iOS 10.3.2 beta 5 Sadece 3 Gün Sonra Yayınlandı

0
46

Apple’ın yeni işletim sistemi güncellemesi olarak gösterilen iOS 10.3.2 güncellemesi için beta sürüm yayınları devam ediyor. En son olarak güncellemenin iOS 10.3.2 beta 4 sürümünün yayınlanmasının ardından yeni güncellemenin final sürümü için geri sayımın başladığı belirtilmişti.

Fakat yeni güncelleme her ne kadar beta 4 sürüm olmuş olsa da herhangi bir değişiklik getirmemiş sadece sistemsel iyileştirmeler ve Sirikit güncellemeleri almıştı. Bu sürümle beraber sistemde de değişiklik yapmaması dikkatlerden kaçmayan Apple’ın beta 4 sürümünden sadece 3 gün sonra ise yeni güncellemesi iOS 10.3.2 beta 5 yayınlandı. Sadece 3 gün gibi bir süre sonra beta 5 güncellemesinin yayınlanması ise kafaları karıştırdı.

Neden Büyük Bir Güvenlik Açığı Mı?

Söz konusu haberlerin gündeme gelmesinden sonra iOS 10.3.2 beta 5 sürümünün neden bu kadar kısa sürede yayınlandığı gündem oldu. Apple sadece 3 gün sonra yeni bir güncelleme yayınlaması için elle tutulur bir açıklama yapmış değil.

iOS 10.3.2 beta 5

Fakat yeni güncellemenin bu kadar kısa bir süre içerisinde yayınlanmasının nedeninin işletim sisteminde yer alan bir açık olduğu belirtiliyor. Beta 4 sürümünde yapılan bir yanlışlık sonrasında büyük bir açık keşfedildiği bunun için açığı düzelten bir güncellemenin çok kısa bir süre içerisinde yayınlandığı iddiaları var.

iOS 10.3.2 beta 5 Belli İyileştirmeler Getiriyor

Bu düşüncenin yanı sıra iOS 10.3.2 beta 5 sürümünün belli başlı iyileştirmeleri sunduğunu da belirtelim. Özellikle AppleCarPlay üzerinde yaşanan bağlantı sorunları ve Sirikit gibi sistemlerde yaşanan sorunların giderildiği belirtilen yeni güncellemede VPN uyumluluk sorunlarının da giderildiği belirtiliyor. Tüm bunlarla beraber yine güvenlik güncellemeleri olan yeni beta sürümünün şu an için sadece geliştiriciler için yayınlandığını da ekleyelim.

iOS 10.3.2 beta 5 sürümünü yükleme konusuna gelecek olursak bu konuda da genel olarak otoriteler beta 4 yüklemesi yapanların mutlaka iOS 10.3.2 beta 5 sürümünü yüklemeleri gerektiğini belirtiyor. Öyle ki güncellemenin güvenlik açığı sebebiyle yayınlandığı iddiası var.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?