iCloud Erişim Sorunu Yaşanıyor – Saldırı mı var?

0
166

iCloud çöktü, erişim sağlanamıyor gibi mesajları çok sık görmeye başladık. Akşam saatlerinde servise erişimin kesildiği ve birçok kullanıcının bulut depolama servisini kullanamadığı söyleniyor.

Bundan yaklaşık olarak 1 saat öncesinde başlayan sorunla beraber bulut depolama servisine adeta erişim kesilmiş durumda. Servise girmek istediğiniz zaman, belli bir süre bekleme aşaması yaşanıyor ve sonrasında hata alıyorsunuz.

iCloud Çöktü mü?

Yaşanan erişim sorunları sonrasında bulut depolama servisinde nasıl bir sorun oluştuğu da merak edilmeye başlandı. Apple’ın kendi sistem sayfasına girdiğimiz zaman da zaten bazı servislerde erişim sorunu yaşandığı doğrulanıyor.

Sadece ülkemizde değil genel olarak servislere erişim sorunu varmış gibi gözüküyor ve Apple bunun için henüz bir açıklamada bulunmadı.

  • Mail
  • Backup
  • Bookmarks
  • Calendar
  • Find My
  • Mail Drop
  • Keychain

gibi servislere de erişim sağlanamıyor. Apple servislerinde böyle bir sorun olması ve özellikle bu sorunun iCloud üzerinde yaşanması akıllara hemen saldırı ihtimalini getirmiş durumda. Muhtemelen bir sunucu sorunu yaşandı ama bildiğiniz gibi Apple bu konuda mimlenmiş durumda.

iCloud çöktü

Daha önce birçok ünlünün fotoğrafları söz konusu bulut depolama servisinden çalınmış ve marka bu yüzden büyük oranda eleştiri almıştı. Birçok ünlü ismin görüntülerinin internet dünyasına sızmasına neden olan skandallardan sonra bulut depolama servislerine olan yaklaşımlar da değişmişti.

Şu an yaşanan sorunun bununla bir alakası olduğunu düşünmüyoruz ama yine de servise erişim sorununun yaşanması ve henüz bir açıklama gelmemesi de şaşırtıcı olarak gözüküyor.

Sıkıntı hakkında Apple’ın ne açıklama yapacağını zamanla göreceğiz. Şimdi öncelik ise sorunun çözülmesini beklemek. Apple muhtemelen kısa sürede bu sorunu çözecek ve sistem durum sayfasını da değiştirecektir.

Güncelleme 

Apple sistem sayfasını güncelledi ve servislerin yeniden normale döndüğünü açıkladı. Fakat neden böyle bir sorun yaşandığı konusunda bilgi paylaşımı olmadı.

Önceki İçerikiPhone 12 Pil Testi – iPhone 11’e Karşı Durum Ne?
Sonraki İçerikNetflix iOS Uygulaması Beklenen Yenilik ile Güncellendi
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?