine dokunun. Daha sonra ağa yeniden bağlanın.

Çözüm 3: Ağ ayarlarını sıfırlayın. Ayarlar > Genel > Sıfırla bölümüne giderek Ağ Ayarlarını Sıfırla’ya dokunun.

iOS 15 Duvar Kağıdı Sorunu

 Çözüm: Bazen, iOS 15’de, kilit ekranı, ayarlanan kilit ekranı duvar kağıdını değil, ana ekran duvar kağıdını gösterir. Bu sorunu çözmek oldukça kolaydır. Sadece iPhone veya iPad’inizi yeniden başlatmanız yeterlidir, kilit ekranı duvar kağıdı normale dönecektir.

iOS 15 AirPods Bağlanmıyor Sorunu

 

AirPods veya kulaklık sorunları, aynı duvar kağıdı sorunu gibi küçük bir iOS 15 sorunudur. Bazen, AirPods iPhone’a bağlanamaz. Sorunu düzeltmek için, her iki AirPods cihazını kapatın, kutunun içine koyun ve kutuyu kapatın. 5-10 saniye bekleyin ve telefonun yanında kutudan çıkartın.

iOS 15 Ses Sorunları

 

Ana ekranda iken veya bir uygulama kullanırken cihazınızın sesi aniden kesilirse, panik yapmayın. Sorunu saniyeler içinde çözebilirsiniz.

Çözüm 1: Cihazı yeniden başlatın. Güç düğmesini basılı tutun, kapatmak için kaydırın, cihazı tekrar açın ve kontrol edin.

Çözüm 2: Bluetooth’u kapatıp tekrar açın.

Çözüm 3: Ses sorunu belirli bir uygulamada oluyorsa, uygulamanın en son sürümünü kullandığınızdan emin olun.

Çözüm 4: Soruna herhangi bir yabancı maddenin neden olmadığından emin olmak için hoparlör ızgaranızı kontrol edin. Bir şey fark ederseniz, dikkatli bir şekilde ızgaradan ayırın. Cihazınızın sesinin iyileşip iyileşmediğini kontrol edin.

 

iOS 15 Zil Sesi Çalışmıyor

 

iOS 15’de birçok kullanıcının karşılaştığı sorunlardan biri de zil sesiyle ilgilidir. Birçok iPhone kullanıcısı cihazlarını iOS 15’e güncelledikten sonra atanmış zil tonunun çalışmadığını belirtiyor. iPhone zil tonu çalışmıyor sorunu için olası çözüm yollarından bazılarını aşağıda bulabilirsiniz.

 

Çözüm 1: Ayarlar > Sesler bölümüne gidin ve zil tonu ses seviyesini kontrol edin.

Çözüm 2: Cihazınızın sessiz modda olup olmadığını kontrol edin.

Çözüm 3: iPhone’unuzu yeniden başlatın.

Çözüm 4: Apple’a başvurun.

 

iOS 15 Dokunmatik Ekran Sorunu

 

Bazı kullanıcılar iOS 15 güncellemesi sonrası iPhone, iPad ya da iPod cihazlarının dokunmatik ekranlarının gecikmeli yanıt verdiğini ya da hiç yanıt vermediğini belirtiyor. Bu sorunları çözmek için aşağıdaki ipuçlarını kullanabilirsiniz.

Çözüm 1: Ekranı temizleyin. Ekranda yağlı bir madde veya sıvı lekesi olup olmadığını kontrol edin ve ekranı yumuşak bir bezle temizleyin. Ekran korucunuz varsa, ekran koruyucusunu kaldırarak deneyebilirsiniz.

Çözüm 2: Cihazınızı yeniden başlatın. Açma / Kapama düğmesine basılı tutun ve kapatmak için kaydırın. Birkaç saniye sonra cihazınızı yeniden başlatın.

Çözüm 3: Cihazınızı sıfırlayın. Güç düğmesi ve Home tuşunu (iPhone 7 ve 7 Plus’da ses seviyesi azaltma tuşu ve güç düğmesi) aynı anda basılı tutun. Telefonunuz birkaç saniye içinde yeniden başlatılır ve dokunmatik ekran sorunları çözülmüş olabilir. İlk seferde işe yaramazsa, bu işlemi birkaç kez tekrar edin. Üç kez tekrarladıktan sonra sorunun düzeldiğini rapor eden kullanıcılar var.

Çözüm 4: Cihazınızı geri yükleyin. Cihazınızı iTunes üzerinden geri yükleyin. Bilgisayarınıza en yeni iTunes sürümünü indirip kurduğunuzdan emin olun.

 

Önceki İçerikiPhone yazılım sorunları ve çözüm yolları rehberi
Sonraki İçerikiPhone’lara indirim geldi
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

283 YORUMLAR

 1. Merhaba, IPhone 7 Gold kullaniyorum. En büyük sorunum safariden bir film açinca 10 saniye Geri aliyor. Sonra ayni yere tekrar geliyor ve yine aynisini yapiyor. Diger sorunum ise; bir yazi yazarken kendi kendine duzeltiyor. Ayarlardan kapattim ancak bu sorun hala meydana geliyor.

  • Merhaba Yonca hanım. Safari sorunu internet bağlantı hızı ile ilgili sanırım. Safari yerine chrome yükleyebilirsiniz. Otomatik düzeltmeleri kapatınca düzeltmemesi lazım. Bir de dil ayarlarına bakın. Klavye dili Türkçe mi? Ayrıca gogle klavye uygulamasını da indirebilirsiniz.

 2. Merhaba. İphone 7 kullanıcısıyım. İphone da ara ara donmalar yaşanıyor. Bunun nedeni son güncellenme midir acaba? Şimdiden teşekkürler.

 3. Merhaba. iPhone 6s Plus kullanıcısıyım. Cihazım henüz 1.5 aylık olmasına rağmen günde 3 defa şarj ediyordum. Çok hızlı tükeniyor ve telefonda kısmi donmalar oluyordu. GENPA ya garantiye gönderdim kısmi donmayı farkedip (şarj sorunu yok dediler) Apple merkeze göndermişlerdi ancak oradaki testlerden başarıyla geçtiğini söylüyorlar ve tekrar GENPA ya gönderdiler, telefon 3 defa test edilmesine rağmen bi tamir işlemi görmedi. geleli 3 gün oldu ve sorun devam ediyor. Bukadar istikrarlı bir markanın böyle küçük sorunlarla kullanıcıları mağdur etmesi gerçekten üzücü. Bana önerebileceğiniz bir şey var mı ?

 4. Hocam merhaba. 6s kullanıyorum. En son güncelleme yüklü. Ben telefon rehnerinde donmalar yaşıyorum. Mesela rehberden bir isim bulmak istediğimde donuyo ve 2-3 saniye takılmalar yaşıyorum. Ne yapmam lzm.

 5. Slm lar. Yaklasik 6 ay önce iphone 6 aldim ilk zamanlar sorunsuz çalışıyordu. Birden telefonu eline aldim home tusuna basip parmak okuyup menuye giremedim ekran siyah bi kac kez daha bastim hic bise olmadi ekran siyah kilit tusuna basip home tusuna bastigimda ancak menuye girebildim. Ve bu sorun bunaltacak dereceye geldi sık sık olmaya basladı napmalıyım tskler

   • Servise verdim sorunu hallettik tüm testlerden başarıyla gecti diye geri bana verdiler.icloud u geri yükledim kullanmaya basladim fakat bu sorun kaldigi yerden devam ediyor.Acaba telefonu degistirmezlermi. Yani böyle bi sorun en ucuz akilli telefonda bile yok sinirlerim cok bozuk özür diliyorum

 6. iPhone 6s Plus şarj çabuk bıtiyor ve en önemlisi diZi yada film izlerken paso geri sarıyor aynı yeri 3 tekrarlıyor 1 saat film 2 saat izlıyoruz canlı tv acıyom orda da aynı sorunu veriyor abim tel iPhone 6 onda hiç böle bı sorun yapmıyor nedennn

 7. Iphone 7 kullanıyorum klavyenin sol kısmını a q olan kısmı bırde geri tus kısmını 2 gündür kullanamıyorum cok nadir tuslar basıyor sorun nedir acaba

 8. IPHONE 7 KULLANIYORUM. KULAKLIĞI TAKTIĞIM ZAMAN ITUNES’E GİRDİĞİM ZAMAN TELEFON DONUYOR SADECE MÜZİK BÖLÜMÜ DONUYOR. ANA EKRANA DÖNDÜĞÜM ZAMAN DONMA İŞLEMİ YOK. SADECE İTUNES’E GİRDİĞİM ZAMAN DONUYOR CEVAPLARSANIZ SEVİNİRİM.

 9. Merhabalar; iPhone 6 64 GB telefonum. Hangi sorundan başlasam bilemedim şimdi.
  Ekran donması , aşırı ısınma, klavye donması, uygulama açılmadan kapanması , sanki benim dışımda biri telefona müdahale ediyor gibi, saçma sapan yapmadığım girmediğim yerlere giriyor. Arama geliyor cevaplayamıyorum. Hard resette atıyorum sürekli, güncelleme 11.4.1. Yedekleme yapıp komple sıfırladım da, kanser olmazsam iyidir. 2015 Nisa’n sonunda almıştım şimdi kırmak üzereyim o derece sıkıntı yaratıyor.

  • Merhabalar. Garantisi bitmiş ama yıl sonuna kadar yetkili servislerde pil değişim kampanyası var. Yetkili servise götürün. 149 TL bedelle pilde sorun varsa değiştirirler. Bahsettiğiniz problemlerin pil kaynaklı olma ihtimali yüksek. Siz sadece pil için başvurun.

   • Telefonu normal bir telefoncuya götürdüm apple çok uzak diye ; biri anakart dedi diğeri dokunmatik entegresi dedi bir diğeri farklı bir hat takıp bi deneyin dedi. Farklı hat takıp denedim ve şuan henüz problem yaşamadım 2 buçuk saattir. İnşallah da yaşamam, eğer ki devam ederse dediğiniz gibi apple dan pil değişimi talep edeceğim. İlginiz için teşekkür ederim ?

 10. Merhabalar ben iphone 6s kullanicisiyim ben parmak iziyle kilidi actigimda bazen menü yana kaymiyor ve parmak izini kaldirdim sifre yaptim bu sefer bazen tuslara basmiyor bu sıkıntı guncellemeden olabilirmi ios 12 guncellemesidir tesekurler ama ondan baska dokunmatikte sıkıntı yok

 11. Merhaba ??‍♀️ 7 kullanıyorum.
  Geçen yılki güncelleme de sadece Bluetooth kulaklık ile ses işlevlerini ve aramayı kullanabiliyorum onun dışında ses kaydı da dahil kabul etmiyor işlemleri.
  Bu yıl ki son güncelleme de de kameram gitti siyah ekran var yardımcı olabilirmisinizz ??‍♀️?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?