Huawei Mate 40 Pro vs iPhone 12 Pro Karşılaştırması – Hangisini Almalıyım?

0
454

Huawei Mate 40 Pro vs iPhone 12 Pro karşılaştırması, iki devin kapışması olarak gösterilebilir. Huawei’nin en güçlü telefonu Mate 40, Apple’ın en güçlü telefonu iPhone 12 Pro. Bu biraz kaplan ile aslanı karşı karşıya getirmek gibi bir şey.

Bulunduğumuz gün itibariyle 5 nm üretim teknolojisinden geçmiş olan işlemcileri kullanan iki önemli modelin de güçlü olduğu bir gerçek ama iki modeli kıyaslamak istesek kim kazanır?

İşte bu sorunun cevabını bulmaya çalışacağız. Gelin hiç zaman kaybetmeden, bugün Premium seviyede bir akıllı telefon almak istiyorsanız hangisini tercih etmek daha mantıklı sorusunun cevabını arayalım.

İlginizi Çekebilir: En Detaylı iPhone 12 Pro İncelemesi

Huawei Mate 40 Pro vs iPhone 12 Pro Karşılaştırması Tasarım – İlk Perde

Telefonların tasarımlarının nasıl olduğu tabii ki önemli. Telefon çok güçlü olsa da sadece tasarımının sevilmemesi nedeniyle tercih edilmeyen modeller var. Alacağınız telefon da bu seviyede bir akıllı telefonsa tasarımın ne kadar şık olduğu daha da büyük önem arz ediyor. Neyse ki iki modelde bu konuda iyi.

Huawei Mate 40 Pro Tasarımı

Mate 30 modelleriyle beraber Huawei’nin öne çıkardığı bir tasarım yapısı var. Marka bu yapıya “Şelale Ekran” adını veriyor. Bu tasarım yapısında ekranın iki yanında bir hayli yüksek kavise yer veriliyor.

Bir ara Samsung’un Edge modellerinde kullanılan seviyede kavisli ekran yapısının tercih edildiği tasarım, Huawei Mate 40 Pro modelinde de kendisini gösteriyor. Yanlardan yuvarlatılmış yani kavisli olan telefon, böylece hem şık bir görüntü elde etmiş hem de tek elle kullanım açısında daha iyi kavrama imkanı sunuyor.

Huawei Mate 40 Pro vs iPhone 12 Pro karşılaştırması

Bu ekran yapısı tasarımın temelini oluşturuyor ama sadece kavisli yapıdan söz etmek haksızlık olur. Huawei Mate 40 Pro tasarımı için dikkat çeken daha çok nokta var. Mesela ekranın üzerindeki kamera alanı.

Çift ön kameraya sahip olan akıllı telefon, köşede yan yana sıralı bir şekilde çift kamera ile karşımıza çıkıyor. Ekran üzerindeki kamera, şık mı duruyor tartışılır ama işlevsel olduğu kesin.

Arka Kısım

Ekran bölümünü geçtiğiniz zaman, arka kapak üzerinde farklı bir tasarıma geçildiğini görmekteyiz. Huawei arka kapak tasarımını “Event Horizon Teleskobu” üzerinden ilham alarak oluşturduğunu söylüyor.

İkonik ve yenilikçi olarak tanımlanan arka kısımda uzay halkası kamera sistemi adını veren kamera bölümü başı çekiyor.

Huawei Mate 40 Pro vs iPhone 12 Pro karşılaştırması

Bu sistemde tam ortaya konumlandırılmış olan kamera halkası var. Tam ortada yer alan kamera halkasının içerisinde toplamda 4 kamera bulunuyor ve düz flaş ışığı da bu kısımda konulanmış.

Halkanın ortasında ise Leica lens bilgileri yer alıyor. Yine güzel bir tasarım olup olmadığı kişiden kişiye değişir ama farklı bir tasarım olduğu kesin.

Huawei Mate 40 Pro Tasarım Notları

 • Ölçüler: 162.9 mm X 75.5 mm X 9.1 mm
 • Ağırlık: 212 gram
 • Renkler: Mistik Gümüş, Siyah ve Vegan deri modeli için daha fazla renk seçeneği de var.
 • Çerçeve: Metal

iPhone 12 Pro Tasarımı

iPhone modellerinde kullanılan tasarım, adeta eskiye dönüş tasarımı oldu. Çerçevelerde birçok marka kavisli, yuvarlatılmış olan kenarlar kullanırken Apple, iPhone 5 yapısına döndü ve düz kenarlar kullanmaya karar verdi.

Bu da iki telefonun ciddi anlamda tasarım farkıyla gelmesine neden oluyor. Bir telefon kırmızı köşeyi temsil ediyorsa, bir telefon mavi köşeyi temsil ediyor gibi bir durum var. iPhone 12 Pro tasarımında kullanılan bu düz yapı kendine has.

Telefonun ekranında birazcık daha küçültülmüş olan çentik alanı var ama sonuçta çentik alanı kullanılmaya devam ediyor. Ekran yine çerçevesiz gözüküyor sadece hafif bir kenarlık alanına yer verilmiş gibi duruyor.

Arka Kapak

iPhone 12 Pro arka kapak tasarımı Apple’ın standartlarının dışına çıkmıyor. Övmek mi lazım yoksa artık değişime adım atılması lazım diye eleştirmek mi lazım bilemedim. Arka kapakta geçen nesil tasarımı devam ettiriliyor.

Apple logosu ve kare şeklinde bir kamera alanı içerisinde 3+1 dizilim. 3 kamera ve 1 adet LIDAR tarayıcı dizilimi.

Bu tasarım iPhone 13 modelinde bile değişmeyen tasarım olarak karşımıza çıkabilir. Malum Apple kolay kolay tasarım değişimine gitmeyen bir marka.

iPhone 12 Pro maliyeti

iPhone 12 Tasarım Notları

 • Ölçüler: 146.7 mm X 71.5 mm X 7.4 mm
 • Ağırlık: 187 gram
 • Renkler: Gümüş, Altın, Grafit, Pasifik Mavisi
 • Çerçeve: Paslanmaz Çelik

Tasarımda Kim Kazanır?

Bunun kararını biz değil siz vereceksiniz. 🙂 Kişiden kişiye değişen bir durum var. Her iki tarafında artıları ve eksileri var. Bana soracak olursak Mate 40 Pro modelinin tasarımı çok daha şık duruyor.

Yani Mate modelinde bir farklılık var. Tasarımda bir hareketlilik oluşmasını sağlayan yeni kamera bölümü var. Bu nedenlerden dolayı kişisel görüşüm Mate 40 Pro modelinin tasarımının daha iyi olduğu.

Huawei Mate 40 Pro vs iPhone 12 Pro Ekran Karşılaştırması

Tasarım kısmında nasıl iki dev kapışıyor dediysek Huawei Mate 40 Pro vs iPhone 12 Pro ekran karşılaştırmasında da yine iki devin kapıştığını söyleyebiliriz. Her iki telefonda da ekran özellikleri gayet başarılı.

Huawei Mate 40 Pro Ekran Özellikleri

Huawei Mate 40 Pro ekranı, bir kenardan diğerine uzanan 88 derece Horizon ekran olarak tanımlanmış. Tasarımda söz ettiğimiz gibi şelale tasarımı denen kavisli yapıdan söz ediliyor.

6.76 inç boyutunda olan OLED bir ekranın kullanıldığı akıllı telefonda çözünürlük değeri 1344 X 2772 piksel olarak belirlenmiş. 456 PPi değerinde piksel yoğunluğu olan ekranda 90 Hz yenileme hızı da var ve ekran gövde oranı %93.13 gibi oldukça yüksek olan bir değer.

HDR10, HDR, sürekli açık ekran teknolojisi, 16.7 milyon renk desteği gibi artıları olan ekran premium sınıfı bir akıllı telefonda yer alabilecek düzeyde bir ekran.

Öyle ki marka ekranda akıllı renk kalibrasyonu özelliği ve ince parlaklık ayarı gibi özelliklerle beraber en iyi görüntüyü sunmayı amaçlıyor.

Huawei Mate 40 Pro Ekran Notları

 • 6.76 inç OLED ekran
 • 1344 X 2772 piksel çözünürlük
 • 456 PPi
 • 90 Hz yenileme hızı
 • %93.13 ekran gövde oranı
 • Ekran altında parmak izi sensörü

Huawei Mate 40 Pro vs iPhone 12 Pro karşılaştırması için Mate ekranını ele aldığımıza göre hemen iPhone modelinin ekranına geçelim.

iPhone 12 Pro Ekran Özellikleri

Apple, iPhone ekranları için en iyisi ile çalışıyor. LG ve Samsung tarafından sağlanan OLED ekranları kullanan marka, yeni modelde de bu yapıya devam etmiş.

iPhone 12 Pro telefonlarda da 6.1 inç OLED ekran bulunuyor. 1170 X 2532 piksel çözünürlük değeri bulunan ekranda 460 PPi piksel yoğunluğu bulunmakta.

Ekran yenileme hızı ise rakiplerin çok daha altında kalan 60 Hz seviyesinde. A14 içerisinde yer alan GPU biriminin bu açığı kapatacağı söyleniyor ama resmi olarak belirlenen yenileme hızı 60 Hz.

800 nit parlaklık değerine sahip olan telefon HDR ile maksimum olarak 1200 nit parlaklık değerine ulaşabiliyor. Super Retina XDR Display olarak isimlendirilen ekranda HDR, HDR10, Dolby Vision True Tone, 2000000:1 kontrast oranı, DCI-P3 renk uzayı desteği gibi artılar var. Bu da telefonu öne çıkarıyor ama ekran gövde oranı %85.29 gibi biraz daha düşük bir değer.

iPhone 12 Pro Ekran Notları

 • 6.1 inç OLED Super Retina XDR Display
 • 1170 X 2532 piksel
 • 460 PPi
 • %85.29 ekran gövde oranı
 • 60 Hz yenileme hızı

Ekran Karşılaştırmasında Kazanan Kim?

Huawei Mate 40 Pro vs iPhone 12 Pro karşılaştırması için ekran bölümünde ince noktalar var. Huawei ekran konusunda çok detaylı açıklama yapmamış, yani parlaklık değerlerine kadar inilmemiş. Her ne kadar daha küçük ve yenileme hızı daha düşük olsa da iPhone’un ekran özellikleri biraz daha öne çıkıyor. Bu nedenle bu kısımda kazananı iPhone ilan ediyoruz.

Mate 40 Pro ve iPhone 12 Pro Tüm Teknik Özellik Karşılaştırması

Geldik can alıcı noktaya. Teknik özelliklerde durum ne? İki telefon şu an 5 nm üretim teknolojisinin sunduğu işlemcilerin temsilcileri. Huawei ABD ambargosu nedeniyle Kirin serisine devam edemeyeceği için işlemci konusu Huawei için daha da önemli bir hal almış durumda.

Huawei Mate 40 Pro Teknik Özellikler

Son kale Kirin 9000 işlemci. Bundan sonra yoluna Snapdragon ile devam etme ihtimali olan Huawei’nin Kirin serisini devam ettiremeyeceği biliniyor. Yeni işlemciler bu noktada önemli. Marka bu yeni işlemcisinde 8 çekirdek kullanıyor. Huawei Mate 40 Pro vs iPhone 12 Pro karşılaştırmasının en kritik noktası da burası zaten.

İşlemci:

 • 1 X 3.13 GHz ARM Cortex A77 çekirdeği
 • 3 X 2.54 GHz ARM Cortex A77 çekirdeği
 • 4 X 2.05 GHz ARM Cortex A55 çekirdeği

kümelerine sahip. 64 bit olan işlemcinin 5 nm üretim teknolojisi sayesinde elde etmiş olduğu transistör sayısı ise 15.3 olarak açıklanmış durumda. TDP değeri ise 6W seviyesinde. GPU birimine geçtiğimiz zaman ise Mate 40 Pro, 24 çekirdekli Mali G78 kullanıyor. Ayrıca yapay zeka içinde çift büyük çekirdekli NPU ve küçük çekirdekli NPU sinir ağı işleme birimi yer alıyor.

Gayet akıcı bir performans gösteren işlemcinin yanında RAM için ise 8 GB LPDDR5 RAM tercihi yapılmış. 256 GB depolama alanının da bulunduğu akıllı telefon performans açısından başarılı görülen bir seri olacak. Test sonuçları da başarılı olduğunu kanıtlıyor.

Batarya

Bu modelin içerisinde 4400 mAh değerinde iyi sayılabilecek bir batarya kapasitesine yer verilmiş. 66W hızlı şarjın desteklendiği akıllı telefon 50W hızlı kablosuz şarj da sunuyor. Unutmadan 5W değerine kadar da ters şarjın desteklendiğini ekleyelim.

Huawei Mate 40 Pro Teknik Özellik Notları

 • 3.13 GHz 8 çekirdek Kirin 9000 işlemci
 • 8 GB LPDDR5 RAM
 • 256 GB depolama alanı
 • 4400 mAh batarya
 • 66W hızlı şarj
 • 50W kablosuz şarj
 • Bluetooth 5.2
 • Wi-Fi 6
 • 5G

iPhone 12 Pro Teknik Özellikleri

Huawei Mate 40 Pro vs iPhone 12 Pro karşılaştırması için bir kaleyi ele aldık. Şimdi sıra geldi ikinci kaleye. Apple tanıtım sırasında A14 Bionic işlemcilerinin en iyi mobil işlemci olduğunu söyledi. Peki, gerçekten öyle mi?

A14 Bionic işlemci için saat hızları tanıtım sırasında açıklanmadı. Yani Apple neden bunu yapıyor anlamış değilim. RAM açıklanmıyor, işlemci saat hızları açıklanmıyor. Bunları sonrasında yapılan testlerle öğreniyoruz.

Apple A14 Bionic

Neyse işlemci ile devam edelim. Yeni modelde yer alan A14 Bionic işlemci 6 çekirdekli. 5 nm üretim sürecinden geçen işlemci 11.8 milyar transistör içeriyor. TDP değeri yine 6W olan işlemcinin 3.1 GHz hız değeri olduğu testlerde ortaya çıkmış durumda. İşlemcide çekirdekler:

 • 2 X 3.1 GHz – Lightning
 • 4 X 1.8 GHz – Thunder

şeklinde kümelenmiş durumda. Yeni seride 4 çekirdekli bir grafik birimi var ve buna ek olarak da 16 çekirdekli yeni Neural Engine bölümüne yer veriliyor. Yani yapay zeka konusunda da geliştirilmiş olan bir işlemci karşımıza çıkıyor.

İşlemci dışında telefonda RAM kısmında ise 6 GB LPDDR5 bellek kullanılmış ve 128 GB, 256 GB ve 512 GB depolama birimleri bulunuyor.

Batarya

Telefonun bataryası çok düşük. 2815 mAh gibi bir batarya var. 20W hızlı şarjın desteklendiği batarya, 15W kablosuz şarjı da desteklemekte.

Yani tamam A14 daha tasarruflu, iOS 14 gibi bir işletim sistemi artısı var ama bataryanın da biraz daha iyi olması gerekiyor. En azından bir 4000 mA değerinin bulunması gerekiyordu diye düşünüyorum.

Apple A14 Bionic

iPhone 12 Pro Teknik Özellik Notları

 • 3.1 GHz A14 Bionic işlemci
 • 6 GB RAM
 • 128,256,512 GB depolama alanı
 • 2815 mAh batarya
 • 20W hızlı şarj
 • 15W kablosuz şarj
 • Bluetooth 5.0
 • Wi-Fi 6

Teknik Özelliklerde Kazanan Kim?

Her iki telefonda da artılar ve eksiler var. Şunu söyleyebilirim ki iki telefonda işinizi fazlasıyla görecektir. Yüksek performans değeri iki seride de dikkat çekecek. Fakat en iyisini görmek istersek bunun için yapılmış Geekbench 5 sonuçlarını paylaşacağım.

Geekbench 5 sonuçlarına göre sanılanın aksine A14 Bionic daha önde gözüküyor. Aşağıdaki görsele bakarsanız özellikle tek çekirdek konusunda Apple’ın işlemcisinin dikkat çekici şekilde önde olduğu görülüyor. Çoklu çekirdek performansında da %6’lık bir fark var. AnTuTu sonuçlarında ise tam tersi olarak Kirin işlemci daha önde.

Mate 40 Pro vs iPhone 12 Pro Kamera Karşılaştırması

En az teknik özellikler kadar önem verilen bir diğer kısım ise kameralar. Kameralar konusunda çok çekişmeli bir yarış var. Huawei senelerdir lider. Bu modelde de öyle olmuş gibi gözüküyor. Kamera özelliklerini belirtip DxOMark karşılaştırmasını vereceğiz.

Huawei Mate 40 Pro Kamera Özellikleri

 • 50 MP f/1.9 diyafram açıklık değerinde 23 mm odak uzaklığı olan ana kamera
 • 20 MP f/1.8 diyafram açıklık değerinde 18 mm ekstra geniş açılı kamera
 • 12 MP f/3.4 diyafram açıklıklı 5x Optik Zoom, 10x Hibrit Zoom, 50x dijital Zoom 125 mm telefoto kamerası
 • Lazer otomatik odaklama LDAF dördüncü kamera
 • 13 MP f/2.4 ön kamera ve önde ToF sensörü

iPhone 12 Pro Kamera Özellikleri

 • 12 MP f/1.6 diyafram açıklıklı 26 mm odak uzaklıklı ana kamera
 • 12 MP f/2.0 2x optik zoom, 52 mm, 10x dijital zoom telefoto kamerası
 • 12 MP f/2.4 ekstra geniş açılı kamera
 • LiDAR tarayıcı
 • 12 MP f/2.2 diyafram açıklıklı tek ön kamera

Kamerada Kazanan Kim?

İşte bunun için DxOmark sonuçlarına bakmak gerekiyor. Huawei Mate 40 Pro 136 puanla listenin zirvesinde. iPhone 12 Pro ise 128 puan almayı başarmış. Kamera konusunda kesinlikle Huawei daha iyi.

İşletim Sistemi Durumu

Huawei Mate 40 Pro vs iPhone 12 Pro karşılaştırması için mutlaka söylenmesi gereken noktalardan birisi işletim sistemi. iPhone çok avantajlı çünkü iOS işletim sistemi kullanıyor.

Huawei Android üzerinde kurulu EMUI 11 kullanıyor ama şöyle bir durum var ki ABD’nin yasakları nedeniyle Huawei akıllı telefonlarında Google servisleri yok. Markanın kendi uygulama mağazası üzerinden sunulan uygulamalarla bu açık giderilmeye çalışılıyor.

Google olmadan bir telefon ne kadar cazip geliyorsa bu modelde o kadar cazip. iPhone için zaten durum belli. Çok uzun süre güncelleme gelecek ve App Store desteği her zaman olacak. Sonuçta markanın kendi ürünü.

Fiyatlar Nasıl?

İki telefonun da Türkiye satışları başladı. Fiyatlar şöyle:

 • Huawei Mate 40 Pro fiyat: 13.999 TL – 256 GB depolama
 • iPhone 12 Pro fiyat: 15.999 TL – 256 GB depolama

Son sözler…

İki telefon arasında kesin ayrımın olduğu kısım kamera ve ekran. Eğer bir telefonu kamerası için alacaksanız Huawei Mate 40 Pro modelini alın. Diğer konularda özellikle işletim sistemi artısıyla iPhone biraz daha öne çıkıyor.

Önceki İçerikApple M1 İşlemcili Mac Modellerinde Windows Sürprizi
Sonraki İçerikApple M1 İşlemci ile Uyumlu Olan Oyunlar
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?