İlk iPod Prototipi Ortaya Çıktı! Böyle Gözüküyor

0
95

Apple’ın ilk iPod modelini tanıtmasının üzerinden yıllar geçti. Öyle sadece sözlerle ifade edilecek yıllar kelimesi de yetmez. Net konuşalım. İlk model bundan tam 20 yıl önce çıktı. Her ne kadar şu an eski popülerliği olmayan bir cihaz olsa da o zamanlar iPod devrim niteliğinde gösterilen bir cihazdı.

Apple’ın çok umut bağladığı cihaz, döneminde üstüne düşen görevi yerine getirdi mi derseniz evet üstüne düşen görevi yerine getirdi deriz. Başarılı ürünün 20.yılını kutladığı şu günlerde, ürüne ilişkin özel bir paylaşım da ortaya çıktı.

Bu paylaşımda ilk iPod modelinin prototipi olduğu söylenen prototipin görsellerine yer verildi. Paylaşılan görsellere baktığımız zaman, cihazın geliştirme aşamasına ait olduğu ortaya atılan görüntülere göre, çok farklı bir geliştirme aşamasından geçilmiş.

İlginizi Çekebilir: PUBG New State iOS’a Ne Zaman Gelecek? Sistem Gereksinimleri Neler?

iPod Prototipi Nasıl Gözüküyor?

Görsellerde birinci nesil iPod ile uzaktan yakından alakası olmayan bir cihaz sunulduğunu görüyoruz. Açıkçası bu cihaz ana üründen bir hayli farklı bir tasarımda. Ama bunun nedeni de çok basit.

Zaten amaç prototipi satışa sunmak değil. Ürünü geliştirirken kullanılan bir taslak üründen söz ediyoruz. Genelde bu tip ürünlerde de seri üretim ürünlerden çok daha farklı bir tasarım yapısı oluyor.

Onu da kabul etmek gerekiyor. Daha önce Mac modelleri için ortaya çıkan prototip görselleri için de aynı şey geçerli olmuştu. Çok daha geniş bir kasa ve seri üretimle alakası olmayan bir tasarım yapısı.

iPod Prototipi

Aynı şey iPod modeli için de geçerli olmuş. Prototip görsellerine baktığımız zaman, sararmış bir kasa karşımıza çıkıyor. Bu geniş kasada bazı kontrol çubuklarının yer aldığı da net olarak gözüküyor.

Yukarı aşağı menü kontrol butonları olduğunu düşündüğümüz bu butonların üst kısmında ise küçük bir ekrana yer verilmiş. Haliyle bu ekranda da kontrollerin nasıl yapıldığını gösterilmesi sağlanmış ve menülerin görüntülerine yer verilmiş.

Tam 20 yıl sonra ortaya çıkan kasnak ürün bu şekilde. Apple’ın seriyi nereden nereye getirdiği de zaten tartışılmaz bir gerçek. Bu açıdan baktığımızda prototip görseller önemli bir ipucu sağlamış oluyor.

Önceki İçerikPUBG New State iOS’a Ne Zaman Gelecek? Sistem Gereksinimleri Neler?
Sonraki İçerikmacOS Monterey Türkiye Yayın Saati ve Detaylar
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?