HarmonyOS 2.0 ve iOS 15 Yan Yana Getirildi – Video

0
327

HarmonyOS 2.0 işletim sistemi yakın zamanda Android ve iOS rakibi olarak tanıtıldı. Huawei’nin yavaş yavaş akıllı telefonlarına da sunmaya başladığı işletim sistemi nasıl bir performans gösteriyor herkes merak ediyor.

İş bu konuda kullanıcıların merakını dindirmek isteyen bir YouTube kanalı HarmonyOS 2.0 ve iOS 15 işletim sistemini yana yana getirmiş. İki sürüm arasında nasıl bir akıcılık durumu var ya da hangisi daha akıcı bir deneyim sunuyor gibi sorulara yanıt bulunmak istenmiş.

Yayınlanan videoya geçeceğiz ve iki işletim sisteminin arayüzlerde gösterdiği performansı göreceğiz ama önce şu HarmonyOS 2.0 sürecinden kısaca söz edelim. Bu sürüm neden karşımıza çıktı?

İlginizi Çekebilir: Yeni AirPods Modelleri için Önemli Açıklama

Kısaca HarmonyOS 2.0 Süreci

Huawei’nin asıl hikayesi ambargoya alınmasından sonra başladı. Marka ABD’nin ambargo listesine girdi. Markanın ambargoya girmesinden sonra, ABD’li şirketlerle çalışmayı bırakmak zorunda kaldığını gördük.

Burada markanın kaybettiği ilk marka ise Google oldu. Haliyle Google servisleri ve yanında Android lisansı da gitti.

Ardı ardına bu konuda sorunlar yaşamaya başlayan marka ise radikal bir karar aldı ve kendi işletim sistemini, servislerini geliştirmeye başladı. İşte HarmonyOS 2.0 bu süreçte son sürüm, kullanıcıya verilecek olan işletim sistemi oldu.

Söz konusu işletim sisteminin özelliklerinin neler olacağı konusunda zaten bir açıklama yapılmıştı ve geliştirme süreci devam ediyordu ama asıl değişim 2.0 ile gerçekleşti. Bu sürüm, kullanıcılara verilen sürüm oldu.

Akıllı telefonlarda, markanın akıllı saatlerinde ve daha birçok ürünün de kullanılacak olan işletim sisteminin en büyük rakibi tabii ki iOS işletim sistemi olacak. Şimdi geçelim video kısmına.

HarmonyOS 2.0 ve iOS 15 Kısa Karşılaştırması

Videoda işletim sistemlerinin öyle çok detaylı bir karşılaştırması yok. Belli bölümlerde karşılaştırma yapılmış durumda. Daha çok iki sürümün menülerde nasıl bir performans gösterdiğini görmek adına bir karşılaştırma yapılmış gibi duruyor.

Oldukça basit tutulan karşılaştırmanın sonucunda görüyoruz ki iki sürümde çok iyi çalışıyor. Zaten burada iOS 15 serisini yargılama gibi bir durum söz konusu değil. iOS işletim sisteminin ne kadar kararlı olduğunu ve hızlı olduğunu biliyoruz.

iOS 15 bu konuda da oldukça başarılı bir işletim sistemi. Yani anlayacağınız zaten menü geçişlerinde falan bir yavaşlık olması beklenen bir durum değil. Ama burada yeni HarmonyOS 2.0 için paylaşılan değerlerin iyi olduğunu görüyoruz.

Çok fazla takılma olmadığı ve hatta bir hayli hızlı menü geçişleri olduğu gözüküyor. Tabii ki ileri de daha detaylı olarak HarmonyOS 2.0 ve iOS 15 karşılaştırmaları da paylaşılacaktır. Sonuçta iki sürümde çok yeni. iOS zaten beta aşamasında. İki sürüm için de detaylı karşılaştırma geldiği zaman göreceğiz.

Önceki İçerikYeni AirPods Modelleri için Önemli Açıklama
Sonraki İçerikM1X işlemcili MacBook Pro için Bir Tarih Gözüktü
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?