iOS 10 ile Fener Parlaklığı Ayarlama

0
1040

Beta incelemelerimizde iOS 10 ile gelen yenilikleri siz değerli takipçilerimizle paylaşmaya devam ediyoruz. Bu yazımızda destekleyen cihazlarda iOS 10 ile Fener Parlaklığı Ayarlama konusuna değineceğiz. Henüz iOS 10 kararlı sürüm yayınlanmış olmasa da bu özelliği denemek için beta sürümün nasıl yükleneceğini öğrenmek için iOS 10 Public Beta Yüklenme Yöntemleri başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.iOS 10 ile Fener Parlaklığı AyarlamaÖnümüzdeki ay iPhone 7 ile çıkması beklenen iOS 10’un beta sürümü artık desteklenen cihazlarda kullanılabiliyor. Ancak deneme sürümü olması nedeniyle henüz pek çok kullanıcı tarafından yüklenmiş değil. Bildirilen hataların düzeltilmesi süreci tamamlandıktan sonra ücretsiz yükseltme yayınlanmasıyla iPhone 7 de dahil destekleyen tüm cihazlarda kullanılıyor olacak.

Karanlık ortamlarda ihtiyaç olan kamera flaşının fener özelliği, uzun süreli kullanımda bataryanın çabuk bitmesine neden olabiliyor. Bazı durumlarda da çevreye rahatsızlık vermemek için ışığının biraz daha düşük olması istenebiliyor. İşte iOS 10 sayesinde kamera flaşını fener olarak kullanırken parlaklığını ayarlamak artık mümkün.

Bu özellikten faydalanmak için şu an için 3D Touch desteklemesi gerektiğini anlaşılıyor. Ancak Apple’dan sızdırılan bilgilere dayanarak 3D Touch desteği olmayan telefonlarda da bu özelliğin kullanılabileceğini söyleyebiliriz.

Pekiyi iOS 10 ile Fener Parlaklığı Nasıl Ayarlanır buna bakalım. Bulunduğunuz herhangi bir ekranda yukarı kaydırarak kontrol merkezini açtığınızda sol alt bölümde fener simgesi görünecektir. Fener simgesi üzerine kuvvetli basınç ile bir menü çıkana kadar basıldığında parlak, orta ve düşük ayarlar arasında seçim yapılabilmektedir.

Bu ayarlar arasında belirgin farklar olduğundan şimdilik tam olarak ihtiyaç duyulan aydınlatma sağlanamasa da, batarya tüketimi açısından avantaj sağlanabilmektedir.

3D Touch desteklemeyen iPhone fener parlaklığı ayarlamak için uzun basma seçeneği ile de bu ayar yapılabilir. Henüz bu noktada bir deneme yapmamız söz konusu olmadı. Ancak bunun mümkün olup olmadığını öğrenmek için bu cihazlar için iOS 10’un yayınlanmasını beklememiz gerekecek.

Önceki İçerikiOS 9.3.4 ile iOS 9.3.3 performans karşılaştırması
Sonraki İçerikApple Watch 2 yeni özelliklerle geliyor
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?