iOS 10 Ne Zaman Çıkacak ? iOS 10 Özellikleri ve Tüm Detaylar

13

Güncelleme: iOS 10’un ne zaman çıkacağı az önce Tim Cook tarafından açıklandı. Açıklamaya göre 13 Eylül 2016’da iOS 10 güncellemesi iPhone/iPad ve iPod cihazlarınızdan güncellenebilecek.

 

Apple’ın her yıl düzenli olarak Eylül ayında yaptığı tanıtım etkinliklerinde tanıtılan yeni iPhone ve iPad modellerinin yanı sıra bu cihazlarla birlikte yeni iOS sürümünü de görebiliyoruz. Bu yıl Apple’ın Eylül ayında düzenleyeceği WWDC 2016 etkinliğine gözler şimdiden çevrilmiş durumda. iOS 10 güncellemesi ile birlikte Apple’ın iPhone ve iPad cihazlarda kullanılan bu mobil işletim sisteminde bir çok yeniliğe de yer vermesini bekliyoruz.

iOS 10 Ne Zaman Çıkacak ?

iOS 10 Güncellemesi Apple WWDC 2016 etkinliği dahilinde tanıtılması bekleniyor, yani Eylül 2016‘da.

iOS 10 Beta

Apple’ın mobil işletim sistemi olan iOS 10 güncellemesinden önce geliştiricilerle ve halka açık beta programına kayıtlı kullanıcılarıyla Beta sürümünü test etmesi bekleniyor. iOS 10 Beta testlerine ise Haziran 2016‘da başlanması planlanıyor.

iOS 10 Çıkış

iOS 10 Hangi Modellere Gelecek ?

Apple’ın mobil işletim sistemi iOS, 9 güncellemesiyle bizleri şaşırtmış ve iPhone 4S modellerine de bu güncellemeyi göndermişti. Şimdi ise iOS 10 güncellemesini alabilecek en eski cihazın iPhone 5 olması bekleniyor. iPad tarafında ise iOS 10 güncellemesini alabilecek en eski cihaz iPad 3 olacak.

iOS 10 Güncellemesini alması beklenilen cihazların tam listesi ise şöyle;

iPhone 5,iPhone 5C,iPhone 5S,iPhone 6,iPhone 6 Plus,iPhone 6S,iPhone 6S Plus,iPod 5, iPad 3,iPad 4, iPad mini, iPad mini 2,iPad mini 3, iPad Air,iPad Air 2, iPad Pro modelleri.

 

Siri Daha Gelişmiş Olacak

Apple’ın Siri’yi her iOS güncellemesinde biraz daha geliştirdiğine şahit oluyoruz. iOS 10 güncellemesi ile birlikte de Siri’nin artık bize mesajlarımızı okuyabileceğini ve maillerimize cevap verebileceğini düşünüyoruz.

3D Touch Geliştiriliyor

iPhone 6S modelinde tanıştığımız 3D Touch teknolojisi iOS 10 ile biraz daha geliştirilmiş olacak. Böylece kontrol merkezindeki kısayollar üzerinde 3D Touch özelliği sayesinde farklı baskılar uygulayarak farklı ayarlara erişebileceğiz.

iOS 10 Kontrol Merkezi

Kontrol Merkezini Daha Özgür Kullanabileceğiz

iOS 10 işletim sisteminde gelmesi beklenilen en güzel yeniliklerden biriside kişiselleştirilebilir kontrol merkezi olacak. Böylece uzun süredir sabit olarak kullandığımız kontrol merkezindeki uygulamaları dilediğimiz gibi değiştirebileceğiz.

Apple News Geliştirilecek

Apple’ın News uygulaması biraz daha geliştirilecek ve daha kullanışlı hale getirilecek. Hatta bazı iddialara göre ana ekranda parmağımızı sağa doğru kaydırarak Apple News uygulamasına erişebileceğiz.

Daha Gelişmiş Ses Ayarları

Özellikle sessiz ortamlarda YouTube üzerinden video izlemek istediğimiz zamanlarda, video açılmadan önce hızla sesini kısmaya çalışırız. Bazen bu konuda başarısız olur, bütün sessizliği bozarız. Android’de bir süredir böyle bir özellik var, yani bildirim sesleri ve medya sesleri ayrı ayrı yönetilebiliyor. iOS 10 güncellemesile ile iPhone ve iPad’de de bu özelliğin olmasını bekliyoruz.

Önceki İçerikApple’ın 7 eylül etkinliği- Canlı anlatım
Sonraki İçerikiPhone 7 Jet Black modeli ile geliyor
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir.

13 YORUMLAR

  1. Beta sürüm kullanıcısı olarak final sürümü yayınlandı ve hala denetim merkezi kişisellelmemiş duruyor burada verdiğiniz bilgi hatalı.

  2. Hassasiyetiniz için teşekkürler ancak apple hala neden böyle bir kişiselleştirme özelleği eklemiyor anlamakta zorluk çekiyorum jaibreak yapmadım bugüne kadar ancak bu gidişle yapacağım.Sizce apple bu inadından vaz geçermi?

  3. Son bir sorum size jailbreak yaptığımda güvenli olarak gördüğüm bu telefonumdan tüm bankacılık işlemlerini yapmamda bir sakınca olurmu jailbreak güvenlik açığı oluşturur mu?

  4. Şunu da eklemek lazım ; Jailbreak aracını ne kadar güvenli bir araçtan indirirseniz indirin, yüklediğiniz tweakler Jailbreak in kendisinden çok daha tehlikeli güvenlik açıkları oluşturuyor. Her tweak in repo adresleri farklı, yazarları farklı ve işin önemli kısmı binlerce repo adresi ve tweak var. Bunlar ekstra bir güvenlik testinden de geçirilemiyor çünkü Jailbreak in doğasına aykırı. Bir bakıma evet, bankacılık işlemleri de dahil bir çok işlem için tehlike arz ediyor. Bu güne kadar kimsenin başına gelmemiş de olabilir ancak gelmeyeceği de anlamı da çıkartılamaz çünkü ios Jailbreak sayesinde savunmasız kalıyor ki bu da Jailbreak in görevi.

  5. İOS10 Yükledikten sonra batarya çok hızlı bitiyor,ayrıca telefon anormal ısınıyor!
    Bunun sebebi ve problemi ortadan kaldırma konusunda bilgi verirmisiniz?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?