iMessage çalışmıyor sorunu nasıl düzeltilir?

1
1097

Apple’ın iMessage mesajlaşma servisi iPhone/iPad/iPod kullanıcıları arasında tercih ediliyor. iMessage sayesinde arkadaşlarınızla, ailenizle mesajlaşmanız hem ücretsiz hem de daha güvenli oluyor. iMessage nedir? sorusunun cevabını merak edenler aşağıdaki yazımızdan bu sorunun yanıtını alabilirler:

iMesssage nedir?

Biz bu yazımızda iMessage uygulamasının çalışmasını engelleyen sorunlar hakkında birkaç öneri vereceğiz.

iMessage çalışmıyor?

iMessage düzgün olarak çalışmıyorsa, örneğin mesaj gönderemiyor veya mesaj alamıyorsanız bunun birkaç sebebi olabilir. Bu ihtimalleri sırasıyla denerseniz, sorununuz muhtemelen ortadan kalkacaktır.

IOS sürümünüzü güncelleyin

Apple’ın altın kuralıdır. Güncellemeleri atlamayın. Her güncellemede Apple bazı sorunların çözümününü gerçekleştirir. iMessage çalışmıyorsa öncelikle IOS sürümünüzün güncel olup olmadığını kontrol edin.

Güncellemeyi kontrol etmek için Apple cihazınızda Ayarlar menüsünden, Genel sekmesine dokunun. Sonra da Hakkında kısmına bakın.

iMessage etkin olmayabilir

Mobil cihazınızan Ayarlar > Mesajlar kısmına gelin. iMessage seçeneği etkin mi bakın. Etkin değilse etkinleştirin.

Etkinse kapatıp tekrar açın. Düzelmezse “Gönder / Al” ayarında “Çıkış” yapın. AppleID ve şifrenizle tekrar giriş yapın.

İnternet bağlantınızı kontrol edin.

iMessage internet bağlantısı üzerinden çalışan bir servis. Wi-fi kullanıyorsanız onu pasif hale getirin ve mesajınızı hücresel bağlantı kullanarak göndermeyi deneyin.

Hard reset yapın.

Apple cihazlarının kısa yoldan problem çözüm yöntemi genellikle hard resettir. Her Apple cihazının bir hard reset yapma yöntemi vardır. Hard reset yaptığınızda bilgileriniz silinmez. Sadece cihazınız yeniden başlatılır.

Cihazınıza hard reset yaparak sorunu giderme şansınız var. Nasıl hard reset yapacağınızı bilmiyorsanız aşağıdaki yazılarımızdan yararlanabiliirsiniz:

Hard reset nedir ve nasıl yapılır?

Ağ bağlantınızı sıfırlayın

İnternet ile ilgili sorunlarda en çok kullanılan yöntem Ağ bağlantısını sıfırlamaktır. Ağ bağlantısını sıfırladığınızda cihazınızda kayıtlı olan Wİ-fi şifreleri silinir. Eğer Wi-fi şifrelerini biliyorsanız bu yöntemi uygulayın.

Ayarlar > Genel > Sıfırlama > Ağ ayarlarını sıfırla yolunu kullanarak ilgili menüyü gelin. Ağ ayarlarını sıfırla yazısına dokunun.

iPhone Ağ Ayarlarını Sıfırla

Apple’ın sunucuları çökmüş olabilir

Düşük bir ihtimal de olsa evet böyle bir ihtimal var. Apple’ın sunucuları üzerinde olacak bir sorun iMessage servisinin çalışmamasına neden olabilir. Apple’ın sistem durumu sitesi var. Bu site üzerine sunucuların çalışıp çalışmadığını görebiliyorsunuz. Apple’ın sistem durumu sitesine ulaşmak için tıklayın.

Şu an ki durum iyi:

Bu listede yer alan iMessage kısmı kırmızı ise sorun Apple kaynaklıdır. Kısa süre içinde düzeltilir.

iMessage şifresini kontrol edin

iMessage’ın şifresi sizin Apple ID şifreniz ile aynıdır. Apple ID şifresini değiştirdikten sonra sorunla karşılaşıyorsanız iMessage şifresini kontol etmenizde yarar var.

Mobil cihazınızdan, Ayarlar > Mesajlar kısmına gelin.  Burada sizden şifrenizi soran bir yazı görüyorsanız ona dokunun ve yeni şifrenizi girin.

Mac üzerinde iMessage şifresini değiştirmiş olabilirsiniz.

Mac kullanıyorsanız bu yöntem de işinize yarayabilir. Mac üzerinde Mesajlar uygulamasını açın. Seçenekler kısmına tıklayın. iMessage kısmını seçin. Hesap ayarlarında Apple ID şifrenizi tekrar girin.

iMessage hala çalışmıyor mu?

Yorum kısmından bize ulaşıp soru sorabilirsiniz.

Önceki İçerikiMessage Nedir ? iMessage Nasıl Kullanılır ve Kapatılır ? Tüm Detaylar
Sonraki İçerikiOS 14.5 Beta 8 Her Hangi Bir Değişiklik Getirdi mi?
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

1 YORUM

  1. İMESSAGE’Yı kullanamıyorum direk SMS olarak gidiyo mail üzerinden gönderdiğimden smsi kapatıyorum ama yine aynı şekilde oluyor mavi olarak gitmiyor nasıl düzelir bu yardımcı olursanız sevinirim.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?