Google, iPhone Sahiplerine Tazminat Ödemek Zorunda Kalabilir

0
872

Gizlilik konusuna çok önem veren Apple, 3.parti uygulamaların Apple kullanıcılarını izlemesini engellemek için her şeyi yapıyor. Firma bu konuda yeni yazılım düzenlemesi de yapıyor. En son Safari tarayıcı için benzeri bir güncelleme yapılmış ve yazılım düzenlemesi ise kullanıcıların bilgilerinin toplanması engellenmişti.

Safari tarayıcı için gelen düzenleme, Google için de önemli bir engel olmuştu. Fakat nasıl olduysa Google’ın bu engelleri aştığı ve Safari tarayıcısı kullananlardan da veri toplamayı başardığı da ortaya çıkmıştı. İşte Google bu yüzden davalık oldu ve iPhone kullanıcılarına tazminat ödeme ile karşı karşıya kalmış durumda.

İlginizi Çekebilir: iOS 14.5’in Yeni Özelliği için Apple Harika Bir Video Paylaştı

Google’a açılan Dava Devam Ediyor

Safari tarayıcının çerezleri engelleme sistemini bir şekilde aşan Google bu nedenle ilk olarak 2018 yılında dava edilmişti. Bir süre sonra davanın kapandığı konusunda da bilgiler gelmiş olsa da kararın Temyiz Mahkemesine gittiği de öğrenildi.

Sonuç olarak gizlilik konusunda açılan davanın devam ettiği ortaya çıktı. Davanın sonucunda eğer beklendiği gibi Google suçlu çıkacak olursa o zaman Apple değil doğrudan kullanıcılar hak sahibi olacak.

Sonuç olarak verileri toplanan kişiler de kullanıcılar olarak biliniyor. Bunun sonucunda da 4 milyon iPhone kullanıcısı için tazminat durumunun gündeme geleceği de söyleniyor.

Google

Toplamda 4 milyon kullanıcı bu veri gizliliği olayından zarar görmüş ve verileri izlenmişti. Yani en azından ortaya çıkan bilgiler bu yönde olmuştu. Şimdi davanın nasıl sonuçlanacağı merak ediliyor.

Yakın zamanda davanın sonuçlanması beklenmekte. Dediğimiz gibi eğer kazanan taraf veri gizliliği sorunu yaşayan kullanıcı kanadı olacak olursa, bu durumda da Google ciddi bir tazminat ödeyecek. Miktar konusunda ise kesin bir bilgi yok. Yani 4 milyon iPhone kullanıcısından söz ediyoruz. Bu kadar fazla sayıda kullanıcı çok ciddi bir ödeme yükü oluşturabilir.

Önceki İçerikiOS 14.5’in Yeni Özelliği için Apple Harika Bir Video Paylaştı
Sonraki İçerikiPhone Sahiplerine Huawei Watch GT 2 Müjdesi
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?