Instagram Profilinizi Güvende Tutmak İçin Öneriler

0
937

 

Günümüz çağında teknoloji ve sosyal medya hızla büyüyen ve kendini geliştiren bir sistem. İnsanlar facebooktan sonra instagramın çıkmasıyla beraber fotoğraf paylaşımlarını da daha güncel bir hale getirdi. Sosyal medya büyüdükçe ve hesaplarınız arttıkça tabi ki güvenlik riskiniz de bir o kadar artıyor. Peki, instagram profilinizin güvenliği için neler yapabilirsiniz? Öncelikle bu hesabı açarken kullandığınız şifreniz oldukça sağlam bir şifre olmalıdır. Doğum tarihi, TC kimlik numarası veya telefon numarası gibi diğer insanların deneyip bulabileceği bir şifre kullanmayın. Mümkünse harf, rakam ve noktalama işareti içeren karışık bir şifre olmalı. Şifre dışındaki bir diğer risk gelen mesajlar. Direct mesaj kısmına gelen mesajlarda hiç tanımadığımız profillerden toplu mesajlar veya kişisel mesajlar gelebilir.

 

Burada dikkat etmeniz gereken nokta gelen mesajın içeriğinde link var mı yok mu bu olmalı. Eğer hiç tanımadığınız hesaptan link paylaşımı olan bir mesaj geliyorsa bu linke tıkladığınız an ya virüs bulaşacaktır ya da hesabınız o kişi tarafından ele geçirilecektir. Bu konu en çok dikkat etmeniz gereken uyarılardan biri. Diğer bir riskte hesabınız gizli mi herkese açık mı? Bildiğiniz üzere instagramda herkese açık hesaplar ve kilit işareti bulunan gizli hesaplar var. Herkese açık bir hesapta sizi arkadaş olarak eklemeden bakan herkes tüm paylaşımlarınızı görebilir.

 

Hiç tanımadığınız insanlar, internet dolandırıcıları sizin hesabınızdaki fotoğrafları çalıp başka bir hesapta kendi fotoğrafları gibi paylaşabilir. Başınız bu yüzden tehlikeye girebilir. Bu nedenle instagram hesabınızı gizli tutmanız ve arkadaşınız olmayan tanımadığınız kişileri mümkün olduğunca arkadaş listenize eklememeniz sizin güvenliğiniz açısından en doğru yol olacaktır. Bu üç riski göz önünde bulundurup dikkatli davranırsanız, instagram hesabınız artık son derece güvenli bir durumda demektir.

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?