iOS 10 ile gelen problemler ve çözümleri

90
752

iOS 10 ile gelen problemler bir türlü bitmek bilmiyor.  Her geçen gün bu konuda şikayetler gelmeye devam ediyor. Yeni güncellemelerle iOS 10 problemleri giderilecektir. Ama bizlerin de bu konuda yapabileceğimiz bazı işlemler var.  Problemler bir şekilde çözülür, hiç telaş yapmayın. iOS 10 ile gelen problemleri çözmenin birçok yolu var.

Bu yazımızda, kısa pil ömrü, bluetooth bağlantısı, iPhone veya iPad donması gibi iOS 10 yükleyenlerin en çok karşılaştığı problemlerin genel çözüm yollarını anlatacağız.

 

iOS 10 pil ömrü azalma sorunu

pil

13 Eylül’de büyük bir yazılım güncellemesi oldu. iOS 10, cihazlarımıza birçok yeni uygulama ve özellik kattı. Bu yüzden pil ömrünün biraz kısalması doğal.

Buna karşılık bizim yapabileceğimiz bazı şeyler de yok değil. Aşağıdaki yazımızda, iPhone iOS 10 pil ömrünün nasıl artırılacağını uzun uzun anlatmıştık. Burada tekrar etmenin bir anlamı yok. Aşağıdaki linkten yazımızı okuyabilirsiniz:

iPhone iOS 10 pil ömrü nasıl artırılır?

Yukarıdaki konuda yazdıklarımızın yanında Fitness Takip ayarlarını da kapatabilirsiniz.

Ayarlar > Gizlilik > Hareket ve Fitness yolunu takip ederek, ilgili ayarı kapalı konuma getirin. Eğer Apple Watch kullanıyorsanız, bu ayarı kullanmanıza zaten gerek yok. Fitness takibi için, Health, Microsoft Health, TripAdvisor ve Waze uygulamalarını da kullanabilirsiniz. Hem pilden de yememiş olursunuz.

Wi-Fi (kablosuz bağlantı) gereksiz zamanlarda kapalı olabilir. Örneğin Wi-Fi yerine hücresel bağlantı kullandığınız yerlerde, Wi-Fi’yi kapatın. Kontrol merkezinden Wi-Fİ’yi kolayca kapatabilirsiniz.

Hangi uygulamaların daha çok enerji harcadığını kontrol edin.  Ayarlar > Pil  yolunu takip ederek, uygulamaların harcadığı gücü bulabilirsiniz. Gereksiz uygulamaların bildirimlerini kapatabilir veya komple silebilirsiniz.

iOS 10 telefon donması problemi

iOS 10’un son sürümü, birçok iPhone ve iPad’de sistem donmalarına neden oldu. Daha önceki Beta’larda da aynı problemi yaşamıştık ve final sürümünde de bunu görmek açıkçası iyi olmadı.

Çözüm ise basit. Her ne kadar da iTunes’i sevmesek de iyi ki var. Çünkü bu problemi çözmek için ona muhtacız. Cihazınızı pc’ye bağlayın. Cihazınızı Restore edin. 

iPhone veya iPad’lerin nasıl restore edildiğini bilmiyorsanız tıklayın. iPhone 7 veya iPhone 7 Plus kullanıyorsanız, nasıl restore edeceğinizi öğrenmek için tıklayın.

Aslında sıkıntı OTA (over the air) güncellemesi yapmanızdan kaynaklanıyor. iCloud’un depolama alanı dolduğunda, bu problemi yaşıyoruz.

 

iOS 10 Wi-Fi ve Bluetooth sorunları

Bu problem her yıl yaşanıyor. iOS 10 da bu konuda bir istisna olmadı. Sadece biraz zaman vermek gerekli. İnsanlar hemen Wi-Fİ veya Bluetooth bağlantılarından şikayet etmeye başlar.

Çözüm ise şu: Ayarlar > Genel > Sıfırlama > Ağ ayarlarını sıfırla kısmından 3 seçeneği de kapatın. Bu çözüm çoğu kişide işe yarar.

iOS 10 home buton sorunu

iphone-7-home-buton

iOS 10 ana ekran butonunu (home buton) biraz değiştirdi. Eskiden olan “açmak için kaydırın” yazısı artık yok. Bunun yerine home butonuna parmağınızla dokunmanız yeterli. Bu sizin için bir problem mi? Anlaşılan, Apple bu şekilde düşünmemiş. Yine de eski düzeni özleyenler için, eskiye dönmenin bir yolu var.

Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > Ana Ekran Düğmesi kısmıdan “Parmağı koyarak aç” kısmını ON konumuna alın. Yani açın.

Artık home butonuna basmanıza gerek kalmadan, ekran kilidi açılacak.

iOS 10 güncellemesinden sonra titreşim sona erdi

Bazı kullanıcılar, iOS 10 güncellemesinden sonra, yeni mesaj geldiğinde titreşim olmadığından şikayet ediyorlar. Bunu düzeltmek için, güç ve home butonuna aynı anda, 10 sn süre boyunca basılı tutun.

Cihaz yeniden başlayacak. Apple logosu görünecek. Bu yöntem çalışmazsa, cihazı fabrika ayarlarına döndürmeniz lazım. Bunu yapmadan önce tüm yedeklerinizi aldığınızdan emin olun.  Ayarlar > Genel > Sıfırlama  kısmından tüm ayarları sıfırla yapacaksınız.

iOS 10 güncellemesinden sonra Touch ID çalışmayı durdurdu

iPhone SE

iOS 10 güncellemesinden sonra Touch ID çalışamamaya başlamış olabilir. Çözümü ise şöyle:

Ayarlar > Touch ID ve Parola kısmına girin. Parolanızı yazın. iTunes ve App Store kısmını OFF yapın. (kapatın). Sonra cihazınızı yeniden başlatın. Aynı ayarı bu sefer de ON (açın) yapın.

Bu yöntemde parmak izinizi silerek yeniden taratmanız gerekebilir. Bunu yapmak için de;

Ayarlar > Touch ID ve Parola kısmından, silmek istediğiniz parmak izine tıklayıp silin. Cihazı yeniden başlatın. Aynı ayarlardan yeni parmak izi ekleyin. Sorun muhtemelen çözülecektir.

iPhone hücresel internet bağlantısını (mobil ağ) kaybediyor ve tekrar bağlanamıyor.

iOS 10 yükledikten sonra, sinyal kayıpları yaşıyor olabilirsiniz. iPhone ile bir ağa bağlanmakta zorluk çekiyor olabilirsiniz.

Cihazınızı yeniden başlatırsanız, bağlantı probleminiz muhtemelen çözülecektir. Bu aslında geçici bir çözüm. Bir süre sonra muhtemelen sinyal yine kesilecek. Yeniden başlatana kadar da internete tekrar bağlanamayacaksınız.

Ayrıca cihazınızı, Uçak moduna da alabilirsiniz. Sonra ağa yeniden bağlanmayı deneyin. Bağlanırsınız ama bu da geçici bir çözüm olur. Bazen çözüm iOS 10’u yeniden yüklemek olabilir. Bunu da iTunes üzerinden kolayca yapabilirsiniz. Nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız tıklayın. Bu bahsettiğim yöntem de iOS 10’u indirip, yükleyeceksiniz.

Yukarıda ki yöntem sorunu çözecektir. Ama halen sorun devam ediyorsa, iOS 9.3.5’i yüklemeyi düşünebilirsiniz. Bunun nasıl yapacağınızı öğrenmek için tıklayın.

Bugünlük bu kadar iOS 10 problemi yeter. Yarın kaldığımız yerden devam edeceğiz. Yazımız,

 1. iOS 10 Mesaj bildirimleri gelmeme problemleri
 2. iOS 10 mesaj efektlerinin çalışmaması problemi
 3. iOS 10 uygulama silinememesi problemi
 4. iOS 10 ile önceden satın aldığınız melodilerin, zil seslerinin silinmesi problemi
 5. iOS 10 güncellemesinden sonra cihazın şarj sırasında aşırı ısınması problemi
 6. iOS 10 güncellemesi ile fotoğraf senkronizasyonun yapılamaması sorunu
 7. iOS 10 ile gelen, playlist-müziklistelerinin silinmiş olma problemi
 8. iOS 10 yükledikten sonra oyunların bazılarının yavaşlamış olma problemi
 9. iOS 10 mail uygulamasında, gelen e-mail’lerin görünmemesi problemi

gibi konuların çözümleri ile devam edeceğiz.

 

 

 

 

 

90 YORUMLAR

 1. ıphone 5s kullanıcısıyım ios 10.2 yi yükledim ancak telefonum kendi kendine sessize alıyor titreşime geçiyor tekrar daha sonra düzeliyor bir türlü sorunu çözemedim. ayarları sıfırladım tekrar yükledim yine olmadı

  • ıphone 5s kullanıcısıyım ios 10.2 yi yükledim ancak telefonum kendi kendine sessize alıyor titreşime geçiyor tekrar daha sonra düzeliyor bir türlü sorunu çözemedim. ayarları sıfırladım tekrar yükledim yine olmadı Fatih bey yardım bekliyorum ACİL!!!!!!!

  • İnternetten biraz araştırdım. Birçok kişinin başına gelmiş bu tarz bir sorun. Birisi kılıftan çıkarın baskı yapıyor olabilir demiş. Birisi benim dediğim sıfırlama olayını söylemiş. Yeniden kurduğunuza göre sorun olmaz artık bence. Wi-fi ile ilgili neden olsun ki. Sanmıyorum.

 2. 6S kullanıyorum. 10.0.2 yi yükledikten sonra telefonun düzeni kaçtı. Tabiri caizse yağ gibi akan telefon hata vermeye başladı. Kamera açılmıyor veya geç açılıyor bazen. Ekran donuyor. Tekrar açtığımda en üst satır (saat, pil, şebeke) kayboluyor. Meşgul tonu gitmiş ayrıca. Birini aradığınızda eğer meşgulse hiçbir uyarı gelmiyor. Ekrana bakınca anlıyorsunuz kullanıcının meşgul olduğunu. Mobil ağ hızı yavaşladı. Facebook gibi uygulamalardaki fotoğraflar geç açılıyor. Bu sorunlar acil düzeltilmeli.

 3. Merhaba,ıphone 6 kullanıyorum günlerdir wifi sorunu yasıyorum herkes wifi bağlanırken ben dibinde bazen bağlanıyorum bazen hic bulmuyor bile.. nasıl çözebilirim ? Sıfırladım herşeyi yaptım yine aynı.yardımcı olur musunuz?

 4. Elimde iphone 5c var.IOS 10 yükledikten sonra gelen istemediğim iletiler, ‘kişiyi engelle’ seçeneğini seçtiğim halde engellenmiyor.İletiye giriyorum ‘!’ işaretine basıyorum gelen ekrandeki isme basıyorum gelen ekrandaki ‘bu arayanı engelle’ seçeneğini seçiyorum.İki seçenek geliyor. 1.Kişiyi engelle 2.Vazgeç .Ancak 1. seçeneği seçtiğim halde kişi engellenmiyor,ileti gelmeye devam ediyor.Özellikle bahis mahis gibi iletiler rahatsız edici.IOS 10 bıktırdı.

 5. Iphone 6Plus kullanıcısıyım IOS 10 yüklemesinden sonra telefonda konuşmalarımda sorun yaşıyorum, eğer çekim gücü az olan yerlerde hiç konuşamaz hale geldim IOS 9 sürümünde hiç sorunum yoktu, şimdi evde köşe kapmaca oynuyorum. Bu ara notları doğru düzgün çalıştıramıyorum, notları açıyorum takriben 15sn sonra komple notlar kapanıyor.

 6. Telefonla ekran yatay biçimde oyun oynarken, çoklu pencereyi açıp oyunu kapattığımda ekran bug a giriyor ekran donuyor home tuşuna basınca düzeliyor var mıdır bir çözümü ?

 7. Sim rehber ini telefonuma atamıyorum sim aktarılıyor dıyor aniden çıkıyor kısilere girdiğimde hıc bırsey yok gözüküyor yanı rehberım olmasına rağmen telefonuma atamıyorum ayarları falan hep sıfırladım yöne aynı telefonum ıphone 7

 8. Aynı sorun bendede mevcut iPhone 7plus var sim rehberi telefona aktarırken atıyor anasayfaya ve hiçbirşekilde rehber çıkmıyor bunun nedenini ve çözümünü bilen yokmu

 9. Aynen oyle bende de o sorun var 2gun önce aldım daha. ıpphone 7 plus kullanıcısıyım aynı problem var sım kartının ıcındekı rehber telefona aktarılmıyor sanırım bu olay yazılımsal arkadaşlar baska bır çözüm yolu yok suanlık ancak ılerkı guncellemede bu sonuçlara çözüm yolu bulursa ıphone yetkılılerı ole olur… donanımsal bır hata degıl yanı yazılımsal çünkü tüm ıphone 7 kullanan larda var bu sorun sıme yedek alıpda telefona atacak olanlar ıcın soyluorum ..

 10. ben ipad mini 2 yada ipad mini kullanıyorum (aklıma gelmedi ismi ) bende yazılımgüncelleme bölümüne girince 9.3.5 İOS yazılımınız güncel diyor ne yapmalıyım

 11. Merhaba, ios 10.1.1 kullanıcısıyım. Telefon konuşmalarım sırasında değer öncesinde kurduğum bir alarm var ise alarm sesi telefon konuşmasını engelliyor. Herhangi bir uygulama içerisindeyken alarm çalarsa yukarıdan çekerek alarmı kapatmanız çok çok zor oluyor ve içinde bulunduğunuz uygulamayı da görmenizi imkansızlaştırıyor.

 12. Iphone 5 kullanıcıdıyım ios 10.2 yüklemesinden sonra arama içerisinde ahize sesinin kısık olduğunu farkettim sorun donanımsal mı yoksa yazılımsal mı anlayamadım aynı sorunu yaşayan var mı?

 13. Merhaba Benim Bir Sorunum Var Kilit Ekranında Whatsapp Facebook Hava Durumu Simgesi Var Ve Arka Plan Uygulamalarını Kapattığımda Bile Düzelmiyor Ne Yapmam Gerekiyor?

 14. Wifi açıkken telefonu kilit ekran moduna alıyorum 5 dk sonra açıyorum wifi kopmuş. Ve gelen bildirimleri kilit ekrandayken almıyorum. Açtıqımda ise 1 saat önce gelmiş olması gereken msjı yeni alıyorum

 15. 1 ay kadar oldu ıphone 7 aldım. Bi ara kamerayı açmak istedim siyah ekranla karşılaştım. Sebebi iOS 10.2 yazılımı olabilirim. Ki aynı sorun 6 s kullanıcısı arkadaşımızda başına gelmiş iOS 10.2 yüklemesinden sonra. Sorun yazılım güncellemesindenmidir

 16. iPhone 6 var hocam bendede WiFi nin dibine gidiyorum cekmiyor arada bağlanıyor sonra tekrar kopuyor ve Birdaha bulmuyor Halen 10.0 o kullanıyorum

 17. merhaba ios10 u ilk yüklediğimde herhangi bir sorun yoktu. Telefonum gayet normal çalışıyorken şarja taktığımda ard arda açılıp kapanmaya başladı. Kurtarma moduna almam gerektiğini öğrendim. denedik. önceki sürümlere geçmeyide hiç biri işe yaramadı. Sonrasında servise gönderdik ( apple değil, esnaf bizim). Hata 21 veriyordu. Donanım sorunuymuş ekranını daha önce orijinal yedek parçayla değiştirilmemesinden kaynaklanıyor olabilirmiş. Şuan ne yapabilirim. Yani telefonun herhangi bir başka hasarı yok. Daha önce böyle bi’ sorunla karşılaştınız mı ? ya da bi öneriniz varsa mutlu olurum . telefonum iphone5

 18. İphone 6 kullanıcısıyım.Son sürüme sahip telefonum “10.2.1” Nedendir bilmiyorum wifi sorunu çıktı son 1 gündür.Çevrede 9,10 tane wifi var fakat bulmuyor veya evdeki wifiye 2 metre kadar yaklaşırsam ancak görüyor.Sebebi nedir acil yardım.

 19. Yeni yazılımı yükledim iPhone 5s telefonuma şarj olmamaya başladı kapaliyken oluyor açıkken hiç bir şekilde şarj olmuyor çözümü nedir yardımcı olursanız sevinirim

 20. Merhabalar hocam iPhone 5s telefonum var ios 10.2.1 e güncelleyince dokunmatik de sıkıntı çıkmaya başladı birisi arayınca dokunmatik almıyor ama bazende düzgün çalışıyor menüde de işlemediği oluyor ekranı kilitleyip açında düzeliyor sebebi nedir?

 21. İpone 5kullanıyom 10.2.1güncelleme geldiyinden bu yana telefonumda sürekli donma oluyor ve kendi kendine çıkış yapıyor bir aradığı zaman açamıyorum meşkula alıp ben tekrar arıyom buna bir ana onca çozüm getirilmesini istiyorum bende şu an 7 kişi ıpone kullanıyor gerekenin yapılmasın ve hataların bir ana önce giderilmesini istiyoruz

  • Aslında Apple 10.12.1’i donma sorunlarının giderilmesi için yayınladı. Her telefonda aynı etkiyi göstermiyor maalesef. Güncellemeyi telefon üzerinden yapmayın. Bilgisayarla iTunes üzerinden güncelleme yapın. İsterseniz sitemizde restore etme diye aratıp, şimdi de iOS 10.2.1’i tekrar yükleyebilirsiniz.

  • Önce telefonunuzu kapatıp açın. Olmazsa Ayarlar> genel > Sıfırlama kısmından Ağ ayarlarını sıfırlayın. Düzelmezse tüm ayarları sıfırlayın. Düzelmezse güncelleme yapmadıysanız güncelleyin. Olmazsa servis maalesef.

 22. Merhaba ipone 2 tane 6pulus 1 tanen 6 5 tanen 5s 1 tanede 5 ailece kullanıyoruz telefon kullanma hevesimimiz kalmadı servislere göndermekten bıktık türktekekom ava face time uygulaması kapalı olduğu halde paketimize ek ücret yansıtmakta avea aradığımızda konunu tamamen ipone cihazıyla alakalı olduğu söylendi bunada çozüm getirilmedi bu telefonlara ne zamana çözüm getirmeyi düşünüyorsunuz eski sürüm daha verimliidi daha kaliteliydi cihazları satmayı düşünüyorum eyer çözüm gelmese sosyal medya üzerinden bütün mağdurları uyaracam ipona daki sorunları bildirecem kimse benim gibi mağdur olmasın telefonu hızlandırım terken bütün ipone kullanıcılarını mağdur ettiniz ilgileneceğinizi umarım saygılar sunarım

  • Merhaba Bülent bey. Keşke düşündüğünüz gibi Apple bizim olsaydı. 🙂 Apple hakkında insanlara yardım ediyoruz sadece. Madem memnun değilsiniz neden ailecek iPhone kullanıyorsunuz anlamadım.

   Facetime’ı telefonunuzda şu şekilde kapatabilirsiniz: Ayarlar > Hücresel > FaceTime .. Kapattığınızda simkart üzerinden internete bağlandığınızda facetime kullanılamayacaktır. Yine de sorunun avea kaynaklı olduğunu düşünüyorum ben. Paket içeriğini kontrol etmenizi öneririm.

   • Biz ailece iphone den memnunuz.
    Yalnızca en son gelen sürüm 10.2.1 sürümü olduğundan ötürü iphonellerde sorun oluştu.Ben iphone çıktığından beri ailece iphone kullanıyoruz şimdiye kadar hiç size yorum yazmadık en son sürüm geldikten sonra birtakım sorunlarolultu. Saygılar sunar teşlekkür ederim.

 23. Slm,benim ios 10.2.1de yaşadığım sorun hücresel veri kullandığım da itunes servisleri günlük 300-400 mb veri kullanıyor.itunes üzerinden sürümü tekrar yükledim ama sorun hala devam ediyor.teşekürler

 24. Meraba ben 4ay önce iPhone 5s aldım ve geçen ayda telefonu güncelledim ios10 a geçtikten sonra hücresel veriyi açınca kendi kendine açılıp kapanmaya başladı yardımcı olursanız sevinirim

  • Merhaba,
   İphone 5 kullanıcısıyım. Aynı sorun bende de var. Hücresel veriyi açtım mı fişe takılı değilse telefon otomatikman kendini kapatıp kapatıp açıyor. Bi çare bulamadım. Birkaç ay önce bataryayı değiştitmiştim acaba ondan olabilir mi diye düşünmeden edemiyorum.

 25. iPhone 5S kullanıcısıyım ve son birkaç haftadır. Telefonuma gelen gsm operatör mesajlarını ve marka reklam mesajlarını okuyamıyorum açtığım zaman anında mesajlar kapanıyor ve ana ekrana dönüş yapıyorum. Çözümü nedir? Telefonumda güncel sürüm yüklüdür.

 26. i phone 5s kullanıcısıyım son günncellemeyi yaptıktan sonra ekranda dokunmatik sorunu veriyor ekran kilidini açıp kapatınca geçiyor bi süre sonra tekrar geliyor donanımsal bi şey mi ekranda mı sıkıntı var acaba?

 27. 5s kullanıyorum son güncellemeden sonra telefonum sim kartı okumamaya başladı ne yaptıysam düzelmedi. Bir de güncellemeden sonra Safari arka planda çalmıyor bunu nasıl düzeltebilirim

 28. Fatih Bey lphone 6 plus(aktüel versiyon yüklü) kullanıcısıyım.Appel tv 4 üzerinden tv ye iCloud Drive daki videoları yansıtamıyorum. Hem tv de hem de ıphone ekranında gri bir çerçeve ve bu video, tv de oynatılıyor yazısı çıkıyor.

 29. apple 5 var bende bu aralar kendı kendıne açılıp kapanmaya başladı bil hassa hücresel veriyi açınca daha çok yapmaya başladı sorun ne olabılır acil yardım

 30. ıphone 5 imde app store girip bir kolaj uygulamasını yüklemeye bastım arka kameranın olduğu yerden ses geldi ekran çizgi çizgi oldu karamaya başladı telefonu kapattım sonra açmaya çalıştım açamadım home ve kapatma tuşunada bastım açılmıyor. FATİH BEY YARDIMCI OLUR MUSUNUZ LÜTFEN ACİLL!!!

 31. Merhabalar 5s kullanıyorum son güncellemeyi yükledim. Arka kameram çalışmıyor gelip gidiyor on kameram çalışıyor ama telefoncuya gösterdim guncellmeyle kaynaklı dedi ama bilmiyorum benimle ayni sorunu yaşayan var mi bana yardımcı olacak.

 32. Akşamdan çalar saati kurdum sabah teli elime aldığımda kendine kendine açılıp kapanmaya başladı ve çalar saat ekranı da donmuş açılmıyor ne yapabilirim

 33. İyi günler telefonumun kenarında çerçeve şeklinde bir kararma oldu herhangi bir yere düşme vs olmadı ama çizgi şeklinde bi kararma oldu yardımcı olabilir misiniz

 34. Telefonda herhangi uygulamayi acinca veya görüşme yapinca 4 -5 sn sonra kapaniyor ve ortada yükleme işareti görünüyor ardindan tus kilidine geçiyor sebep ne olabilir? 6s

 35. 27.12.2017 iPhone X aldım aldığım günden bu yana beni arayanlar hemen ekrana düşmüyor 10-12 saniye sonrasına düşüyor servise götürdüm yazılm güncellemesi yapıldı ama hiçbir değişiklik yok bu konuda yardımcı olabilirmisiniz.

  • Güncelleme çözüm olamayabiliyor. Tam bir yeni temiz iOS kurulumu yapıp denemelisiniz. Sitemizde bunlarla ilgili kaynaklar mevcut. Düzelme olmazsa sinyal kalitesinin düşüklüğünden olabilir. Donanımsal bir sorun olabilir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?