Akıllı telefonlarda sı8nıf değişti. Amiral gemisi akıllı telefonlar artık bilgisayarlar yarışıyor. Yeni tanıtılan akıllı telefonları değerlendirdiğimiz zaman, bu gelişimi çok daha net bir şekilde görebiliyoruz. Yeni akıllı telefonların üstün teknolojileri, kullanıcıların hangi telefonu alması gerektiği konusunda da kararsızlığa düşmesine neden oluyor.

Yeni amiral gemisi modellerini tercih etmek isteyen takipçilerimiz için karşılaştırmalarla telefonlar hakkında fikir vermeye çalışıyoruz. Bu yazımızda da iki dev rakibi ele alacağız. Huawei Mate 20 Pro modeliyle Apple’ın yeni gözdesi olan iPhone Xs Max modellerini karşılaştıracağız. Bakalım hangi modelin nasıl avantajları bulunuyor? Farklar neler?

Tasarım Kısmında Durumlar Nasıl? Hangi Telefonun Tasarımı Daha İyi?

Tasarım kısmında, telefonların boyutlarını ve genel tasarım yapılarını ele alacağız. Bu kısımda renk seçenekleri ve malzeme bilgisi gibi bilgilere ulaşabilirsiniz. Sözü daha fazla uzatmadan tasarım kısmına geçelim.

iPhone Xs Max Akıllı Telefonları

iPhone Xs Max, Apple’ın yeni gözdesi olmasının dışında şu ana kadar sunulmuş en geniş ekranlı akıllı telefon modeli olarak öne çıkıyor. Ekran kısmında zaten bu yönden uzun uzun söz edeceğiz. Şimdilik genel tasarım çizgisini ele alalım. Genel tasarıma baktığımız zaman Apple’ın yapısını koruduğunu görüyoruz.

iPhone Xs Max

Markanın iPhone X akıllı telefonlarıyla beraber benimsediği çizgileri yeni akıllı telefonlarında da sürdürdüğünü görüyoruz. Yeni modelde de yine çift arka kamera var ve bu kamera dikine bir şekilde konumlandırılmış durumda. Üst üste dizili olan kameraların yeri de değişmiyor. Yine köşeye konumlandırılmış olan kamera düzenini görüyoruz.

iPhone Xs Max

Bunların dışında yeni akıllı telefonların çentikli ekran tasarımına sahip olduğunu söyleyebiliriz. Çentikli ekran tasarımını ilk başlatan markalardan biri olan Apple’ın, iPhone Xs Max modelinde de çentik boyutunu bile değiştirmediğini görüyoruz. Yüz tanıma için kullanılan Face ID kameraları ve diğer sensörlerde yine bu alanın içerisinde. Malzeme kısmına geçtiğimiz zaman ise yeni akıllı telefonların rakiplerinden ayrıldığını görüyoruz. Bu modelde sıradan metal çerçeveler kullanılmıyor.

iPhone Xs Max

Bunun yerine lazer kesimle yapılmış paslanmaz çelik çerçeveler görüyoruz. Tamamen geri dönüştürülebilir malzemeden üretilen telefonların en azından çerçeve kısmında daha dayanıklı olduğunu söyleyebiliriz. Arka kısımda ise cam kaplama var. Açıkçası kullanılan cam kaplama için çok önemli bir değişiklik olduğunu söylemek yanlış olacaktır. iPhone X modeline göre biraz daha güçlü bir cam malzemesi kullanılıyor ancak hala %100 dayanıklılık söz konusu değil.

Boyutlar: 157.5 mm X 77.4 mm X 7.7 mm

Ağırlık: 208 gram

Renkler: Altın, siyah ve gümüş

Malzeme: Gövde çerçevesi paslanmaz çelik, arka kapak cam

Huawei Mate 20 Pro Tasarım

Huawei Mate 20 Pro, tasarım kısmında başarılı seriler arasında yer alıyor. Telefon tasarımını Mate serisinin yeni nesli olarak devam ettirmekte. Bu noktada yenilenmiş tasarımın çok başarılı olduğunu belirterek başlayalım. Bir kere dikkat çeken bir arka kapak tasarımı var. Arka kapak kısmında kare şeklinde bir dizilim var. Kare şeklinde sunulan dizilimin içerisinde kameralar var.

Huawei Mate 20 Pro

3 arka kamera kullanan akıllı telefonun, kare alanının flaş ışığı ile desteklediği görülüyor. 3 arka kameranın dışında sunulan flaş ışığıyla beraber bir nevi halka tamamlanmış. Kameraların geniş lensleri de dikkat çekici bir görüntü oluşturulmasını sağlamış. Kısacası bu tasarımla beraber Huawei Mate 20 Pro isteneni başarmış gibi duruyor.

Huawei Mate 20 Pro

Ekran tasarımına geçtiğimiz zaman ise yeni akıllı telefonların yine çentikli yapıda olduğunu görüyoruz. Yeni akıllı telefonların ön kısımda yer alan geniş bir çentik alanı var. Bu çentik alanı yazılımsal olarak kapatılabiliyor. Bunun dışında aşağıda yer alan görselde de görebileceğiniz gibi kavisli bir ekran yapısı söz konusu.

Huawei Mate 20 Pro

Kenarların kavisli olması, telefonun elde kavrama hissinin çok daha başarılı olmasını sağlıyor. Genel olarak bu kavisli yapının biraz daha kalın bir telefon sunulmasını sağladığını söyleyebiliriz. Malzeme kısmında Apple kadar olmasa da başarılı bir telefon söz konusu. Yine çerçeve kısmında metal kullanılmış ve arka kapak kısmında da cam panel kullanılmış durumda.

Boyutlar: 157.8 mm X 72.3 mm X 8.6 mm

Ağırlık: 189 gram

Renk Seçenekleri: Mor, Altın, Siyah, Yeşil, Mavi, Siyah

Arka Kapak malzemesi: Cam arka kapak

Çerçeve: Metal malzeme

Genel Tasarım Karşılaştırması

Tasarım konusunda Apple çizgisini koruyor. iPhone X ile gelen tasarımı beğendiyseniz, iPhone Xs Max akıllı telefonlarının tasarımı biraz daha hoşunuza gidecektir. Çünkü hem daha geniş ekran alanı var hem de telefonların kamera alanı biraz daha geniş.

Bunun dışında Huawei Mate 20 Pro akıllı telefonlarının da çok başarılı bir tasarım çizgisi var. Telefon değişen renk özelliği ve kare kamera alanıyla çok gösterişli durmakta. Yine de karar kullanıcıya kalmış durumda. Biz artı ve eksi yönlerine yer vereceğiz.

iPhone XS Max Artısı: Paslanmaz çelik çerçeve, gösterişli cam arka panel, daha ince

Huawei Mate 20 Pro Artısı: Gösterişli kasa, dikkat çeken kamera alanı, kavisli ekranlar.

Dayanıklılık Konusunda Kim Önde?

Dayanıklılık konusuna tasarımın hemen sonrasında yer vermemiz gerekiyor. Her iki akıllı telefonda da belli bir dayanıklılık çizgisi korunuyor. Suya ve toza karşı dayanıklılık konusunda iki modelde IP68 sertifikasına yer veriliyor. Her iki akıllı telefon da hem suya hem de toza karşı koruma sunuyor. Düşme testlerine baktığımız zaman da hemen hemen benzer değerlerle karşı karşıya kalıyoruz.

Her iki telefonda dayanıklı ancak düşürme sonrasında, özellikler arka kapak kısmında kırılmalar meydana gelebiliyor. Ayrıca iki telefon içinde tamir masrafları oldukça yüksek. Sadece Apple’ın modelinde kullanılan paslanmaz çelik malzemenin aşınmalara karşı daha dirençli olduğunu söyleyebiliriz.

Ekran Karşılaştırmasında Kim Daha Önde?

Gelelim bir başka önemli kriter kısmına. Huawei Mate 20 Pro ile iPhone Xs Max modelleri ekran kısmında da ciddi bir rekabet içerisinde. Bakalım teknolojiler nasıl?

iPhone Xs Max Ekranları

Apple’ın tanıtım sırasında söylediği bir söz var. Bu seri, ekran konusunda en iddialı seri. Şu ana kadar tanıtılan iPhone modelleri içerisinde ekran konusunda en iddialı olan modellerle karşı karşıyayız. Hem kağıt üzerinde hem de kullanım deneyimlerinde çok başarılı bir ekran sunulduğunu söylemek yanlış olmaz.

Takip edenlerin bileceği gibi Apple bu modelde de OLED ekran kullandı ve OLED ekranların avantajını öne çıkardı. Söz konusu akıllı telefonlarda 6.5 inçlik bir ekrana yer veriliyor. 6.5 inçlik geniş ekran panelinin çözünürlük değeri kısmında ise 1242 X 2688 piksel değerini sunduğunu görüyoruz.

iPhone Xs satışları

Açıkçası bu değer Apple’ın PPi değerini korumasını sağlıyor. Telefonun ekranlarında 458 PPi değerini görüyoruz. Yine bu değerde net görüntü için oldukça iyi bir akıllı telefonun karşımızda olduğunu gösteriyor. Çentikli ekranlarıyla gelen telefonun geniş renk yelpazesi(P3) desteği bulunuyor.

Ayrıca HDR, HDR10, Dolby Vision teknolojilerini de görüyoruz. Bunun yanında 1000000:1 kontrast oranı ve 625 nit parlaklık değerleri var. Tabii ki Apple’ın True Tone, Super Retina ekran teknolojileri gibi teknolojilerde görüntü kalitesini bir hayli arttırıyor.

Tür: OLED

Boyut: 6,5 inç

Çözünürlük: 1242 X 2688 piksel

Teknolojiler: True Tone, HDR10, HDR, Super Retina, Dolby Vision, 3D Touch

Ekran Gövde Oranı: %85.14

Huawei Mate 20 Pro Ekran Özellikleri

Ekran kısmında tam bir savaş var. Huawei Mate 20 Pro akıllı telefonları da ekran konusunda üst seviye akıllı telefonlar arasında yer alıyor. Yine bu modelde de Apple’ın akıllı telefonlarına çok yakın bir boyut görüyoruz. 6.39 inç ekran boyutuna sahip olan telefon, 1440 X 3120 piksel çözünürlük değeri sunuyor.

Huawei Mate 20 Pro

Açıkçası ekran çözünürlük değerinin QHD+ olması, piksel yoğunluk değerinin de bir hayli artmasını sağlıyor. Yine çentikli ekran tasarımına yer verildiği için genel görüntü düzeni aynı gibi gözüküyor. Yine OLED teknolojisiyle beraber gelen ekranların, 538 PPi değerinden piksel yoğunluk değeri bulunuyor. Eğimli ekran teknolojisi, HDR10, HDR, eldivenle kullanım teknolojisi gibi teknolojilerde Huawei Mate 20 Pro akıllı telefonlarının artısı gibi gösterilebilir.

Tür: OLED

Boyut: 6.39 inç

Çözünürlük: 1440 X 3120 piksel

Teknolojiler: HDR10, HDR, Eğimli ekran, Eldiven uyumu

Ekran Gövde Oranı: %87.85

Ekran Kısmında Kazanan Kim?

Sorunun cevabını vermek çok kolay değil. Teknolojiler olarak karşılaştırdığımız zaman Super Retina artısıyla beraber iPhone Xs Max modeli biraz daha öne çıkıyor. Ancak çözünürlük ve piksel yoğunluk değerlerine göre karşılaştırma yaptığımız zaman da Huawei Mate 20 Pro akıllı telefonlarının önde olduğunu görüyoruz. Her iki modelde de OLED ekran var ve HDR10 ile HDR desteği bulunuyor.

Bunun yanında renk gösterimi konusunda iPhone Xs Max modelinin bir adım önde olduğunu söyleyebiliriz. Yine de iki telefonun da genel kriterlere göre çok başarılı ekranları var. Bu kısımda herhangi bir tartışmaya gerek yok. İki modeli de tercih eden kullanıcılar görüntü kalitesi konusunda sorun yaşamayacaklardır. Ortalamanın üzerinde telefonlardan söz ediyoruz.

Temel Donanım Karşılaştırması

Temel donanım karşılaştırmasında farklı bir yol izleyeceğiz. Önce genel olarak iki telefonun donanım özelliklerinden söz edeceğiz ancak sonrasında iki modelin işlemcilerini ayrı ayrı ele alacağız. Öyle ki bu serilerde işlemci savaşı var. Huawei Mate 20 Pro içerisinde yer alan Kirin 980 işlemcileri, ilk 7 nm üretim süreci işlemcileri.

Huawei Mate 20 Pro

iPhone Xs Max modeli içerisinde yer alan A12 Bionic işlemcileri de piyasaya ilk çıkan 7 nm üretim teknoloji işlemciler. Böyle baktığımız zaman iki akıllı telefonun da işlemlerini ayrı ayrı değerlendirmemiz gerekiyor.  Önce temel donanımlar için bir değerlendirme yapalım.

iPhone Xs Max Temel Donanım Özellikleri

iPhone Xs Max akıllı telefonları, hepimizin bildiği gibi üst segment akıllı telefonlar. Telefonların donanım özelliklerinde de bunu net bir şekilde görebiliyoruz. Bu modelin içerisinde 7 nm üretim sürecinden geçen A12 Bionic işlemcilerine yer veriliyor. 7 nm üretim sürecinden geçen işlemciler 6 çekirdek. 2+4 şeklinde kümelenen çekirdekler 2.5 GHz hız değerine çıkabiliyor. 64 bit destekli işlemcilerin yanında Apple G11P MP4 grafik birimini görüyoruz.

Bunun yanında yardımcı işlemci olarak ise M12 hareket işlemcilerine yer veriliyor. RAM bellek kısmında ise 4 GB RAM bellek miktarına yer verilmiş durumda. Söz konusu bellekler LPDDR4x teknolojisinde.

iPhone Xs Max Parça Maliyeti
iPhone Xs Max Parça Maliyeti

Bu teknolojide yine yeni amiral gemisi akıllı telefonlarında çok sık karşılaştığımız ve artık standart haline gelen RAM bellek tipi. Depolama birimi kısmında ise 64 GB/ 256 GB / 512 GB depolama alanlarına yer veriliyor. Tabii ki seçime göre fiyat ciddi bir oranda artış gösteriyor. Yine bu iPhone modelinde de artırılabilir hafıza yok.

AnTuTu Puanı: 353.600

RAM: 4 GB

İşlemci: A12 Bionic

RAM bellek tipi: LPDDR4x

Huawei Mate 20 Pro Temel Donanım Özellikleri

Temel donanım konusunda fark yaratan akıllı telefonlardan birisi de Huawei Mate 20 Pro modeli. Yine bu modelde de 7 nm üretim sürecinin bir ürünü olan işlemcilere yer veriliyor. Kirin 980 işlemcileriyle beraber gelen akıllı telefon, 8 çekirdekli işlemcilerle beraber 2+2+4 kümelemesi sunuyor. 2,6 GHz maksimum saat hızına kadar çıkabilen serinin, grafik birimi kısmında ise Mali-G76 MP10 modeline yer verdiğini görüyoruz.

Yine işlemci mimarisi de ARMv8-A 64 bit mimarisi. Bunun yanında RAM bellek kısmında ise biraz daha yüksek seçenekler görüyoruz. İki farklı model seçeneği bulunan telefonların 6 GB ve 8 GB RAM bellek miktarları bulunuyor. Depolama alanı da RAM bellek seçimine göre değişiklik gösteriyor. 128 GB ve 256 GB depolama birimi seçenekleri var. iPhone Xs Max modelinden farklı olarak bu seride arttırılabilir hafıza imkanı da bulunmakta. Unutmadan RAM bellek tipinin de yine LPDDR4x olduğunu ekleyelim.

AnTuTu Puanı: 303.400

RAM: 6/8 GB

İşlemci: Kirin 980

RAM Bellek Tipi: LPDDR4x

Genel anlamda bir donanım karşılaştırmasına yer verdik. Dilerseniz başta söylediğimiz gibi işlemcilerin özelliklerinden söz edelim. Zaten performans kısmında yarış bu bölümde karşımıza çıkıyor. Her ne kadar iki işlemcide 7 nm üretim sürecinin bir ürünü olsa da arada ciddi farklar var. Apple’ın işlemcisiyle işe başlayım.

A12 Bionic İşlemcileri

Önce işlemcilerin genel özelliklerine geçmek gerekecek. Bu seride 4+2 kümelemesinin olduğu 6 çekirdek var. Ana çekirdekler kısmında Dual-Core 2.5 GHz Vortex sunuluyor. Diğer kümede ise Quad Core 1.59 GHz Tempest serisini görüyoruz. Her iki kümeleme kısmında da denge var.

Bir taraf performans odaklı, bir taraf ise güç tasarrufu odaklı. Mimari olarak 64 biti destekleyen A12 Bionic, yardımcı işlemci kısmında ise M12 hareket işlemcisine sahip. Yine grafik birimi kısmında da Apple G11P MP4 modelinin kullanıldığını görmekteyiz. GPU frekans değeri 1100 MHz.

iPhone XS Max

Teknik kısımdan sonra gelelim işin asıl noktasına. A12 Bionic işlemcilerinin içerisinde geliştirilmiş bir Neural Engine bölümü var. Bu bölüm yapay zekanın gücünü ortaya çıkarıyor. 8 çekirdekli Neural Engine bölümünde saniyede 5 trilyon işlem kapasitesi var. A11 ile kıyaslandığı zaman 9 kat daha hızlı Core ML bölümünden söz ediyoruz.

Bunun yanında fotoğraf çekimlerinde başarıyı arttıran ve Akıllı HDR özelliğini öne çıkaran gelişmiş bir ISP, görüntü sinyal işlemcisi görüyoruz. Eski nesle göre %15 daha hızlı ve %50 daha iyi güç tasarrufu sunan işlemcilerin, hem fotoğraf kalitesini arttırdığını hem de genel yetenekleri üst seviyeye çıkardığını söyleyebiliriz.

AnTuTu Puanı: 353.600 puan

Mimari:64 bit

Transistör sayısı: 6.9 milyar

Kirin 980 İşlemcileri Özellikleri

İşlemci konusunda başarılı bir seri olan A12 Bionic işlemcilerinden sonra geçelim Kirin 980 işlemcilerine. Yine yapay zeka konusunda başarılı olan seri, 7 nm üretim sürecinden geçiyor ve 7 nm üretim sürecinin sunduğu ayrıcalıkları en iyi şekilde yansıtıyor. 8 çekirdekli işlemciler 2+2+4 dizilimine yer vermekte.

2.6 GHz hız değerine kadar çıkabilen işlemcilerin ana çekirdek kısmında Dual-core 2.6 GHz ARM Cortex A76 serisine yer verdiğini görüyoruz. Bunun yanında Dual Core 1.92 GHz ARM Cortex A76 çekirdekleri ve Quad Core 1.8 GHz ARM Cortex A55 çekirdekleri bulunmakta. 64 bit mimarinin desteklendiği işlemciler Mali – G76 MP10 grafik birimini kullanıyor.

 

İşin teknik kısmını geçelim. Bu modelde de 7 nm üretim sürecinin avantajlarını görüyoruz. Yine bu modelde de yapay zekanın gücü öne çıkıyor. Çift beyin olarak tanıtılan çift NPU bölümü içeren işlemciler, performansın %120 artmasını sağlıyor ve işlemcilerin dakikada 4500 görüntü algılamasına yardımcı oluyor. 5G destekli işlemciler, Cat 21 LTE modemi sayesinde 1.4 Gbps değerine kadar indirme hızı sunabiliyor. Eski nesle göre %37 oranında daha başarılı işlemcilerin sunulduğunu da eklemek gerek.

AnTuTu: 303.400

Mimari: 64 bit

Transistör sayısı: 6.9 milyar

İşlemci Genel Karşılaştırması

İşlemcilerin genel karşılaştırması kısmında ilginç sonuçlar var. Bir kere iki işlemci için de performans değerlerinin üst düzey olduğunu ekleyelim. Her iki işlemci içinde 7 nm üretim sürecinin artılarını net bir şekilde görebiliyoruz. Yeni nesil işlemcilerin karşılaştırmasında ise genel olarak Kirin 980 modelinin önde olduğunu söylemek gerekiyor. Fakat genel puanlandırmalara ve değerlendirmelere baktığımız zamanda A12 Bionic işlemcilerinin önde olduğunu görüyoruz.

Muhtemelen bu kısımda iOS 12’nin artısı oldukça fazla. Genel performans konusunda ise iki modelinde çok başarılı olduğunu ekleyelim. Mevcut oyun ve uygulamalar için düşünecek olursak, her iki akıllı telefonda da en iyi deneyimi elde edebileceğinizin garantisini verelim. AnTuTu listelemelerinde de her iki modelin en üst sıralarda olduğunu söylemek gerekiyor. Özellikle iki işlemci içerisindeki yapay zeka kısmının artısı tartışılmaz düzeyde.

Kamera Konusunda Karşılaştırma

Kamera kısmında yeni akıllı telefonların yine çok başarılı seriler olduğunu ekleyerek karşılaştırmaya geçelim. Hem Apple hem de Huawei bu konuda kendisini kanıtlamış markalardan. Özellikle Huawei Mate 20 Pro kamera konusunda çok konuşulan bir akıllı telefon olmayı başarmıştı. Bakalım durum gerçekten bu şekilde.

iPhone Xs Max Kamera Özellikleri

Yeni akıllı telefonların kamera kısmında çift kamera ile geldiği görülüyor. 12 MP değerinde ana kameranın f/1.8 diyafram açıklık değeri bulunuyor. 6 elementli lenslerin kullanıldığı kameranın, 26 mm odak uzaklığı bulunuyor. ½.55 inç sensör bulunan kameraların 60 FPS 4K çekim özelliği bulunuyor.

Yapay zekanın da bu noktası etkisini görüyoruz. İkinci kamera kısmında ise yine 12 MP değerinde f/2.4 diyafram açıklık değerine sahip olan bir telefoto kamerasına yer veriliyor. 2x optik zoom desteği sunan kameraların OIS destekli olduğunu da ekleyelim. 52 mm odak uzaklığı da yine dikkat çeken detaylar arasında.

Ön kamera konusunda ise Apple’ın TrueDepth kameralarına yer veriliyor. 7 MP değerinde olan ön kameralarda da f/2.2 diyafram açıklık değerine yer veriliyor. Animoji gibi artıları olan ön kameranın 60 FPS, Full HD çekim yapabildiğini de ekleyelim.

Huawei Mate 20 Pro-iPhone xs Max

Huawei Mate 20 Pro Kamera Özellikleri

Huawei Mate 20 Pro kamera konusunda kendisini kanıtlamış olan telefonlardan bir tanesi. Yine Leica lenslerin kullanıldığı akıllı telefon kameralarında 3 arka kamara dizilimi karşımıza çıkıyor. Ana kamera kısmında 40 MP değerinde bir kameraya yer veriliyor. f/1.8 diyafram açıklık değerine sahip olan ana kameraların, EIS ve yapay zeka destekleri öne çıkıyor. 4K 30 FPS çekim yapabilen ana kamera dışında ikinci kamera kısmında ise 20 MP değerinde ekstra geniş açılı f/2.2 diyafram açıklık değerine sahip olan bir seri görüyoruz.

Üçüncü kamera kısmına geçtiğimiz zaman ise 8 MP değerinde bir kamera görüyoruz. Telefoto özellikli bu kameranın da f/2.4 diyafram açıklık değerine sahip olduğunu ekleyelim. Ön kamera kısmında da yine 30 FPS değerinde çekim yapabilen 24 MP değerinde ana kameralar bulunuyor.

Genel Kamera Değerlendirmesi

Kamera konusunda iki modelde çok iyi olsa da Huawei Mate 20 Pro akıllı telefonlarının biraz daha öne çıktığını söylemek gerekiyor. Özellikle yeni modelin arka kamera kısmında başarılı sonuçlar ortaya çıkardığı görülüyor.

Telefonun DxOMark üzerinden aldığı puan 109 olarak açıklandı. Aynı derecelendirmede Apple’ın akıllı telefonları ise 105 puan aldı. Derecelendirmeye baktığımız zaman da Huawei Mate 20 Pro akıllı telefonları biraz daha önde gözüküyor.

Batarya Karşılaştırması

Pil kapasitesi konusunda Huawei Mate 20 Pro modeli daha önde. Yeni akıllı telefonların 4000 mAh değerinde pil kapasitesi bulunuyor. 4000 mAh değerinde pil kapasitesine karşı Apple’ın ise 3179 mAh değeriyle karşılık verdiğini görüyoruz. Huawei Mate 20 Pro akıllı telefonlarının en büyük avantajı, kendisini şarj cihazı olarak kullandırabiliyor olması.

Telefonun arka kapağı üzerinden diğer akıllı telefonları şarj edebiliyorsunuz. Bunun dışında hızlı şarj konusunda da çok daha başarılı olduğunu ekleyelim. Huawei Mate 20 Pro 15 Watt değerine kadar hızlı şarjı desteklerken, iPhone Xs Max modeli ise 7,5 Watt değerine kadar hızlı şarjı destekliyor.

Fiyat

iPhone Xs Max akıllı telefonları, başlangıç fiyatı olarak 9500 TL gibi bir aralıkla karşımıza çıkıyor. Huawei Mate 20 Pro modeli ise 6500 TL gibi bir fiyat aralığıyla karşımıza çıkıyor.

Genel Değerlendirme

Yeni akıllı telefonların özellikleri konusunda karşılaştırmamız yaptık. İki telefon da çok iyi. Huawei Mate 20 Pro fiyat açısından baktığımız zaman çok daha önde bir akıllı telefon.

Önceki İçerikiPad ve iPhone Üzerinde Apple Kimliği Nasıl Değiştirilir?
Sonraki İçerikApple’dan Bonus Müjdesi
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?