iOS 11.2.5 İmzaları Kapatıldı! Geri Dönüş Yok

0
82

Yeni iOS güncellemeleri gelmeye devam ettikçe, Apple’ın eski sürümlerin kullanılmasını engellemek ve kullanıcıların güncellemeleri takip etmesini sağlamak için uyguladığı bir sistem var. Bu sisteme göre kullanıcıların eski işletim sistemine dönmesini engellemek adına, eski sürümlerin imzaları kapatılıyor.

Böylelikle en güncel kararlı sürümden önceki güncelleme sürümlerine geri dönüş yapamıyorsunuz. En azından yasal olarak durum bu şekilde. İşte uzun bir süredir güncellemelerine devam eden markanın bu konuda son hamlesi iOS 11.2.5 sürümüyle beraber geldi. Apple iOS 11.2.6 güncellemesinin hemen ardından iOS 11.2.5 imzalarını kapattığını açıkladı.

iOS 11.2.5 İmzaları Neden Kapandı?

İmzanın bu kadar kısa bir süre içerisinde kapanmasının ana nedeni güvenlik açıkları oldu. Bir yandan Telugu dilinden kaynaklandığı belirtilen ve iPhone cihazının çökmesine neden olan açıklar, diğer yandan ise iOS 11.2.5 sürümünde iPhone modellerine sızılmasını sağlayacak derecede büyük açıkların bulunduğu iddiası.

iOS 11.2.5

Tüm bu iddiaların ardından Apple’ın iOS 11.2.6 güncellemesiyle beraber güvenlik açıklarını kapatmış olduğunu düşünecek olursak, bu nedenle eski sürüme geri dönüşün direk olarak kapatılması düşünülmüş durumda. Güncellemenin 1 hafta sonrasında da bu adım gerçekleştirildi ve eski sürümün imzalamaları bitti.

Tam Jailbreak serileri için desteklerin açıklanmaya başladığı sırada da bu haberlerin gelmesi, Jailbreak sürümlerine karşı da önlem alınmaya başlandığı görülüyor. Muhtemelen iOS 11.3 güncellemesi yayınlandığı zaman iOS 11.2 serisinin tamamen imzaları durdurulacak. Bu konuda açıklamalar yayınlandığında sitemizden paylaşacağız.

İlginizi Çekebilir:  Günün Ücretsiz iOS Uygulamaları (2 Mart)

 

İLGİLİ HABER:  iTunes 12.6.3 Yeniden Kullanıma Açıldı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?