IMEI Kayıt Ücretlerine Bir Zam Daha

0
303

Yurt dışından akıllı telefon getirttiğiniz zaman, bazı masrafları karşılamanız gerekiyor. Telefonların ülkemizde kullanılması için karşılamanız gereken bu masraflardan birisi de IMEI kayıt ücretleri. Telefonların yurt içerisinde kullanılması için gerekli olan IMEI kaydı için istenen ücretler ise sürekli olarak değişmeye başladı. Son birkaç yıl içerisinde sürekli zam geldiğini ve fiyatların artış gösterdiğini görüyoruz.

Gelen zamların rekor seviyeye ulaştığını da söylemek lazım. Son olarak geçtiğimiz aylarda yeni bir IMEI kayıt ücreti zam haberi yapmıştık. Şimdi ise yeni bir zammın yolda olduğu ortaya çıktı. Temmuz ayında yapılan zam sonrasında gelecek bu ikinci zam için de yine oranların yüksek olduğunu söylemek gerekiyor.

IMEI Kayıt Ücretine Zam

Yeni Vergi Usul Kanunu’na göre yeniden değerlendirme oranı için kapsama giren vergilerin oranlarının yeniden belirlenmesi gerekiyor. Bu sene için açıklanan yeniden değerlendirme oranının ise üretici fiyat endeksine göre %22.58 olduğu açıklandı.

Bu demek oluyor ki IMEI kayıt ücretlerine de %22,58 oranında bir zam yansıyacak. IMEI kayıt ücretlerine yansıyacak olan zam, fiyatların ciddi bir oranda artış göstermesi anlamına geliyor. Buna göre yeni IMEI kayıt ücretleri 1838 TL olacak. Temmuz ayında rakamın 618 TL olduğunu biliyorduk. Gelen zamla beraber 618 TL rakam, 1500 TL olarak güncellenmişti. Şimdi ise 338 TL daha zam gelecek ve yeni kayıt ücreti 1838 TL olacak.

IMEI kayıt ücreti

Kayıt ücretlerinde oluşan bu fark, doğrudan yurtdışından getirilen akıllı telefon modellerinin fiyatlarına yansıyacak. Yani yurtdışından telefon getirmenin pek bir avantajı kalmayacak. Hemen hemen fiyatların denk düştüğünü görmek mümkün olacak. Yeni akıllı telefonlar için de yurtdışı ile yurtiçi satış rakamları arasında çok bir fark oluşması beklenmiyor.

Fiyatların güncellenmesi için yılbaşını beklemek lazım. Zamların uygulanacağı ve 1838 TL olarak güncelleneceği açıklanan kayıt ücretlerinin 2020 tarihinden sonra geçerli olması bekleniyor. Bu tarihe kadar ise 1500 TL olan kayıt ücretleri geçerli olacak. Şimdilik bir değişiklik söz konusu değil.

Önceki İçerik2020 iPhone Fiyatları için İlk İddialar Gelmeye Başladı
Sonraki İçerikiOS 13.2 ile Eski Sürümlerin Pil Karşılaştırması
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?