iOS 11 Çoklu Görev Sistemi ve Özellikleri

0
1096

iOS 11 sonrasında en büyük değişiklikler iPad tabletlerinde yaşandı. Hatta bu sene Apple, iPad ile iOS 11 deneyimi için özel videolar ve özel görseller paylaştı. Tabi ki bu durumda iPad modellerinin yenilenmesinin etkisi de oldukça büyük. Özellikle yeni seri 10.5 inç iPad modelinin gelmesiyle beraber Apple’ın hem daha iyi reklam için hem de tablet serilerini öne çıkarmak için yeni adımlar atmaya başladığını gördük.

Bu noktada yeni seri tabletlerin öne çıkan özelliklerinden birisi de iOS 11 Çoklu Görev özelliği oldu. Bir nevi çift ekran uygulaması olarak değerlendirebileceğimiz iOS 11 Çoklu Görev sisteminin nasıl çalıştığı ve tam olarak nasıl bir sistem olduğuna bakalım.

iOS 11 Çoklu Görev Nedir?

iOS 11 Çoklu Görev sistemi, aynı anda birden çok işlemi rahatlıkla yapmanızı sağlayan bir özellik. Bu yeni özellik sayesinde artık iPad kullanıcıları Dock menüsünden açtıkları uygulamaların ikisini bir arada kullanabilecek.

iOS 11 Çoklu Görev

Aynı ekran üzerinde bir yandan mesajlaşırken bir yandan da video izleyebileceksiniz. İkinci uygulamayı açmak hem iPad kullanımını kolaylaştıracak hem de kullanıcıların tasarım ve ofis işlemleri gibi işleri çok daha kolay bir şekilde yapmalarını sağlayacak.

iOS 11 Çoklu Görev Detayları

Genel olarak sistemin kullanımı ve sağladıkları bu şekilde değerlendirilmekte. Bunun yanında iOS 11 Çoklu Görev sisteminin detaylarına bakalım. Her ne kadar yeni özellikle beraber çift ekran sistemi iPad serisine getiriliyor olsa da söz konusu sisteminde bazı sınırları var. Yeni sistemi iki farklı uygulamayı bölünmüş ekran ve slide over şeklinde kullanabiliyorsunuz. Slide Over seçeneğinde açtığınız bir başka uygulamayı da iki yana doğru yaslayarak kullanım sağlayabiliyorsunuz.

Geniş kısımda ise ilk uygulamayı açabiliyorsunuz. İşte bu sistemde zaten ana ekranda çalışırken bir yandan ekranın yanında da uygulama açarak hesaplarınızı kontrol etmek veya videolarınızı oynatmak mümkün. Tüm bu sistemin iPad serilerinin de çok daha tercih edilmesini sağlayacak gibi duruyor.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?