Gözetim Uygulaması iPhone Fiyatları Değiştirecek mi?

0
574

Ticarette Gözetim Uygulaması mobil dünyayı etkileyecek kararlar ile güncellenince, teknoloji dünyasının gündemi yeni karar oldu. Hem karar hakkında hem de kararın nasıl işleyeceği konusunda bir kaç yazı paylaştık. Bu kez çok farklı bir konuyu ele alacağız. Tamam karar bazı değişikliklere adım atılmasını sağladı. Apple işin neresinde?

Eski yazılarımızda yüzeysel olarak bu konunun üzerine gittik. Forumlarda ya da sosyal medyada çok fazla sorular geldiği için, işin Apple açısından da derinine inmek gerekiyor diye düşünüyorum. Bu yazımızda Apple penceresinden anlatalım.

Bakın: Ticarette Gözetim Uygulaması Sonrası Akıllı Telefonlarda Fiyat

Alınan Karar iPhone Telefonları Etkiliyor mu?

Ana nokta, temel, her şey burası. Yayınlanan karar sınırlı bir karar. Tüm telefonlar ya da tüm modeller bu karardan etkilenecek gibi bir durum yok. Uygulama sonrasında her telefona zam gelecek, fiyatlar uçacak yanlış.

Olayı iyi anlamak gerekiyor. Yeni karar eğer bir telefon 200 doların altında ülkeye giriş yapıyorsa geçerli. 200 dolar altında bir telefon satışı varsa, telefon bu fiyatın altında ülkemize giriyorsa, fiyatı kanıtlamak gerekecek.

Hangi belgeler gerekir? Neler istenir? Bilemiyorum. Ama söylenen, anladığımız bazı belgelerle fiyatın kanıtlanmasının zorunlu olduğu.

iPhone fiyatları

Senin telefonun 60 dolarsa, ülke pazarına bu fiyatla geliyorsan fiyatını kanıtlaman gerekecek. Olayın aslı burası. Bu durumdan son etkilenecek marka Apple. 🙂 Neden, çünkü Apple’ın akıllı telefon serisi iPhone bırakın 200 doların altı fiyatları 1000 dolarlara kadar çıkıyor.

Zaten Apple’ın koyduğu fiyat çok yüksek. Fiyatı kanıtlamış olsa bile 200 dolar altında bir rakamla Türkiye pazarına giriş yapılmıyor.

En yakın örnek iPhone SE 2020. Düşük fiyatla gelecek, telefon ucuz olacak dedik 350 dolar gibi bir fiyat çıktı. Bu çok uygun bir rakam değil. diğer telefonları içerisinde de Apple’ın 200 doların altında modeli yok.

Şu an satışta olan telefonlar belli. Yeni serileri hiç saymıyorum bile. Yeni serilerin zaten almış başını gitmiş fiyatları var. Apple böyle bir değerlendirmede kulvar dışı kalıyor. Telefonlar için söylüyorum iPhone’un daha ne kadar fiyatı artabilir? iPhone 12’yi görelim. 🙂

Bakın: Telefon Almak için Doğru Zaman mı? Fiyatlar Düşecek mi?

Diğer Markalar için Durum Değişmiyor?

Sadece Apple özelinde bir durum söz konusu değil. Burada fiyat özelinde bir durum söz konusu. 200 doların altında satılan akıllı telefonlar, bu modeller giriş ve orta segment modeller olacaktır fiyatlarını kanıtlamak zorunda.

Üst segment modellere zam gelmesi gibi bir durum yok. Apple, Samsung, Huawei hangi marka olursa olsun 200 doların üzerinde fiyatı olan telefonlarda fiyat değişimi olmadığını görmekteyiz.

iPhone fiyatları

E-ticaret sitelerini kontrol ettiğimizde, karar açıklanmasının ardından yükselen fiyatlarda bir dengelenme olduğu da anlaşılıyor.

Hemen fiyat yükselmesi olan modellerde bile yeniden indirim kampanyaları başladı. Bir süre daha ne olacağını görmek lazım.

Mevcut durumda şu kesin, 200 doların üzerinde Türkiye’ye gelen akıllı telefonlarda bir değişiklik yok. Apple bu telefonlar arasında zaten liste başı. 1000 dolarlardan bahsediyoruz. 🙂

Önceki İçerikiPhone’da Koronavirüs İzleme Özelliği Nedir? Nasıl Kapatılır?
Sonraki İçerikDisplayPort 2 nedir?
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?