IMEI Kayıt Süresi Uzadı! Tüm Detaylar  

1
338

Yurt dışından, yolcu beraberinde getirilen akıllı telefonların ülkemizde kullanılabilir duruma geçmesi için IMEI kaydının yapılması gerekiyor. Fakat bu işlemi istediğiniz zaman yapma gibi bir durum yok. IMEI kayıt süresi denen bir süre var ve bu süreyi aşmadan telefonun kaydını gerçekleştirmek zorundasınız.

Bu zamana kadar işleyişte ise belirlenen süre 120 gün olarak uygulanıyordu. Yani 120 gün içerisinde kayıt yapılması gerekiyordu. Fakat bugünden itibaren süre değiştirildi.

İlginizi Çekebilir: 2021 Yılı IMEI Kayıt Ücreti Ne Kadar Oldu? (Güncellendi)

IMEI Kayıt Süresi Ne Kadar Uzatıldı?

Pandemi nedeniyle alındığı söylenen karara göre bundan böyle kayıt için başvuru süresi 120 gün değil 365 gün oldu. BTK’nın Elektronik Kimlik Bilgisini Haiz Cihazların Kayıt Altına Alınmasına ilişkin yönetmeliğinde yapılan değişikliğin Resmi Gazete üzerinden yayınlanmasından sonra yeni süre geçerli olmaya başladı.

Bununla beraber yeni bir yönetmelikte yayınlandı ve artık cihazların bazı sınıflara alınacağının haberi verildi.

IMEI kayıt süresi

Sınıflandırma Nasıl Olacak?

Sınıflandırma 3 farklı şekilde olacak. Siyah liste, beyaz liste ve gri liste olarak sınıflama yapılacak.

Gri Sınıflamalı Cihazlar: Siyah ve beyaz sınıflamanın dışında kalmış olan ve sadece geçici süreliğine haberleşme hizmeti alan IMEI numaralarını kapsayacak.

Siyah Sınıflandırma: Kimlik bilgisinde değiştirme yapılmış, çalıntı ya da kaçak yollarla ülkemize sokulmuş olan cihazlarda kullanılan ve İhraç edildiği kuruma bildirilmiş olan, kurum kayıtlarında yer almamış olsa bile bir şekilde ülkemizde kullanımda olan cihazların IMEI numaralarından oluşan sınıflandırma. Bu numaralar 7 yıl boyunca beyaz listeden çıkarılmış olan IMEI numaralarını kapsayacak. Bu numaraları kullanan cihazların sahiplerine de mesajla bilgilendirme yapılacak.

Beyaz Liste: IMEI numaraları herhangi bir yasaklamaya tabi olmayan sınıf olarak değerlendirilecek.

Yeni yönetmeliğin en güzel yanı da şu ki daha önce 120 günlük sürede kayıt yaptırmamış ve bu nedenle de kaydının kapanmış olduğu cihazlar için de yeniden kayıt yapılabilecek.

Bu cihazlar için de yine 365 gün süresi geçerli olacak. Bunun dışında IMEI kayıt ücretleri için herhangi bir değişiklik olmadığını da ekleyelim. IMEI kayıt süresi için belirlenen bu yeni sürenin kalıcı olup olmayacağı da net değil. Sonuçta değişikliğin pandemi nedeniyle yapıldığı söyleniyor. Belki sonrasında farklı bir düzenleme daha getirilebilir.

Önceki İçerikApple, 16 Mart Tarihinde Etkinlik Düzenleyecek mi?
Sonraki İçerikOcak 2021’de En Çok İndirilen iOS Oyunları Açıklandı
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

1 YORUM

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?