iMessage Nedir ? iMessage Nasıl Kullanılır ve Kapatılır ? Tüm Detaylar

3
18059

Apple’ın mesajlaşma sistemi olan iMessage sayesinde Apple ürünleri arasında ücretsiz mesajlaşabilirsiniz. Her ne kadar bir çok Apple kullanıcı tarafından iMessage etkin bir şekilde kullanılıyor olsa da bu özelliği bilmeyen kullanıcılar içinde basit bir rehber hazırlamak istedik. iMessage sayesinde Apple ürünleri arasında ücretsiz bir şekilde mesajlaşabilir, mesaj ile video, ses ya da fotoğraf gönderebilirsiniz. iMessage’i kullanabilmek için WiFi ya da hücresel veri kullanımına ihtiyacınız olacaktır.

iMessage Nedir? iMessage Nasıl Kullanılır ?

iMessage aynı SMS gibi kullanılan bir mesajlaşma sistemidir. Ancak sadece Apple ürünlerinde kullanılabilmektedir. iMessage’dan faydalanabilmek için ise internet bağlantınızın olması yeterlidir. İnternet bağlantınızı sağladıktan sonra dilediğiniz gibi iMessage üzerinden ücretsiz olarak mesajlaşabilirsiniz. iMessage’da herhangi bir kısıtlama ile karşılaşmazsınız. Dilerseniz resim, video ya da ses gönderebilirsiniz.

Ayarlar > Mesajlar bölümünden iMessage’i aktifleştirebilirsiniz.

SMS ile iMessage farklı şeyler mi?

Evet ikisi birbirinden farklı. iMessage sadece 2 Apple cihazı arasında çalışır. iMessage’larda yazı mavi baloncuk içine alınır. Aşağıdaki gibi bir görüntü farkı oluşur. Normal SMS ile gidenlar yeşil baloncuk içine alınır.

SMS veya MMS mesajları tüm telefonlarda kullanılabilir. Üretici veya iOS/Android ayrımı yapılmaz.

iMessage’da da SMS mesajıda da metin, resim veya video gönderilebilir. Aralarındaki fark güvenlik açısından ortaya çıkar. SMS/MMS şifrelenmeden gönderilirken, iMessage şifreli olarak gönderilir. Bu da 3. kişiler tarafından o mesaja ulaşılmasını engeller.

İşin bir de ücret boyutu var. SMS gönderdiğinizde operatör firmayla belirli bir sayıda SMS üzerinden anlaşma yapıyorsunuz. Ancak iMessage’da buna gerek yok.

iMessage Ücretli Mi ?

Hayır, iMessage ücretsiz bir uygulamadır. Ancak iMessage’i ilk kez aktifleştirdiğinizde karşınıza “Operatörünüz, iMessage’i etkinleştirmek için kullanılan SMS’i ücretlendirebilir.” diye bir uyarı çıkacaktır. Bu etkinleştirme için 40 Kuruş civarında bir ücret kesilecektir. Bu ücretlendirme sadece bir kez yapılacaktır ve bir daha ücret kesilmeyecektir.

Ancak, siz Ayarlar > Mesajlar bölümünden sürekli iMessage’i aç, kapa yaparsanız her aktifleştirmede bu ücret kesilecektir.

iMessage

iMessage Hangi Cihazlarda Kullanılabilir ?

iMessage’i kullanmak istediğiniz cihazın öncelikle Apple ürünü olması gerekiyor. Apple’da ise iPhone, iPad,iPod ve Mac‘de iMessage’i ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz. Ancak iMessage’in doğru bir şekilde çalışabilmesi için mesajı göndereceğiniz kişinin de iMessage özelliğini aktif etmesi gerekmektedir.

iMessage Nasıl Aktifleştirilir ?

Ayarlar > Mesajlar bölümüne giriş yaptıktan sonra en üstte bulunan iMessage’in sağ tarafından bulunan butona tıklayıp, butonun yeşil olmasını sağlamanız yeterli olacaktır.

iMessage’i etkinleştirmek için çıkan uyarıya tamam dedikten sonra size bir onay kodu gönderilecek. Bu onay kodunu girdikten sonra aktifleştirme tamamlanmış olacaktır.

iMessage’i Kullanmak için Bir Uygulama Yüklemek Gerekiyor Mu ?

Hayır iMessage’i kullanmanız için ekstra herhangi bir uygulama yüklemeniz gerekiyor. Normal SMS gönderir gibi iMessage’i kullanabilirsiniz.

iMessage Mi SMS Mi

iMessage mi SMS mi Kullanıyorum Nasıl Anlarım ?

Eğer iMessage üzerinden karşı tarafla konuşuyorsanız mesajlarının arkaplan rengi yeşil yerine mavi olarak görünecektir. Ayrıca mesaj yazacağınız yerde de Mesaj yerine iMessage yazacaktır.

iMessage üzerinden mesajlaşırken internet giderse ne olur ?

iMessage üzerinden mesajlaşırken internetiniz koparsa mesajlarınız karşı tarafa SMS olarak gönderilecektir. Ancak böyle olmasını istemiyorsanız Ayarlar > Mesajlar daha sonra “iMessage kullanılmadığında SMS olarak gönder” seçeneğini kapatmanız gerekiyor. Eğer bu ayarı kapatırsanız internet gittiğinde karşı tarafa iMessage üzerinden mesajınız gönderilemeyecektir.

iMessage Üzerinden Video, Resim, Müzik Gönderilir Mi ?

Evet, iMessage üzerinden dilediğiniz gibi video,resim ya da ses dosyası gönderebilirsiniz ve hiç bir kısıtlama ile karşılaşmazsınız. Ayrıca iMessage üzerinden göndereceğiniz resim, müzik ya da video içinde sizden kesinlikle ücret talep edilmeyecektir, yani ücretsizdir.

iMessage’da İletim Raporu Var Mı ?

Evet, iMessage’da karşı tarafa gönderdiğiniz mesaj okunduktan sonra gönderdiğiniz mesajın hemen altında “Okundu” yazar.

iMessage’da Karşı Tarafın O An Yazdığı Anlaşılır Mı ?

Evet, iMessage’da karşı taraf size bir mesaj yazıyorken “” işaretini görürsünüz. Bu o kişinin size bir mesaj yazmakta olduğunu gösterir.

iMessage Gönderilme Zamanı

iMessage’da Bir Mesajı Ne Zaman Gönderdiğimi Nasıl Anlarım ?

Gönderdiğiniz mesaja basılı tutarak sol tarafa çekerseniz o yazdığınız mesajın ne zaman gönderildiğini görebilirsiniz.

iMessage mı WhatsApp mı?

Bu sorunun cevabı kişiden kişiye değişebilir. WhatsApp ile tüm mobil cihazlarla görüşme yapabilirsiniz. iMessage’dan daha fazla özellik içerdiği ve kullanıcıya daha fazla imkan sağladığı kesin. Ancak WhatsApp’ın kullanıcı sözleşmesinde sizden istedikleri ile Apple’ın iMessage servisinin sizden istedikleri aynı değil. Geçtiğimiz aylarda WhatsApp’ın kullanıcı sözleşmesini değiştirmesi tüm dünyada olay olmuştu. WhatsApp son anda geri adım atmasaydı kullanıcılarının önemli bir kısmını kaçırabilirdi. Ancak zaten WhatsApp birçok bilgiyi bizden topluyor. Aşağıdaki resimde her iki servisinde topladığı bilgiler karşılaştırılmış:

Bu durumda gizliliğine önem veren kişiler WhatsApp kullanmasa daha iyi olur sözünü söylemek sanırım yanlış olmaz.

3 YORUMLAR

  1. Hocam merhabalar,
    İmessage’ın etkinleştirilmesi için kesilen ücrete ilişkin “Bu etkinleştirme için 40 Kuruş civarında bir ücret kesilecektir. Bu ücretlendirme sadece bir kez yapılacaktır ve bir daha ücret kesilmeyecektir.” yazmışsınız ancak İOS10 güncellemesi sonrası operatörüm (Türk Telekom) tarafından 5 gün içerisinde 8 kez 45 kuruşluk yurt dışı smsm gönderim ücreti kesilmiş. imessage’ın etkinleştirilmesi neden bir türlü gerçekleştirilemiyor ve neden birde fazla ücret kesiliyor?

  2. Ayrıca iMessage ile mesajlaşır ken karşı internetimi kapatıp mesaj yazdığımda yukarıda belirttiğimiz gibi sms olarak gitmiyor msj öylece iletilmeden kalıyor.. Karşı tarafın interneti giderse de iMessage olarak gönderdiğim msj da onun interneti gittiği için ona gitmiyor burda bir karışıklık var

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?