iOS 10 ile iOS 11 Depolama Teknolojileri Karşı Karşıya

0
58

WWDC 2017 etkinliğinin gözdesi olan iOS 11 işletim sisteminin tanıtılması ve özelliklerinin ortaya çıkmasından sonra, yeni seri mobil işletim sistemlerinin yavaş yavaş testleri başladı. İlk olarak iOS 10.3.2 sürümüyle beraber yeni işletim sisteminin performans testlerine girdiğini görmüştük. Yeni dosya sistemleri ve geliştirilmiş işleme sistemi sayesinde iOS 11’in beta 1 sürümünde olmasına karşın yine eski seriden daha performanslı olduğu da ortaya koyulmuştu. Performans testlerini önde bitiren yeni işletim sisteminin şimdi ise depolama alanları için testler yapıldı.

iOS 11 Depolama Sistemi Değişiyor

Testlerin yapılmasının nedeni daha öncede belirttiğimiz gibi iOS 11 ile gelen yeni depolama teknolojileri. Kamera kısmında HEVC ve HEIF sistemi, uygulama boşalt sistemiyle yer açma ve yeni depolama prosedürleriyle beraber iOS 11 işletim sisteminin iPhone ve iPad serilerinde çok daha az yer kaplayacağı, haliyle iOS 10 serilerine göre hafızalardan kazanç sağlanacağı da belirtilmişti. Bunun üzerine ise sonunda beklenen testler yapıldı.

iOS 11 Depolama

Testlerde ilk olarak iPhone akıllı telefonlara iOS 11 baştan yüklendi. Beta 1 sürümü yüklenen işletim sisteminin, karşısında da yine iPhone modeli ve yine baştan kurulum yapılmış olan iOS 10.3.2 sürümü karşılaştırıldı. Yeni işletim sisteminin karşılaştırılmasıyla beraber elde edilen sonuçlarda beklendiği gibi ortaya çıktı.

iOS 11 Depolama Konusunda Çok Daha Başarılı

Yapılan karşılaştırma sonrasında iOS 11 işletim sisteminin iOS 10.3.2 serisine göre çok daha başarılı bir depolama sistemi sunduğu görüldü. Yeni işletim sisteminin depolama bölümünde 12.71 GB boş alan bıraktığı görülürken, eski sürümde ise kullanıcıya bırakılan depolama alanı 12.01 GB olarak açıklandı.

Yani arada dev bir fark oluşturacak nitelikte 0.77 GB boyutunda boş alan var. Neredeyse 1 GB kapasitesini bulan boş alanın iOS 11’in ne kadar üstün bir seri olduğunu kanıtlamış olduğunu da belirtelim. Üstelik bu test işlemi sadece beta 1 sürümü için geçerli olan süreç. Final sürümüyle beraber ise depolama alanında da iyileştirmelerin devam edeceği biliniyor.

Karşılaştırma görseli redmondpie

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?