HDR10+ nedir? Dolby Vision ile aralarındaki farklar nelerdir?

1
502

Samsung ve Panasonic televizyonlarda yeni bir standart görüyoruz: HDR10+ standardı. HDR standardını uzun zamandır biliyorduk. Rakibi Dolby Vision standardını da öyle? Bunlar nedir? Aralarında ne gibi farklar vardır? Bu yazımızda HDR, HDR10, HDR10+ ve Dolby Vision standartlarını anlattık.

HDR nedir?

HDR teknolojisi 4K televizyonlarda bulabileceğiniz en iyi özelliklerden birisidir. Anlamı: “High Dynamic Range” demektir. Televizyonların daha geniş yelpazede renk sunmasını sağlar. Bunu en çok siyah ve beyaz renklerde görüyoruz. Daha koyu siyah renkler ve daha parlak beyaz renkler HDR ile mümkün oluyor.

HDR uyumlu bir Tv’ye sahip olmanız HDR özelliğini kullanabilmenizi tek başına sağlamaz. Aynı zamanda HDR uyumlu içeriğe de ihtiyacınız var.

HDR’nin de çeşitleri var. Bazı TV’ler sadece HDR10 içeriğini destekliyor. Bazıları da Dolby Vision ve HDR10 içeriğinin her ikisini de destekliyor. Şimdilerde de yeni TV’lerde HDR10+ içeriklerini görüyoruz. Pek yaygın olmasa da HLG (Hybrid Log Gamma) ve Technicolor Advanced HDR gibi farklı HDR çeşitleri de var.

HDR10 ve Dolby Vision nedir?

En popüler HDR standardı HDR10.  Bunun sebebi de herkese açık bir teknoloji olması. HDR10 içeriği üretmek için herhangi bir lisansa ihtiyaç yok.

HDR10’un en büyük rakibi Dolby Vision. Dolby Vision destekli TV’ler genellikle HDR10’u da destekliyor. Dolby Vision’un HDR’den bir nebze daha iyi olduğunu söyleyebiliriz. Dolby Vision 10000 nit parlaklığı desteklerken, HDR10 1000 nit parlaklığı destekleyebiliyor. Dolby Vision 12 bit renk derinliği kullanırken, HDR10 içeriği ancak 10 bit renk derinliği kullanabiliyor.

Dolby Vision bir içeriğin her sahnesi için metadata bilgisi içerebilirken, HDR10 içeriğinde sadece video ile ilgili statik metadata bilgisi olabiliyor. Bu sayede Dolby Vision her sahne için optimize edilmiş ayarlar sağlayabiliyor. Bu da daha kaliteli bir resim sunumuna neden oluyor.

Dolby Vision’un da olumsuz tarafları yok değil. Dolby Vision uyumlu bir içeriği, Dolby Vision uyumlu bir video oynatıcı kullanarak, Dolby Vision uyumlu bir ekranda izleyebiliyorsunuz. Dolby Vision ücretsiz bir teknoloji değil. Kullanmak için lisans gerektiriyor. Bu ücreti hem cihaz üreticilerinin hem de içerik üreticilerinin ödemesi gerekiyor. Bu yüzden Dolby Vision, HDR10 kadar yaygınlaşamıyor.

HDR10+ nedir?

HDR10+ Samsung tarafından üretilen HDR10’un geliştirilmiş bir hali. Aynı Dolby Vision’da olduğu gibi HDR10+ da da sahne sahne görüntüyü optimize edebilmeyi sağlayan metadata’lar var. Bu sayede içerik üreticileri her sahne için ekranı ayarlamayı sağlayabiliyorlar.

HDR10+ ‘nın ekran parlaklığı maksimum 4000 nit. HDR10’dan tam 4 kat fazla.

HDR10’da olduğu gibi HDR10+’da açık kaynak kodlu bir teknoloji. Hem cihaz üreticileri hem de içerik üreticileri lisans ücreti ödemeden bu teknolojiyi kullanabiliyor.

Not: HDR10+ teknolojisi ile Google’a ait HDR+ teknolojisi arasında hiçbir fark yoktur.

Dolby Vision’ın gelecekte şansı var mı?

Renk derinliği konusunda Dolby Vision hem HDR10’un hem de HDR10+’nın önünde. Ekran parlaklığı da öyle. Ancak bunun pratik bir anlamı yok. Çünkü bu sınırları zorlayan bir içerik üretilmiyor.

Dolby Vision’un gelecekte atacağı adımlara göre herşey değişecektir.

 

Önceki İçerikGTA 5 Ücretsiz! Oyunu Nasıl Alacağız?
Sonraki İçerikiPad’de Magic Keyboard Trackpad Kısayol Hareketleri Neler?
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

1 YORUM

  1. Arkasında SONY gibi bir film yapımcısı olduğu sürece HDR 10 + ile yarışacak ve hatta geçecek gibi duruyor, tabii marka cep telefonundaki gibi saçma sapan işler yapmazsa.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?