Google Meet nedir? Google Meet nasıl kullanılır?

0
57

Pandemi başladığından bu yana online toplantı araçları sayesinde ders alıyor veya işlerimizi hallediyoruz. En çok kullanılan online toplantı araçlarının başında Zoom geliyor. Outlook ise bu toplantıları organize edilmesinde kullanılan organizasyon programlarının başında geldi. G Suite kullanıcıları ise online toplantılarını Meet ile yapmayı tercih ediyorlar.

Google Meet nedir?

Meet esas olarak Zoom’dan  farklı bir program değil. Zoo ile yapabildiğiniz sesli ve görüntülü iletişi Meet ile de yapabiliyorsunuz.

Eğer okulunuz veya iş yeriniz G Suite kullanmaya karar verdiyse toplantılar için de en iyi seçenek Google Meet olacaktır. Bu yazımızda Google Meet’i inceleyeceğiz. Meet özellikleri, kullanım şekli ve Windows / Mac üzerinde çalışma şekillerine odaklanacağız. Hazırsanız başlayalım.

Google Meet nasıl kullanılır?

Öncelikle bilgisayarınızın Meet ile uyumlu olup olmadığına bakmalısınız. Şu an için Google Mett; macOS, Wİndows, Chrome OS, Ubuntu ve birkaç tane de Linux temelli işletim sistemini destekliyor. Muhtemelen sizin kullandığınız sistem de bunlardan birisidir.

Google Meet ile yeni toplantı başlatmak

 • Google Meet sitesini ziyaret edin: Google Meet
 • Yeni Toplantı butonuna tıklayın. Hemen toplantı yapacaksanız Anlık toplantı başlat kısmını seçin.
 • Meet’i web tarayıcınızda ilk kez kullanacaksanız, tarayııcınız sizden kamera ve mikrofona erişim izni soracaktır.  İzin ver’e tıklayın.
 • Eğer yanlışlıkla kamera veya mikrofona izin vermediyseniz (Chrome kullananlar için) adres satırındaki kilit simgesine dokunarak siteye ait izinleri istediğiniz zaman ayarlayabilirsiniz.

İşlem bu kadar. Size bir toplantı linki verilecek. Bu linki toplantıya katılacak olanlara dağıtabilirsiniz. Ayrıca onları Katılımcı ekle kısmından manuel olarak da ekleyebilirsiniz. Manuel olarak ekleme yapmak için katılımcıların mail adreslerini bilmeniz gerekir. Toplantıya katılacak kişiler eğer G mailinizde ekliyse onları listeden de seçebilirsiniz.

Gördüğünüz gibi Google Meet’de online toplantı başlatmak çok kolay.

Google Meet ile toplantıya katılmak

 • Kod veya bağlantı girin kısmına toplantıyı düzenleyen kişinin gönderdiği bağlantıyı yapıştırabilirsiniz veya kodu girebilirsiniz.
 • Meet’i web tarayıcınızda ilk kez kullanacaksanız, tarayııcınız sizden kamera ve mikrofona erişim izni soracaktır.  İzin ver’e tıklayın.
 • Eğer yanlışlıkla kamera veya mikrofona izin vermediyseniz (Chrome kullananlar için) adres satırındaki kilit simgesine dokunarak siteye ait izinleri istediğiniz zaman ayarlayabilirsiniz.

Google Calendar ile Meet toplantısı planlamak

Toplantıyı ileri bir tarihe Google Calendar ile planlayabilirsiniz. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. Bilgisayarınıza Google Calendar internet sayfasını açın: Google Calendar
 2. G mail ID niz ile giriş yapmış olduğunuzdan emin olun.
 3. Sol üst köşedeki Oluştur butonuna tıklayın.
 4. Açılan ekranda toplantıya dair gereken bilgiler girilmeli. Zaman, tarih kısımları isteğinize göre doldurulmalı. Google Meet ile video konferans görüşmesi ekle butonuna tıklanmalıdır.
 5. Burada oluşturacağınız toplantı bilgileri, toplantıya eklenen kişilerin mail adreslerine gönderilecektir.

Android ve iOS’da Google Meet nasıl kullanılır?

Android veya iOS (iPhone, iPad) gibi akıllı cihazlarda Google Meet’i kullanmanın en kolay yolu, Google Meet uygulamasını yüklemektir. Aşağıdaki linklerden cihazınıza göre istediğiniz Google Meet uygulamasını yükleyebilirsiniz:

 

 • Google Meet uygulamasını yükledikten sonra telefonunuzdan Meet uygulamasını açın.
 • Ekranı kaydırdığınızda planlanmış toplantılara erşimler görülecek.
 • Katılmak istediğinizi seçin.

Bu aşamada Zoom’da olmayan güzel bir özellik var. İsterseniz toplantıya telefon bağlantısı kullanarak da katılabiliyorsunuz. İnternetinizin olmadığı yerde mutlaka toplantıya katılmanız gerekiyorsa bu özellik hayat kurtarıcı olacaktır.

 

 

 

Önceki İçerikİndir: Windows 11 Build 22000.65 ISO Güncellemesi
Sonraki İçerik[Güncellendi: 9 Temmuz] iPhone ile görüntülü konuşma yapabileceğiniz en iyi programlar
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?