Instagram Öküz Yılı Nedir? Nasıl Ekleniyor?

1

Instagram Öküz Yılı, birkaç gündür hem iOS hem de Android uygulamasında yer alıyor ve sosyal medyada da gündem olmuş durumda. Instagram’ı güncellemişseniz, uygulamayı açtığınız zaman yukarıda Öküz Yılı yazan bir hikaye görüyorsunuz.

Tabii ki bunun ne olduğunu merak etmeniz çok doğal. Aslında bakarsanız en kısa özetle Instagram’ın ilgi çekmek için yaptığı bir şey diyebiliriz. Öyle çok bir esprisi yok. Biz yine de neden böyle bir şey sunuldu ve nasıl kullanılıyor ona bakalım.

İlginizi Çekebilir: FaceBook, Apple Watch Rakibi Yeni Bir Akıllı Saat Geliştiriyor

Instagram Öküz Yılı Nedir?

Olayın temeli Çin’e dayanıyor. Çin’de evrensel olarak kullanılan miladi takvim kullanılmasının dışında bir de hayvan takvimi var. 12 hayvan takvimi olarak da bilinen bu takvimde çeşitli hayvanlarla o yıla bir isim veriliyor.

Kaplan, tavşan gibi hayvanların bulunduğu takvimde öküz de yer alıyor. İşte uygulamada da bu etiketin kullanılması ya da bu hikayenin kullanılmasının nedeni, Çin’in Öküz yılına girmiş olması.

Instagram Öküz Yılı

Instagram Öküz Yılı Filtresi Kullanma

Kullanım detaylarına geçmeden önce şunu da belirtelim. Burada hikaye paylaşımlarında Öküz yılı etiketini kullanmak önemli. Bu etiketi kullandığınız zaman, takipçilerinizin öküz yılı hikayesinin içerisinde de gönderiniz çıkıyor. Zaten olay tamamen bunun üzerinden dönüyor. Öküz Yılı hikayesinde paylaşımların gözükmesi. Peki bunun için etiket ekleme işlemini nasıl yapıyoruz?

  • Instagram uygulamasına giriyoruz.
  • Hikaye oluşturmak için standart olarak kullandığımız alana giriş yapıyoruz.
  • Hikayede yer alacak fotoğrafı seçiyorsunuz ya da yeni bir tane için seçim yapıyorsunuz.

Instagram Öküz Yılı

  • Şimdi parmağınızı yukarı kaydırıp öküz yılı etiketi seçiyorsunuz.

Paylaşımı etiketle yaptığınız zaman işlem tamam. Artık hikayeler içerisinde, takipçilerinizin Öküz Yılı hikayesinde sizin paylaştığınız bu hikaye de yer alacak.

Ne kadar kullanılır ya da ne kadar süre daha Instagram bu sistemi böyle tutar bilmenin pek imkanı yok. Fakat Instagram’ın bu şekilde kullanıcıları hareketlendirici güncellemeler yapmasına da alışık olduğumuzu söylemek isterim.

Tabii ki bu güncellemenin Çin Hayvan Takvimi temelinde yapılması ilginç. Biliyorsunuz ki Çin sosyal medya konusunda çok katı ve çoğu uygulama da kullanıma yasaklı.

Önceki İçerikCache, Ön bellek ve çerezler iPhone/iPad’de nasıl silinir? (2021)
Sonraki İçerikAvrupa’nın En Büyük Apple Store’u İstanbul’da Açılıyor
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

1 YORUM

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?