iOS 11 32 Bit Devrine Son Verdi? Peki 32 Bit Uygulamalara Ne Olacak?

0
76

iOS 11 sonrasında gelen değişiklikler hem iPhone hem de iPad kullanıcılarından bir hayli beğeni topladı. Özellikle Apple’ın iPhone 8 akıllı telefonlarından sonra çok daha başarılı bir deneyim sunacak olan iOS 11 işletim sisteminin, tam ekran gibi bir modla beraber bambaşka bir hale geleceği de düşünülüyor.

Şimdiden mevcut iPhone ve iPad serilerini bile çok daha başarılı seriler haline getiren işletim sisteminin iyi yönleri saymakla bitmez. Gerek ARkit desteği gerek Siri geliştirmeleri gerekse de yeni arayüzler gibi birçok özelliği beğeni toplayan iOS 11 işletim sisteminin bazı kullanıcıları ve geliştiricileri üzen yanları da yok değil. Bunlarda birisi de yeni uygulama desteği sistemi.

Artık 32 Bit Uygulamalar Çalışmıyor

Bu noktada en büyük değişim ise zaten beklenen bir konuda yani uygulama desteği konusunda yaşandı. Apple’ın iOS 11 sürümünden sonra artık 32 bit desteği tamamen son buldu. Artık 32 bit uygulamaların App Store üzerinden indirilmelerinin önüne geçildi. Daha doğrusu bu uygulamalar indirme listelerinden kaldırıldı.

iOS 11

Bunun dışında, iOS 11 sonrasında mevcut 32 bir uygulamalarının da desteği kesildi. Şöyle ki artık kullanıcılar telefonlarında yüklü olan 32 bit uygulamalara tıkladıkları zaman “uygulama başlatılamadı” şeklinde bir uyarıyla da karşılaşacak. Doğrudan Apple’ın aldığı kararla uygulanmaya başlayan sistem sonrasında 32 bit uygulamalara neler olacağı da merak konusu.

32 Bit Uygulamalarına Neler Olacak?

32 bit uygulama desteğinin kesilmesinin sonrasında geliştiricilerin nasıl bir yöntem uygulayacağı da belirtildi. Mevcut 32 bit uygulamalarına tıkladığınız zaman karşınıza bir uyarı geliyor ve uygulama çalıştırılmıyor. Fakat bunun yanında uygulamanın güncellenmesi için indirme sayfasına yönlendirilen bir bağlantı da sunuluyor.

Yani geliştiricilerin mevcut uygulamaları güncellemeleri için geliştiricilere de izin verilmiş durumda. Yani uygulamalar 64 bit sürüm olarak güncellendiğinde kullanıcılar doğrudan buna ulaşabilecek. Bunun dışında 32 bit uygulamalara geri dönüş yapılmayacak. Apple için bu devir son buldu.    

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?