iOS 11, Fotoğraflara Erişilmesini Sağlayan Açık İle Gündemde

0
67

Apple’ın yeni işletim sisteminin kararlı sürümü yayına girmiş olsa bile Apple hala hatalar ile boğuşuyor. Öyle ki iOS 11 işletim sisteminde hala ciddi sorunlar bulunuyor. Özellikle iPhone akıllı telefonlarını etkileyen ciddi sorunların devam ettiğini biliyoruz. Kullanıcıların işlerini bir hayli zora sokan hatalar ve sorunlar bir yana, sistemde önemli güvenlik açıkları da ortaya çıkmaya başladı. Son olarak kullanıcıların fotoğraflarını çok basit bir yöntemle ele geçirilme durumuyla karşı karşıya bırakan bir iOS 11 güvenlik açığı keşfedildi. Üstelik yeni sürüm güncellemelerinde de bu açığın devam ettiği öğrenildi.

iOS 11 Açığının Detayları

Geliştiriciler tarafından ortaya çıkarılan ve iDeviceHelp tarafından paylaşılan açık, telefonunuzda yer alan fotoğraflarınızın çalınmasına neden oluyor. Baştan belirtmek gerekiyor ki açık telefonunuza uzaktan erişim sistemiyle çalışan, bildiğimiz casus yazılım sistemiyle pek alakalı değil. Yani uzaktan erişimle fotoğraflarınızın çalınması gibi bir durum söz konusu değil. Bunun yerine kilit ekranını geçemese bile cihaza erişimi olan biri gerekiyor.

Ayrıca açık varsayılan olarak kullanılan Siri, FaceTime Audi ve iMessage servisleri açıkken devreye giriyor. Eğer bu üç sistemden biri kapalıysa, şimdilik sorunu çözmüş oluyorsunuz. Bunun dışında iOS 11 sorununun kilit ekran kaynaklı bir sorun olduğunu belirtelim. Bir numara sizi aradığında, bu numaranın iki kez, reddedilmesi ve 3 emojinin bulunduğu mesajla reddedilmesi gerekiyor. Ardından gelen bir sonraki aramada kilit ekranını geçmeden yine mesaj ile yanıt bölümüne girdiğinizde, bu kez galerinizde yer alan fotoğraflarda gösteriliyor ve karşı tarafa doğrudan mesaj olarak iletilebilir.

Açıkçası çok önemli bir açık gibi durmasa da gizlilik konusunda sıkıntılar yaratacak olan sistemin, Apple tarafından incelenmeye alındığını da ekleyelim. Öyle ki Apple çoktan uyarılmış ve açığın kapatılması için güncellemeler hazırlanmış. Ayrıca iOS 11 açığının tam olarak nasıl bir sorun oluşturduğunu görmek için haberimizde yer alan videoyu inceleyebilirsiniz.

İLGİLİ HABER:  iOS 14 Dönüşleri Kapandı

İlginizi Çekebilir: Gmail İçin Google ile Apple Anlaştı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?