iOS 11.3 Kilit Ekranında Güvenlik Sorunu

0
69

iPhone akıllı telefonlarının en önemli artısı güvenlik olarak gösteriliyor. Apple’ın yaptığı açıklamalar ve reklamlarda da iPhone akıllı telefonlarının güvenliğine hatta iOS işletim sisteminin ne kadar güvenliği olduğuna vurgu yapıldığını görüyoruz. iOS 10 işletim sistemiyle beraber Jailbreak sürümlerinin son bulması ve iOS 10 işletim sisteminden sonra güvenlik konusunda çok daha önemli adımlar atılması Apple’ın bu konuda başarıyı yakaladığını da ortaya koymuştu. Ancak iOS 11 işletim sistemi sonrasında durum değişti.

Güvenlik açıkları ve performans sorunları iOS 11 ile tavan yaptı. iOs 12 işletim sisteminin tanıtılmasının ardından artık geri planda kalacağı düşünülse de iOS 11 güvenlik açıklarının devam ettiğini de söylemek gerekiyor. Son olarak iOS 11.3 sürümü için bir Jailbreak sürümünün yayınlandığını görmüştük. Şimdi ise Jailbreak sisteminden yararlanılarak yeni bir güvenlik açığının oluşturulduğu ortaya çıktı.

iOS 11.3 Kilit Ekranı Sorunu

Geliştiriciler tarafından keşfedilen yeni güvenlik sorunu neticesinde iOS 11.3 yüklü olan iPhone modellerinde şifre sorunu karşımıza çıktı. Bilindiği gibi iPhone akıllı telefonlarında kullanılan kilit ekranını aşmak oldukça zor. Kilit ekranında yanlış parolaları ardı ardına girmeniz durumunda belli bir süre sınırı konuluyor. Her yanlış girişte ise bu bekleme süresinin arttırıldığını görüyoruz.

iOS 11.3

İşte iOS 11.3 işletim sisteminde ortaya çıkan açık sonrasında yanlış parola denemesi için sınırsız bir limit erişimi sağlandığı belirtiliyor. Herhangi bir sınır olmadığı için kullanıcılar defalarca şifre denemesi yapabiliyor.

Bu da şifre kırma programları ve şifre üreten bazı botlara karşı iPhone modellerinin güvenliksiz kalmasına neden oluyor. Söz konusu açığın iOS 11.3 sürümünde olması pek önemsenmemesine neden oluyor ancak hala iOS 11.3 sürümünde olan kullanıcılar için oldukça olumsuz bir gelişme sunulduğunu söyleyebiliriz.

İlginizi Çekebilir: 6.5 inç iPhone Yeni Amiral Gemisi Modeli Olacak

İLGİLİ HABER:  iOS 11 Hangi iPhone ve iPad Modelleri İçin Gelecek

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?