iOS 11 İçin Beklenen Fakat Açıklanmayan Özellikler

0
165

Aylardır merakla beklenen yeni işletim sistemi iOS 11 yeni özellikleriyle ortaya çıktı. WWDC 2017 etkinliğinde ortaya çıkan yeni işletim sisteminin kullanıcılara sunduğu özelliklerde epey bir beğeni topladı. Şimdiden beta 1 sürümüyle beraber kullanıma giren birçok özellik olsa da tüm bu özelliklerin dışında Apple’ın sunmasının beklendiği ve henüz ortaya çıkmayan iOS 11 özellikleri de var. Bu özelliklerin final sürümüyle beraber sunulması bekleniyor. Peki henüz ortaya çıkmayan bu özellikler hangileri?

Karanlık Mod

İlk olarak Apple Watch akıllı saatlerinde sunulan, temanın tamamen siyah olarak sunulmasını sağlayan karanlık modun doğrudan iOS 11 üzerinde bir mod olarak gelmesi bekleniyordu. Fakat ilk tanıtımda bu özellik doğrudan ayrı bir sistem olarak duyurulmadı. Ana menü hariç uygulama kısımlarında etkili olacak olan bir karanlık mod sistemi olsa da henüz beklenen karanlık mod duyurulmadı. Final sürümüne kadar da bu özelliğin gelmesi bekleniyor. Şimdilik uygulama ve menü kısmında nasıl karanlık moda geçeceğinize aşağıda yer alan bağlantıdan bakabilirsiniz.

Bakınız: iOS 11 Karanlık Moda Nasıl Geçilir?

iOS 11

Çift Hesap Desteği

iOS 11 sonrasında Apple’ın kullanıcılara özellikle iPad için çift hesap desteği verileceğinden söz edilmişti. Çift hesap ile iPad üzerinde ayrılmış iki farklı kullanıcı bölümü oluşturulacağı böylece bir tablet iki farklı kullanıcı içinde kişiye özel kullanılabilecekti. Fakat bu özellikte benzer bazı sistemler gelmiş olsa da doğrudan tanıtılmadı. Aile bireylerinin de tabletlerde kendi alanlarını kullanmaları için yeni bir dosya sistemi gelmiş oldu.

iOS 11

Grup FaceTime Görüşmesi

iOS 11 için en çok konuşulan yenilik iddialarından biri FaceTime içerisinde Grup görüşmesi olmuştu. Görüntülü bir şekilde grup görüşmesi yapılabileceği belirtiliyordu. Fakat FaceTime grup görüşmesi özelliği gelmedi. Final sürümde de gelmesi beklenmiyor.

iOS 11

Fare Desteği Gelmedi

iPad modellerinin bilgisayar modellerinden daha yüksek olacağı açıklamaları yapan Apple’ın, haliyle iPad serisine birçok yeni özellik eklemesi bekleniyordu. Bu özelliklerden birisi de fare desteği olmuştu. Artık Apple’ın iPad pro modelinde fare kullanımına izin verileceği düşünülüyordu.  Fakat Apple buna gerek kalmayan bir sisteme gitti ve akıllı kalem sistemlerini geliştirdi. Fakat macOS ile geliştirilmiş fare desteği sunulsa da iPad Pro fare desteği almadı.

Varsayılan Uygulamalar Değiştirilemiyor

Yeni iOS 11 işletim sistemiyle beraber hem iPhone hem de iPad modellerinde varsayılan uygulamaların değiştirilebileceği düşünülüyordu. Mesela varsayılan tarayıcının Safari’den Google tarayıcıya değiştirilebileceği bekleniyordu. Fakat bu konuda da varsayılan uygulamaların değiştirilmesine izin veren bir yenilik yapılmadı.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?