İlk Kurulumda Mutlaka Bilinmesi Gereken 10 Mac İpucu

0
427

Yeni bir bilgisayar aldığınız zaman, ilk olarak bilgisayarın özelliklerini tanımaya çalışırsınız. Sonrasında ise bu özellikleri kendi kullanımınız için özelleştirmeye başlarsınız ki bu şekilde daha rahat bir kullanım elde edebilirsiniz. Bu Mac serisi için de böyledir. Zaten bir Mac kullanıcısıysanız ve yeni bir Mac modeline geçiyorsanız işiniz biraz daha kolay. Fakat Windows işletim sisteminden ilk defa MacOS işletim sistemine yani bir Mac bilgisayara geçiyorsanız, bazı ipuçlarını bilmeniz işinize yarayacaktır. Biz de bu yeni kullanıcılar için 10 Mac İpucu derlemesi yapmaya karar verdik.

Yeni bilgisayarınıza geçtiğiniz zaman işleriniz biraz daha kolay olsun ve daha fazla özelleştirme sahibi olun diye bu ipuçlarını değerlendirebilirsiniz. Peki hangi ipuçlarını vereceğiz? E hadi geçelim.

İlginizi Çekebilir: iOS 14 Jailbreak Nasıl Yapılır? (Unc0ver 6.1.1 ile)

Kaçırmamanız Gereken 10 Mac İpucu

Madde madde anlatımla gitmenin çok daha iyi olacağını düşünüyorum. Bunun için her ipucunu, tavsiyeyi ayrı ayrı başlıklar içerisinde ele alacağım.

TrackPad Hızının Ayarlanması

Cihazı aldığınız gibi zaten göreceksiniz ama MacBook modelleri için TrackPad alanı bir hayli önem verilmiş olan bir alan. Apple bu alana çok fazla görev atamış ve boyut olarak da rahat kullanılabilecek bir boyut belirlemiş. Ne çok büyük ne de küçük bir alan var. Tam ideal ve kasa oranıyla uyumlu bir alan var.

Evet bu alan bir hayli işlevsel ve harici bir mouse kullanımı için ihtiyacınızı en aza indiriyor ama yine de bu alan içerisinde de bazı ayarlamaları yapmanız gerekiyor. Bunlar içerisinde en önemlisi de hız konusu.

Mac İpucu

Zaten bu nedenle Mac İpucu dizisinde de birinci sıraya hızı aldık. Bu bölümde hızın ayarlanması için belli seviyeler kullanılıyor. Apple rakamlarla hızı belirliyor. Varsayılan olarak sunulan hız ise 4.

Bu çok düşük kalıyor ve rahat hareketi etkiliyor. Biraz daha hassas kullanım için hızı arttırabilirsiniz. Bunun için de benim önerdiğim seviye 9. Tabii ki geri kalan ayarlamayı size bırakıyorum. Size 7 seviyesi iyi gelir bunu yaparsınız. Peki, hız ayarlamasını nasıl yapacağız. Sonuçta biz yeni kullanıcıları da hedef alıyoruz. Bu kısma da dikkat etmemiz lazım.

 • “Sistem Tercihleri” kısmına girin.
 • Trackpad(izleme dörtgeni) bölümünden “Tracking Speed(izleme hızı)” kısmında ayarlamalar yapabilirsiniz. Dereceyi kendinize göre seçin.

TrackPad için Hafifçe Vurmayı Etkinleştirme

Standart laptop modellerine dönelim. Birçok modelde tıklama hareketini yapmak için, bu alanda bir tuşa basmak gerekir ya da alana tıklamak gerekir. Fakat bazı modellerde illa ki tıklamak için bu alana basmanız ya da alt kısımda yer alan tuşlara basmanız gerekmez. Sadece TrackPad alanına hafifçe dokunmak, tıklama işlemini yerine getirecektir.

MacBook modellerinde de bunun için ayarlama yapabiliyorsunuz. Sadece hafifçe dokunarak aynı işlemi yerine getirebiliyor olmak yine güzel bir artı. Mac İpucu arasında da mutlaka yer vermek istediğimiz bu sistemin ayarlamasını yapmak için ise aşağıdaki yolu izlemeniz yeterli olacak.

 • Elma menüsü ve ardından da “Sistem Tercihleri” alanına girin.
 • “TrackPad (İzleme Dörtgeni)” bölümüne geçin.
 • “Tıklamak için dokunma” seçeneğini ayarlamanız yeterli olacak.

Mac İpucu

TrackPad Üç Parmak ile Sürükleme Etkinleştirme

Mac İpucu serisinde en büyük pay izleme dörtgenine kalıyor gibi gözüküyor ama gerçekten bu kısım önemli. Onun için önce bu kısmı vermeye başladık. Özelliğimize geçersek, üç parmak ile sürükleme özelliği, açık pencereleri kolayca kontrol etmenizi sağlıyor. Bu özelliği aktif etmeniz için izleyeceğiniz yol biraz daha farklı olacak.

 • Elma simgesi ve “Sistem Tercihleri” kısmına bir kez daha giriyoruz.
 • “Erişilebilirlik” kısmına geçiyoruz.
 • “İşaretçi kontrolü” yoluna devam ediyoruz.
 • “Trackpad (İzleme dörtgeni) Seçenekleri” bölümüne giriyoruz.
 • “Sürüklemeyi Etkinleştir” diyoruz. Yani yanındaki kutucuğu işaretliyoruz.
 • Şimdi açılır kutudan üç parmakla sürüklemeyi ayarlıyoruz.

Mac İpucu

Fare için Sağ Tıklamanın Etkinleştirilmesi

Windows kullanıcılarına farklı gelebilir ama bu kısım Mac İpucu serisi için önemli. Harici bir fare kullanıyorsanız, sağ tuş kullanımı için seçimi aktif etmeniz gerekebilir. Bunun için de yapacaklarınız şöyle;

 • Elma Simgesi ve hemen ardından “Sistem Tercihleri” kısmına giriyoruz.
 • “Fare” bölümüne giriyoruz ve buradan da “İkincil tıklamayı etkinleştir” bu kutucuğunu işaretliyoruz.

Fare İmleci için Hız Ayarlamasının Yapılması

Trackpad her zaman kullanılmayabilir. Harici bir fare kullanmayı tercih edenler için en önemli ayarlardan birisi de imleç hızı olacak. Windows kullanıcılarının da çok sık başvurduğu ayarlardan birinden söz ediyoruz. İzleme hızını arttırmak için ise yapacaklarınız şöyle;

 • Yine “Sistem Tercihlerine” ulaşın.
 • “Fare” menüsüne girin. Zaten hız bölümünü göreceksiniz. Buradan kendinize göre bir ayarlama yapın. En yüksek hızı seçmeniz aşırı hassas hareketler demek. Biraz daha düşük seviyeleri seçebilirsiniz.

Mac İpucu

Apple Watch ile Kilit Açmayı Etkinleştir

Bir Apple Watch akıllı saat kullanıyorsanız, bu seçenek sizin için geçerli olacak. Bir Apple akıllı saatiniz yoksa üzgünüm ama bir sonraki Mac İpucu için devam edin. 🙂 Bu özellik sayesinde akıllı saatiniz ile bilgisayarınızın kilidini açabiliyorsunuz. Yapacağınız ayarlamalar da çok zor ayarlamalar değil. Bu nedenle kolaylıkla tercih edilebilir. MacBook modellerinde kullanılan özellik için;

 • “Sistem Tercihleri” menüsüne ulaşın.
 • “Güvenlik ve Gizlilik” bölümüne girin.
 • “Uygulamaların ve Mac’inizin kilidini açmak için Apple Watch’u kullan” seçeneğini aktif konuma getirin.
 • Daha sonra yönergeleri izleyin.

Sıcak Köşeler Özelliğini Etkinleştirin

Türkçeye çevrildiği zaman biraz anlamsız gelen bir özellik olarak gözüküyor olsa da aslında bu özelliğin de bir hayli işlevsel olduğu gözükmekte. Bu özelliğin çalışma mantığı ve işleyişi de çok basittir. Bu özelliği etkinleştirdiğiniz zaman, imlecinizi ne zaman ki köşelere götürürsünüz o zaman bir eylemi kısa yoldan gerçekleştirmiş olursunuz.

Mesela sadece imleci köşeye götürerek bilgisayarınızı uyku moduna alabilirsiniz. 4 köşe için ayrı ayrı işlevler kullanılabiliyor. Windows işletim sistemini kıskandıracak bir özellik olarak gösterilebilir.

 • “Sistem Tercihleri” kısmına girin.
 • “Görev Kontrolü” bölümüne ve “Sıcak Köşeler” kısmına gidin. 4 köşe için yapılandırmalarınızı ayarlayın. Düzenlemelerinizi yaparak ayarları kaydedin.

Bilgisayarın Adının Değiştirilmesi

Mac İpucu seçenekleri içerisinde en basit olanı gibi gözükebilir ama aslında çok önemli bir detaydan söz ediyoruz. Bilgisayarınızın adını değiştirmek, eşleştirmeler için size önemli bir avantaj sağlayacaktır. AirDrop gibi sistemlerde istediğiniz adın görünmesini sağlarsınız ve bu da diğer cihazlarla herhangi bir karışıklık yaşamanızın önüne geçecektir.

 • Her işlemde olduğu gibi “Sistem Tercihleri” bölümüne girin.
 • “Paylaşım” kısmına gidin ve Bilgisayar Adı yazan yerden değişikliğinizi yapın.

Menü Çubuğu Üzerine Ses Kontrol Düğmesini Ekleme

Aslında kontrol merkezine girdiğiniz zaman ses kontrollerini kolayca gerçekleştirmeniz mümkün. Fakat kontrol merkezine girmekte her zaman için işlevsel gelmeyebilir. Sadece menü çubuğu üzerinden işinizi halletmek isteyebilirsiniz.

Bunun için de ses kontrol çubuklarını menü çubuğu üzerinde ayarlayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken kontrol merkezinde yer alan ses kontrol çubuğunu menü çubuğuna sürüklemek olacaktır.

Mac İpucu

Finder Pencerelerinde Masaüstünü Göstermek

Bir nevi dosya yöneticisi olarak gösterebileceğimiz Finder, MacOS işletim sisteminde varsayılan olarak son kullanılan klasörleri göstermek üzerine çalışıyor. Fakat son kullanılan klasörlerin gösterilmesi her zaman işinizi kolaylaştırmak. Çoğu zaman bu görünüm nedeniyle daha karmaşık bir dosya düzeniyle karşılaşabilirsiniz. Bunu yaşamamak için Finder pencerelerini varsayılan olarak masaüstünü göstermesi için de ayarlayabilirsiniz.

 • “Finder’ı açın.”
 • “Finder Tercihleri” kısmına girin.
 • “Genel” sekmesine gidin.
 • “Yeni Finder Pencereleri” altında ye alan açılır kutu üzerinde ayarlamalar yaparak varsayılan ayarı değiştirebilirsiniz.

Şimdilik Mac İpucu dizisi için önerdiğimiz ayarlar bunlar. Tabii ki bu ayarlar dışında sizin de kullandığınız özelleştirmeler olacaktır. Hatta en beğendiğiniz ayarları bizlerle paylaşabilirsiniz. 🙂

Önceki İçerikGrand Theft Auto : San Andreas iOS Hileleri v2.2 (Yeni araba çıkarmak)
Sonraki İçerikiPhone 13 Sonrasında Pil Kapasitesi Değişiyor
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?