iGlass Akıllı Gözlük Teknolojisi Yolda

0
80

Apple, uzun süredir beklenen sanal gerçeklik ve arttırılmış gerçeklik adımlarını WWDC 2017 etkinliğinde attı. Teknoloji devi aldığı kararla beraber etkinlik kapsamında bir yandan Metal 2 destekli sanal gerçeklik sistemlerini, bir yandan da ARKit uygulamasıyla beraber özellikle iPad serileri için arttırılmış gerçeklik teknolojilerini kullanıcılara sunmuştu. Bir hayli başarılı adımlar olarak gösterilen yeni teknolojiler iOS 11 ve macOS High Sierra ile birleştirilince bambaşka bir yeniliği ortaya koymuş oldu. Tanıtımda da Apple’ın vurguladığı gibi sadece bir başlangıç olarak gösterilen yeni teknolojilerin geliştirilerek çok daha farklı yerlere geleceği de belirtiliyordu. Beklenen hamle ise iGlass iddiasıyla geldi.

iGlass Akıllı Gözlükleri Geliyor

İddialara göre Apple’ın bu yeni teknolojilerini sunacağı yeni bir cihazı piyasaya çıkacak. Tıpkı Google’ın akıllı gözlüklerinde olduğu gibi benzer bir sistemle kullanıcıların karşısına çıkması beklenen yeni seri gözlüklerin çok daha başarılı bir teknolojiye sahip olacağı da belirtiliyor.

iGlass

iGlass adına sahip olacağı iddia edilen yeni gözlüklerin doğrudan ARKit ile beraber çalışabileceği belirtiliyor. Sistem içerisinde yer alan yazılımların bir yandan akıllı gözlük kontrolü sunacağı bir yandan da ARKit sistemlerini sadece gözlüklerle kullanmanızı sağlaması bekleniyor. Doğrudan iPhone akıllı telefonlarıyla da bağlantı kurması beklenen iGlass gözlüklerin tüm özelliklerinin nasıl olacağı konusunda ise net açıklamaların yapılmasını beklemek gerekiyor.

iGlass Ne Zaman Gelecek?

Merak edilen bir başka konu ise iGlass gözlüklerinin ne zaman geleceği. Eğer iddialar doğruysa iGlass gözlüklerinin iPhone 8 akıllı telefonlarından hemen sonra gelmesi bekleniyor. iPhone 8 akıllı telefonlarına bir aksesuar olarak ekleneceği de düşünülen iGlass akıllı gözlüklerinin şu an için pek netlik kazanmadığını da görüyoruz.

Bir yandan sanal gerçeklik teknolojisi bir yandan da arttırılmış gerçeklik teknolojisini öne çıkaracak olan akıllı gözlüklerin Google’ın akıllı gözlüklerine ne kadar rakip olacağı ise merak konusu olan bir başka nokta. Google’ın gözlüklerinin bir süredir kullanımda olmasına karşın yaygınlaşmaması Apple’ın akıllı gözlüklerinin de nasıl bir performans ortaya koyacağı konusunda şimdiden kafaları karıştırmayı başarmış durumda.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?