İkinci El Telefon Alım Satımında Yeni Dönem Başlıyor

0
717

İkinci el telefon satışı tek başına bir pazar. Malumunuz akıllı telefon fiyatları aldı başını gitti. Daha sabah saatlerinde bazı iPhone modellerine rekor zamların geldiğinin haberini verdik. Sıfır telefonlarda fiyatlar çok yüksek olunca, insanlar ister istemez ikinci el telefonlara yöneliyor ve ikinci el pazarı da genişliyor. Sadece telefonlarda da bu durum geçerli değil. Bilgisayarlar, tabletler ve diğer birçok elektronik ürün için de aynı şey geçerli.

İkinci el elektronik cihazların yeni bir pazar haline gelmesi ve en az sıfır cihazların satışı kadar çok satış elde edilmesi, bakanlığı da harekete geçirdi. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlandığı ve birkaç gün içerisinde açıklanacağı söylenen yeni bir sistem gündemde. Yeni sistemle beraber genel olarak ikinci el elektronik ürün satışında farklı bir döneme geçiliyor.

Bakın: iPhone XR ve iPhone 11 Zamlandı! Yeni Fiyatlar Nasıl?

İkinci El Telefonlar Artık Yenilenmiş Telefonlar Olacak

Yenilenmiş ürünlerin satışı yönetmeliği adı verilen yeni yönetmeliğe göre, ikinci el elektronik ürünlerin satışı bir düzene bağlanacak. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından verilecek olan izinlerle ikinci el ürünler için yenileme tesisleri açılacak.

Satışı yapılacak ikinci el telefonlar ve elektronik ürünler bu merkezden geçecek. Ürünler her açıdan gözden geçilecek ve onarımları yapılacak. Sonuç olarak onarımları yapılan bu ürünlere artık ikinci el değil de yenilenmiş cihazlar denecek.

İkinci el telefon

Yenilemesi tamamlanan cihazlara bir onay sertifikası verilecek ve satışlar bu şekilde yapılacak. Diyelim ki yenilenmiş olan bir telefonu tercih ettiniz. Bu durumda belli süre geçerli olacak olan garanti belgeniz de bulunacak.

Telefonda bir sorun olması durumunda garanti belgesini kullanarak onarım hizmeti alacaksınız. Özellikle ikinci el telefon piyasasını etkileyecek olan bu kararın ne zaman yürürlülüğe gireceği ise açıklanmadı.

Yeni dönem belki fiyatları bir tık daha yukarı çekebilir ama artık ikinci el cihazları güven içerisinde alabileceğiz.

Önceki İçerikiPhone XR ve iPhone 11 Zamlandı! Yeni Fiyatlar Nasıl?
Sonraki İçerikZamlar Sonrası Apple Ürünlerinin Yeni Fiyatları
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?