Huawei, Samsung ve Apple’dan Gelir Etme Peşinde

0
54

ABD’nin uygulamış olduğu yaptırımlar Huawei markasını çok yıprattı. Markanın akıllı telefon alanında ciddi sıkıntılar yaşadığını bilmekteyiz. İşlemci geliştirdi ama üretemiyor.

Android temelli akıllı telefonları var ve Google servislerini kullanamıyor. ABD’li firmalar ile ortak bir çalışma içerisine giremiyor. Tüm bunlar markanın geri planda kalmasına neden olmaya başladı.

Ayrıca gelirlerinde de ciddi kayıplar yaşaması demek oluyor. İşte bu sıkıntılar içerisinde marka yeni gelir çözümleri geliştirmeye başladı.

İlginizi Çekebilir: Apple’ın Kibar Müşterilerine Bazı Ayrıcalıklar Sağladığı İddia Edildi

Huawei, Apple ve Samsung’a 5G Teknolojilerini Kiralayacak

Huawei akıllı telefonlar yüzünden ciddi bir darbe almış olabilir. Apple’ın bile önüne geçecek derken geri plana düşmüş olabilir. Fakat markanın tek gücü akıllı telefonları değil. Asıl gücü sahip olduğu teknolojiler, alt yapılar ve patentler.

Özellikle 5G teknolojisi konusunda Huawei şu an rakipsiz demek yeridir. Hem alt yapı konusunda firma çok geniş bir payı elinde bulunduruyor hem de 5G teknolojileri için çok sayıda patenti elinde bulundurmakta.

İşte yeni gelir planı da tam olarak buradan yola çıkıyor. İddialara göre Huawei, Apple ve Samsung gibi markalara elinde bulundurduğu 5G patentlerini kiralayacak. Kiralama sonrasında hem Çinli teknoloji devi ciddi bir gelirin sahibi olmuş olacak hem de 5G sistemlerinin çok daha hızlı gelişmesi sağlanacak.

Huawei

Apple ve Samsung’un bunun için ödeyeceği ücretlerin ise doğrudan markaya yarayacağı söyleniyor. Marka buradan elde etmiş olduğu gelirlerle beraber yeni teknolojiler geliştirme üzerine gidecek.

5G sonrasında da düşünülmesi gereken teknolojiler var. Huawei bunun hazırlığını yapmak zorunda. Bir yandan da akıllı telefon sektöründe yeniden sağlam bir yer kazanmak ve Google bağımlılığını azaltmak için de yeni adımların atılması bekleniyor. Buradan elde edilecek olan bütçenin ne şekilde kullanılacağı ne zaman açıklanacak bekleyeceğiz.

Şimdilik firmalar arasında yapılacağı söylenen bu anlaşmaların detayları da resmi olarak açıklanmadı. Yeni gelir modeli sonrasında işlerin nasıl değişeceğini zaman gösterecek. Açıklamaları takip edeceğiz. Apple’ın rakibinden patent kiralamaya ne kadar yanaşacağı da başka bir soru.

Önceki İçerikApple’ın Kibar Müşterilerine Bazı Ayrıcalıklar Sağladığı İddia Edildi
Sonraki İçerikApple, Sahte Ürünlere Karşı Savaş Başlattı
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?