[Güncellendi: 11 Temmuz] HD veya Ultra HD TV (4K) Görüntü Kalitesi Ayarları

5

HD veya 4K TV’nizin görüntü ayarlarını nasıl yapacağınızı bilmek mi istiyorsunuz?Menüler, ayarlar sayfası ve bir yığın kablo ile bu iş size zor gibi görünebilir. Doğru TV’yi bulmak için o harcadığınız zamanı ve onu eve getirmek için girdiğiniz zahmeti düşününce, doğru bir kurulum için biraz ek zaman ayırmaya değer. Aksi takdirde istediğiniz görüntü kalitesini bulamayabilirsiniz.

Kablolar

Bu sizin ilk HD TV’nizse, kabloları en son taktığınızdan bu yana çok şeyin değiştiğini görebilirsiniz. Artık TV teknolojisinden tek bir kablo türü kullanılıyor: HDMI. (2020 güncellemesi: HDMI 2.1 çıktı.)

HDMI kabloları, küçük bir kablo üzerinden yüksek çözünürlüklü görüntü ve ses taşır. Televizyonunuzu bir mağazadan satın aldıysanız, satıcı sizi televizyonunuzla birlikte pahalı bir HDMI kablosu satın almak için yönlendirmiş olabilir. Pahalı HDMI kablolarının ortalama tüketiciye hiçbir fayda sağlamaz. Son birkaç yıl içinde HDMI kablosu satın aldıysanız, öncelikle bu kabloları değerlendirin. Eğer çalışmıyorlarsa, uygun fiyatlı bir HDMI kablosu alabilirsiniz.

Güncelleme:

Piyasada çeşitli HDMI kablolar var. Bunların arasından seçim yaparken dikkatli olmalısınız. Altın uçlu kablolar ile en yüksek performansı sağlayabilirsiniz. Ancak o kadar para vermek istemiyorsanız Nikel uçlu kablolar da tercih edilebilir.

Oyun konsollarından Blu-ray oynatıcılara ve medya playerlara kadar tüm video kaynakları HDMI kablo kullanıyor. DVD oynatıcı, bir Nintendo Wii veya bir VHS video oynatıcınız varsa, eski nesil kablolara ihtiyacınız olabilir.

Kablolar konusunda daha güncel ve ayrıntılı bir yazı için tıklayın.

Ayarlar

Her şeyi taktıktan sonra, TV ayarlarınızı kontrol etmek için biraz zaman ayırın. Çoğu modern TV, ilk açılışta TV’nin bir evde veya dışarıda bir işletmede kullanılıp kullanılmadığını sorar. Ortamınıza en uygun olanı seçin. Ayarlar televizyondan televizyona biraz değişebilir. Ancak genel olarak tüm televizyonlarda benzer ayarlar vardır.

Başlamak için en iyi yer, görüntü modu ayarıdır. Diğer ayarları kontrol etmeseniz bile, doğru görüntü modunu seçmek kaliteli bir görüntü için işinizi görecektir. HD veya 4K TV’ler için günlük kullanımda en iyi görüntü modu Dinamik‘tir. Ancak bir HD film izliyorsanız Sinema modunu tercih edebilirsiniz. Spor veya Oyun görüntü modları daha parlak görünür.

Kontrast görüntünün parlak bölümlerinin parlaklığını ayarlamanızı sağlarken, Parlaklık görüntünün koyu bölümlerinin ne kadar karanlık olduğunu denetler.

HD TV Goruntu Kalitesi Ayarlari

Kendinize en uygun ayarları deneme yanılma ile bulmayı deneyin. Ayrıca HD veya 4K TV görüntü ayarları için; servis elemanları TV’nizi kurarken onlara TV’yi daha çok hangi yayınlar için kullanacağınızı söyleyip, görüntü ayarlarını servis elemanlarına da yaptırabilirsiniz.

Hala HD veya 4K TV görüntü ayarları konusunda sorun yaşıyorsanız şunu deneyin:

Ben donanımhaber forum sayfalarını bu konuda çok ciddiye alıyorum. Donanımhaber sitesinde televizyon modeliniz için bir sayfa mutlaka açılmıştır. Televizyonunuzun modelini google’da şu şekilde aratın: “Tv modeliniz + donanımhaber” . Bulduğunuz sayfayı kontrol edin. Birileri genelde inceleme yapmış oluyor. Onları kopyalayabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir:

Önceki İçerikiPhone 13 beklenmeli mi? Yoksa iPhone 12 serisi mi alınmalı?
Sonraki İçerikApple, iPhone 12 Pro Kameralarını Öne Çıkaran Yeni Video Yayınladı
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir.

5 YORUMLAR

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?