Harici hard diske MacOS kurulabilir mi?

  0
  716

  Çoğu kişiye garip görünen bir soru: Hard diske macOS kurulabilir miyim? Bu sorunun kısaca yanıtı Evet. Mac kullanıcıları önceden kurdukları farklı macOS sürümü olan bir bilgisayarı üzerine macOS kurulu harici bir harddisk ile başlatabilirler. Teknik terimiyle konuşursak Boot edebilirler. 

  Harici bir hard diske Mac kurabilmek ve onu kullanabilmek için öncelikle o hard diskle Mac üzerindeki başlangıç disk ekranından bazı işlemleri yapmak gerekiyor. İşlemler çok da karışık değil aslında. Windows kullananların kullandığı teknikle neredeyse aynı Ancak yine de başlangıç düzeyinde bir bilgisayar kullanma bilginiz varsa bu yazıda anlatılan işlemleri yapmanızı tavsiye etmiyoruz.

  Neden harici bir diskte MacOS kurmak isteyeyim?

  Neden harici bir hard diske macOS kurmak diye bir soru aklınıza gelebilir. İlk aklıma gelen sebep şu: İçinde değerli bilgiler olan Mac bilgisayarınızı tehlikeli olabilecek deneme-yanılma işleri için kullanmak istemeyebilirsiniz. Bu gibi işlemleri harici hard disk üzerine kurduğunuz MacOS üzerinden yaparsanız esas işletim sisteminiz risk altında kalmayacaktır. Belki işletmenizdeki Mac’de ayak izi bırakmak istemeyebilirsiniz. Bunun için de harici bir diskte yedek işletim sistemi kurmak işinize yarayabilir.

  Mac kullanarak boot edilebilir harici disk kurulumu

  1. Mac için boot edilebilir kurulum oluşturmak

  Neler gerekli?

  • macOS Kurulum dosyasını uygulama mağazasından indirin. İndirme tamamlandıktan sonra kuruluma başlamayın.
  • macOS Big Sur, macOS Catalina, macOS Mojave veya macOS High Sierra‘yı indirmek için doğrudan bağlantı linklerini üzerlerine ekledim. İstediğinizi indirin.
  • USB Flash Sürücü olarak 16 Gigabayttan fazla depolama alanı kullanın.
  • İndirme işlemi tamamlandıktan sonra Mac’te Terminal’i kullanarak Ön yüklenebilir USB sürücü işlemini izleyin. “Mac Video’da Önyüklenebilir Sürücü Yap” ile ilgili aşağıdaki video kılavuzunu izleyin.
  • Terminal’i kullanarak USB Flash Sürücüde kopyalama işlemini çalıştırmak için Mac’te Terminal’i açın, Apple Bilgi sayfasından Belirli macOS Sürümü için Terminal Komutunu Bulun.

  • Sürücünüz hazır olduğunda, Mac’inizi Kurtarma modunda başlatın ve Harici Bağlı Sabit Sürücüyü seçin ve Önyüklenebilir sürücüyü kullanarak yeni bir Mac kopyası yükleyin.

  2. Harici hard diske kuruluma başlayın.

  • Hangi Apple Mac sürümüne sahip olduğunuza bağlı olarak, USB’yi Ön yüklenebilir sürücüyü kurtarma modunda algılatıın.
  • Kullandığınız işlemciye göre uygun adımları izleyin. Hangi işlemciyi kullandığınızı bilmiyorsanız şu konumuza göz atabilirsiniz:

  Kullandığım Mac İntel işlemcili mi yoksa Apple M1 işlemcili mi? Nasıl öğrenebilirim?

  Apple M1 işlemcisine sahip Mac/MacBook için şu adımları uygulayın:

  1. Boot edilebilir USB Sürücüyü Mac’inize takın.
  2. Mac’inizi kapatın ve Tüm Mac Önyüklenebilir Birimleri ve etiket ayarlarına sahip Dişli simgesini içeren Başlangıç penceresini görene kadar güç tuşunu basılı tutun.
  3. Önyüklenebilir USB Birim sürücüsünü seçin.
  4. İçine MacOS yüklemek istediğiniz Harici HDD veya SSD üzerinde kurulum işlemini başlatın. (Yanlış bir hard disk seçmeyin. Mac’inizin kendi SSD’sini veya hard diskinizi seçerseniz kendi bilgilerinizi silersiniz.)
  5. Önce Harici SSD Sürücünüz silinecek ve istediğiniz yeni MacOS kurulmaya başlanacaktır. Bu aşamada işlemin tamamlanmasını bekleyin.
  6. Harici hard diskin algılanması ve boot edilmesi için başlangıç ekranındayken güç düğmesini, harici hard diski görene kadar basılı tutun. Sonra o hard diski kullanmak için üzerine tıklayın.

   

  Intel işlemcisine sahip Mac/MacBook için şu adımları uygulayın:

  1. Boot edilebilir USB Sürücüyü Mac’inize takın.
  2. Mac’inizi yeniden başlatın ve ardından hemen Option Tuşuna Basılı Tutun.
  3. Karanlık bir ekranda USB sürücü dahil olmak üzere tüm Önyüklenebilir Birimleri görürken Option tuşunu bırakın.
  4. Yukarı oka tıklayın ve Kurulum işlemini başlatın ve bir sonraki adımda, Yeni MacOS’u kurduğunuz Yere Bağlı Harici HDD veya SSD’yi seçin.
  5. Herhangi bir Mac veya MacBook’ta Harici Olarak Bağlı Sabit Sürücüye Erişin, ekrandaki kurulum talimatlarını izleyin.

  Mac’i başlatırken harici disk üzerinden nasıl başlatırsınız?

  Mac’te Başlangıç Diskini Açma hilesi M1 Mac [Yeni işlemci] ve Intel Mac için farklıdır.

  M1 işlemcili Mac için: Mac’te Başlangıç ekranını istediğimizde, aşağıdaki ekranı görene kadar güç tuşunu basılı tutun ve Önyüklemek için Harici Sabit Disk’i seçin ve Açın.

  Intel işlemcine sahip bir Mac kullanıyorsanız; Mac’inizi yeniden başlatın. Açılırken sisteminizdeki diskleri ekranda görene kadar klavynizden Option(Alt) tuşuna basın. Kullanmak istediğiniz harici diski seçin ve Mac’inizi onunla çalıştırın.

  İşlem bu kadar. Artık taşınabilir bir macOS işletim sisteminiz oldu. Bunu istediğiniz Mac veya Macbook’da kullanabilirsiniz. Yeter ki işlemcisi uygun olsun.

   

  Önceki İçerikKullandığım Mac İntel işlemcili mi yoksa Apple M1 işlemcili mi? Nasıl öğrenebilirim?
  Sonraki İçerikiPhone 13 Pro Modeline Ait Olduğu Söylenen Kılıf Kamerayı Gösterdi
  2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

  YORUMLAR

  Lütfen yorumunuzu girin:
  İsminiz nedir?