iOS 11 Bildirim Açığı ile Gündemde

0
113

iOS 11 işletim sisteminin son güncellemeleriyle beraber Apple’ın önemli iyileştirmeler yaptığını söyleyebiliriz. Özellikle iOS 11.3 sürümüyle beraber çok önemli güncellemeler ve iPhone yavaşlatma sistemi konusunda, kullanıcı kontrollü yeni bir döneme geçiş yapılmıştı. iOS 11.3 sürümü için iyileştirmeler devam eder ve beta sürümü yayınlanırken, iOS 11 işletim sisteminin açıklarının da ortaya çıkmaya devam ettiğini görüyoruz. Ortaya çıkan son açık ise Siri sanal asistanında kendisini gösterdi. Yeni güvenlik açığı kullanıcıların gizliliğini ihlal etmekte.

iOS 11 Siri Açığı Nasıl Sonuçlara Neden Oluyor?

Geliştiriciler tarafından yapılan testler sonrasında ortaya çıkan bilgilere göre iOS 11 işletim sistemi kullanan cihazlarda Siri, telefon kitli olduğunda bile mesajlarınızı okuyabiliyor. Bunun için telefon kilitliyken Siri sanal asistanına “Hey Siri, bildirimi oku” şeklinde seslenmek yeterli oluyor.

iOS 11

Bu şekilde telefona seslenmeniz durumunda, son bildirimleriniz kilit ekranı kapalı olsa bile gösteriliyor. Fakat burada Apple’ın uygulamalarının etkilenmemiş olduğunu da ekleyelim. Sadece 3.parti uygulamaların bildirimleri okunuyor. WhatsApp, Facebook gibi uygulamalardan gelen bildirimlerin bu şekilde okunması ise ciddi bir gizlilik sorununu ortaya çıkarıyor.

Sorun Nasıl Çözülecek?

Bu sorunu çözmek adına Apple’ın bir güncelleme yayınlamasını beklemek gerekiyor. Fakat şu an için kilit durumunda tüm Siri kullanımını sınırlandırmanız, soruna çözüm olabiliyor. Bunun için yapacaklarınız aşağıda.

  • Öncelikle “ayarlar” kısmına girin. Buradan “Siri ve Arama” kısmına girin.
  • Siri’ye Sor ekranı altında yer alan seçeneklerden “Kilitliyken Siri’ye İzin Ver” butonunu kapalı konuma getirmeniz gerekiyor.

Açığın kapatılması için yeni güncelleme bekliyoruz. Güncelleme yayınlanır yayınlanmaz sitemizden paylaşacağız.

Önceki Haber: Günün Ücretsiz iOS Uygulamaları (21 Mart)

İLGİLİ HABER:  iPhone 11 Smart Battery Case Kamera Kontrol Sistemi

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?