[Güncellendi: 16 Temmuz 2021] iCloud Saklama Alanı Satın Alma Rehberi

13
23275

iCloud iPhone, iPad veya iPod gibi iOS işletim sistemi yüklü cihazlarımızı yedekleme, fotoğraf, video, müzik ve dosyalarımızı güvende tutma gibi işlevlerinin yanı sıra, artık Mac’ler arasında masaüstü senkronizasyonu yapmak için de kullanılan Apple’ın bulut depolama servisidir.

Apple, iCloud için bir dizi ücretsiz ve ücretli depolama seçeneği sunmaktadır. Bu makalemizde iCloud abonelik fiyatlandırmasına ilişkin bir rehbere yer verdik. “iCloud ücretleri ne kadar?“, “Hangi iCloud planını satın almalıyım” gibi soruların cevaplarını merak ediyorsanız okumaya devam edin.

iCloud Depolama Seçenekleri ve Fiyatlandırma

iCloud ile ilgili ayrıntılı bilgilere girmeden önce, Türkiye için mevcut depolama seçeneklerine ve fiyatlandırmasına bir göz atalım. Apple iPhone’lar, iPad’ler ve Mac’ler de dahil olmak üzere tüm cihazlarınız arasında paylaşılabilen iCloud için dört farklı depolama alanı planı sunmaktadır. Depolama alanı hesaplanırken, uygulamalar veya cihazlar aracılığıyla bulutta depoladığınız tüm dosyalar ve cihazlarınızın yedekleri de hesaba katılır.

Apple şu anda iCloud depolama servisi için aşağıdaki planları ve fiyatları sunmaktadır:

 • 5 GB: Ücretsiz
 • 50 GB: 6,49 TL
 • 200 GB: 19,99 TL
 • 2 TB: 64,99 TL

Bu fiyatlar aylıktır.

Hangi iCloud aboneliğini satın almalısınız?

iCloud aboneliği seçeneklerinden hangisinin sizin için uygun olduğunu bilmeniz, gereksiz harcama yapmanızı ve ihtiyacınızı tam olarak karşılamanıza yardımcı olur. Yalnızca iPhone’unuzu yedeklemek için 2 TB depolama alanına 64,99 TL ödemenin anlamı yoktur. iCloud abonelik planı satın alırken, iCloud hakkında tam bilgiye sahip olup olmadığınız, Google Drive veya Dropbox gibi başka bir depolama hizmeti kullanıp kullanmadığınız gibi faktörleri göz önüne almalısınız.

Yukarıdakilerin hepsi iCloud depolama seçeneklerini değerlendirirken çok önemli faktörlerdir. Ancak depolama planı seçiminde daha da önemli olan noktalar var ve biz bu noktalara aşağıda ayrıntılı şekilde değindik.

 • Yedeklemeler mevcut iCloud depolama alanını dolduruyor mu?
 • Dokümanlarınızı saklamak için iCloud Drive’ı mı kullanıyorsunuz yoksa çoğunlukla Dropbox, Google Drive veya başka bir servis mi kullanıyorsunuz?
 • Fotoğraflarınızı ve videolarınızı depolamak için iCloud Fotoğraf Kitaplığı’nı mı kullanıyorsunuz yoksa çoğunlukla Dropbox, Google Fotoğraflar veya başka bir servis mi?
 • MacOS Sierra’daki birden çok Mac’i senkronize etmek için iCloud Drive’ın Masaüstü ve Belgelerini mi kullanıyorsunuz?

iCloud 5 GB depolama alanı kimler için uygundur?

Tek bir iOS cihazı kullanıyorsanız ve birçok fotoğraf veya video çekmiyorsanız, 5 GB’lık ücretsiz depolama alanı sizin için yeterli olacaktır. Ücretsiz iCloud depolama alanı belgeleri, fotoğrafları ve videoları depolamak için öncelikle başka bir bulut depolama hizmeti (Dropbox veya Google Drive gibi) kullananlar tarafından da tercih edilebilir.

Ücretsiz iCloud depolama alanını tercih ettiyseniz, gereksiz yere depolama alanını doldurmaktan kaçınmak için cihazınızda kullandığınız uygulamaların iCloud senkronizasyonunu devre dışı bırakabilirsiniz.

iCloud 50 GB depolama alanı kimler için uygundur?

Birden fazla iOS cihaza sahipseniz, depolama alanı tercihinizi 50 GB’a çıkartmanız gerekecektir. Çünkü standart bir iOS yedeklemesi, cihazınızda ne kadar veri depoladığınıza bağlı olarak 1-5 GB veya daha fazla bir alan gerektirir. Bu seçenek, iOS cihazlarında fotoğraf ve video çekmeyi sevenler ve güvenli bir yedekleme yapmak isteyenler için de idealdir.

iCloud 200 GB depolama alanı kimler için uygundur?

200 GB’lık plan, birden çok iOS cihazı ve Mac’e sahip olanlar için ideal seçenektir. Çünkü tüm cihazların yedeklerini depolamak, fotoğraflar ve diğer belgeleri çevrimiçi depolamak için yeterli alan sağlar. Ayrıca Google Drive ya da DropBox gibi başka bir depolama servisi kullanmayanlar için de iCloud 200 GB’lık plan önerilir.

iCloud 2 TB depolama alanı kimler için uygundur?

Apple’ın sunduğu en yüksek ücretli plan olan 2 TB depolama alanı seçeneği, yalnızca iOS ve Mac cihazları düzenli olarak geçiş yaparak kullanan üst düzey Apple kullanıcıları için idealdir. 2 TB’lık plan binlerce fotoğraf, video, belge ve diğer uygulama verilerini kapsayan depolama alanını ihtiyacı için özgürce kullanılabilecek bir seçim olacaktır.

iCloud depolama alanı planınızı nasıl yükseltebilir veya düşürebilirsiniz?

Ücretsiz iCloud depolama alanınız artık ihtiyaçlarınızı karşılayamadığında ya da mevcut ücretli depolama alanınızın size fazla geldiğini düşünmeye başladığınızda, en iyi çözüm depolama alanı planını bir üst kademeye yükseltmektir ya da bir alt kademeye düşürmektir. iCloud depolama planınızı iOS cihazınız vasıtasıyla birkaç kolay adımda yükseltebilir veya düşürebilirsiniz.

 1. iOS cihazınızda, Ayarlar > iCloud‘a gidin.
 2. Saklama Alanı‘na dokunun.
 3. Ücretsiz plan kullanıyorsanız, iCloud Saklama Alanını Yükselt‘e dokunun.
 4. Mevcut seçenekler arasından tercih etmek istediğiniz plana dokunun.iCloud Planları ve Ücretleri
 5. Sağ üst köşedeki Satın Al‘a dokunun. Satın alma işlemini doğrulamak için Apple kimliğinizi girmeniz istenir. İşlem tamamlandığında depolama alanınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bir alt kademeye geçtiyseniz, bir sonraki faturalandırma dönemine kadar eski planınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Apple’ın verilerinizi silmesinden endişe etmeyin, çünkü depolama alanını düşürseniz bile daha önce yedeklediğiniz dosyalar hesabınızda saklanmaya devam edecektir. Ancak alanı yükseltmeden cihazlarınızı yedekleyemez veya yeni dosya ekleyemezsiniz.

[16 Temmuz 2021 güncellemesi]

Fiyatlar son güncellemeden sonra hiç değişmedi.

iCloud’da bulunan yerinizi ailenizle de paylaşabilirsiniz. Bu konuda Apple’ın sitesinde belirtilen ifade şu şekilde:

Aşağıdaki Yazılar da ilginizi Çekebilir:

Önceki İçerikApple MagSafe Battery Pack nedir? Hakkında bilmeniz gereken her şey
Sonraki İçerikiPhone’dan iPhone’a Kişileri Aktarma Nasıl Yapılır?
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

13 YORUMLAR

 1. Şöyle bir olay var olduğunu duydum doğrumudur acaba. Şimdi örneğin 50 gb olan alandayız telefonumuz 32 ve iphoneda ki resim ve videolarımız otomatik olarak yedekleniyor.farz edelim telefon belliği kadar bir alan yedeklendi ve biz telefondaki video ve resimleri sildiğimizde icloudda saklanan bu resim ve videolarda siliniyormuş! Bu doğru mu?

  • Maalesef doğru. iPhone’unuzdan fotoğrafı sildikten sonra 30 gün, silinenler klasöründe bekliyor. Daha sonra ise iCloud ve iPhone, hatta senkronize edilmiş başka iOS cihazlarınız varsa hepsinden siliniyor. Bu yüzden fotoğrafları ve videoları bilgisayara yedeklemek en iyi çözüm.

   • Ozaman iCloudun anlami ne ki? Telefondan sildigimiz bir resmi videoyu icloud tarafindan da siliniyorsa telefondan nasil yer kazanicaz? Amac yer kazanmak icin silecegimiz verinin icloud uzerinden silmedikce orada kayitli kalmasi gerekli degil mi?

    • Haklısınız. Bu konu benim de kafama takıldı. Apple’ın resmi sitesinden araştırma yaptım. Birçok kişi buna takılmış. Ama bu şekilde cevap verilmiş. Şimdi şöyle de düşünmek lazım. iCloud ile iPhone senkronize edildiğinde, içindeki bilgiler aynı oluyor. iPhone’dan silinince iCloud’dan silinmezse, cihaz kendini ilk senkronize ettiğinde, iCloud’da ki bilgileri yine iPhone’a yükler. Bu da kısır döngü oluşturur. iCloud’da kalıcı bir hafıza var mı? Ekrsta bir alan var mı? Bunu araştırmak lazım. Bildiğim kadarıyla yok.

     • Bende apple destekle konustum bu konuyu buradaki temel amac tum apple eco sistemindeki cihazlarin yedeklenmesi ve video resim gibi iceriklere tek bir cihaza bagimli kalmaksizin ulasabilmek olmasiymis. Saklama alani satin alindiginda buna icloud drive da dahil oldugundan silinmemesi icin buraya atmaliymisiz. Yani drive kismi bir google drive veya dropbox gibi tamamen saklamak amacli kullanim yapabiliriz anlami cikiyor. Yani apple cihazlarindan sildigimiz video ve resimler icloud deive kismina atarsak yeniden istediğimiz video ve resmi orada cihazlara kaydetme sansimiz var.

     • Sertaç bey, açıklamanız ve okuyucularımızı aydınlattığınız için teşekkür ederiz. Biz de olması gerekenin bu olduğunu savunuyoruz. iCloud’u iCloud drive’dan bağımsız kullanmak zaten pek mantıklı değil. Eğer öyle kullanırsak yalnızca dosyalarımızı görebildiğimiz paralel bir ekran görevi görür. iCloud Drive senkronizasyonunu mutlaka yapmalıyız.

     • Bunu öğrendiğimiz iyi oldu Sertaç bey. Yani iCloud üzerinden siliniyor ama icloud drive kısmına kopyalarsak, orada kalıyor. Bilgilendirme için teşekkür ederim.

     • 2 TB iCloud alırsanız, telefonunuz 32 GB ya da 64 GB ise ne olacak? 🙂 Arkadaşlar bunun ayarı var zaten. Mesela ben cihazda hiç yer tutma, sadece iCloud’ta kalsın dedim.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?