Güçlü İddialara Göre iPhone 13 Touch ID ile Beraber Gelecek

0
1754

iPhone 13 için resmen geliştirme sürecinin başladığı söyleniyor. Apple’ın yeni sistemlerini çoktan hazırladığı ve artık karar aşamasına geçildiği konusunda bilgiler var. Haliyle telefonda kullanılacak donanımlar hakkında da daha fazla bilgi gelmeye başlamış durumda. Birkaç hafta kadar öncesinde telefonun sahip olacağı teknolojiler hakkında ilk bilgiler de verilmişti.

İddialarda bu modelin yeni bir kamera sistemi kullanacağı ve yeni bir WiFi teknolojisine geçiş yapacağı belirtilmişti. Yine Ming Chi Kuo tarafından verilen bir başka bilgi de ise telefonun Touch ID sensörü barındıracağı açıklanmıştı. Bu konuda da bilgileri sizlerle paylaşmıştık. Şimdi ise iPhone 13 Touch ID sistemi için yeni bir iddia geldi. Bu kez iddia sağlam bir kaynaktan olunca, sizlerle de paylaşmak istedik.

İlginizi Çekebilir: Geforce Now, Apple M1 İşlemci Desteğini Aldı

iPhone 13 Touch ID Sistemi Nasıl Çalışacak?

Joanna Stern tarafından paylaşılan ve eski Apple çalışanlarının verdiği bilgilerden elde edildiği söylenen bilgilere göre, yeni akıllı telefonda ekrana gömülü bir parmak izi teknolojisi kullanılacak.

Ekran yine çerçevesiz olacak ve alt kısımda fiziksel sensör için herhangi bir alan olmayacak ama ekranın altında Touch ID sensörünün kullanıldığı görülecek. Bu sensörün de optik sensörlerden oluşacağı söyleniyor.

iPhone 13

Tamam optik sensörler biraz daha eski bir teknoloji olarak kaldı ve bazı güvenlik sorunlarının oluşmasına neden oluyor ama Apple’ın bunun için de özel bir hibrit sistem üzerinde çalıştığı söylenmekte.

Ultrasonik parmak izi sensörlerinde yer alan teknolojiye benzer bir teknolojiyle karşımıza çıkacak olan Apple’ın, hem ultrasonik kadar pahalı olmayan hem de optik sensörler gibi güvenlik açıkları bulunmayan hibrit sistemi sayesinde iPhone 13 güvenliği artırılmış olacak.

Tüm iPhone modellerinde bu sistem kullanılacak mı ya da Face ID’nin yerini mi alacak gibi detay bilgiler ise ortaya çıkmış değil. Belki de Face ID yerine bu sistem gelir ve bu durumda da çentik tasarımı değiştirilir. Bunlar şimdilik soru işaretleri içerisinde kalan konular.

Önceki İçerikGeforce Now, Apple M1 İşlemci Desteğini Aldı
Sonraki İçerikÖzel İletişim Vergisi Ücretleri Değişti! İşte 2021 Fiyatları
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?