Intel Resmen Apple’a Savaş Açtı

0
287

Apple’ın bu yıla damga vuran kararı ne iPhone 12 akıllı telefonlarında kullandığı teknolojiler oldu ne de iPad konusunda tercihleri oldu. Bu yıla damga vuran, 2020’nin son anlarında gündeme gelen Apple M1 işlemcisi oldu. Alınan kararla beraber yeni serilerde Apple M1 işlemci kullanılmaya başladı. Marka çok uzun bir süre sonra Intel yerine doğrudan kendi işlemcilerini seçmiş oldu.

M1 işlemciler için paylaşılan test sonuçları ise adeta Apple’ın devrim yaptığını gösteriyordu. Daha iyi grafik birimi, daha iyi bir işlem gücü, daha uzun pil süresi gibi artılar getiren işlemci, iki devi de karşı karşıya getirdi.

İlginizi Çekebilir: iOS 14.5 ile Müzik Servisi Seçimi Özelliği Geliyor

Intel, Mac Karşıtı Reklamlar Yayınlıyor

Apple’ın yeni işlemci tercihinden sonra Intel, garip bir mücadele içerisine girdi. İlk olarak geçtiğimiz hafa M1 işlemcilerinin geçildiği haberleri yapıldı. Performans sonuçları paylaşıldı ve iddialı açıklamalara yer verildi.

Hemen sonrasında ise Intel sosyal medyadan çalışmalara başladı. Özellikle Twitter üzerinden markanın M1 işlemcinin kötü yanlarını paylaştığını görüyoruz. “Neden bir PC serisine geçmelisiniz?” şeklinde bir slogan ile Mac modellerine karşı yapılan paylaşımlarda ise dikkat çeken detaylar var.

Paylaşımlara bakıldığı zaman Intel’in başta oyun performansına atıfta bulunduğu görülüyor. Oyun desteği konusunda yeni işlemcilerin ve Mac modellerinin yeterli desteğe sahip olmadığını belirten işlemci devi, savaşı kızıştıracak adımlar da atıyor.

Açıkçası Intel’in neden böyle bir çalışma içerisine girdiğini anlamak güç değil. Açık bir şekilde Apple’ın kendi işlemcilerini kullanmasından rahatsız olunma durumu söz konusu. Ama Apple da bu konuda çok kararlı olarak yoluna devam ediyor. M1 işlemcilerle belli bir seviyeye ulaşıldı.

Performans testlerine ve kullanıcı yorumlarına göre de M1 işlemci çok iyi. Şimdi ikinci nesil ve hatta üçüncü nesil Apple M serisi işlemcilerden söz ediliyor. Yani bu bir kerelik bir durum değildi. Apple’ın yapmış olduğu bir çalışmaydı ve devamı gelecek. Bu dönüşüm diğer işlemci üreticilerini rahatsız ediyor olabilir. Bakalım rekabet olayı nereye taşıyacak?

Önceki İçerikiOS 14.5 ile Apple Maps için Önemli Bir Yenilik Geliyor
Sonraki İçerik2021 iPad Pro ve AirTag Yolda! Yakında Tanıtılabilir
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?