Google iOS 11’in Kaderini Değiştirebilir

0
65

iOS 11 işletim sisteminin yayınlanması, Apple için yeni bir dönemin başlamasını sağladı. Aslında iOS 11 işletim sisteminden beklenti oldukça yüksek tutulmuş ve özellikle iPhone modellerinin çok daha yüksek performans sunabileceği belirtilmişti. Baktığımız zaman testlerde de bu konuda oldukça olumlu sonuçlar elde edildiğiniz gördük. Fakat bir süre sonra iOS 11 hataları karşımıza çıktı. İlk önce hatalar ile başlayan süreç ise pil sorunlarıyla gündeme gelmeye başladı.

Apple bunun için 3 farklı koldan güncellemeler yayınlamaya başladı. Son olarak iOS 11.2 işletim sistemi güncellemesinin yayınlandığını gördük. Pil sorunlarının tamamen çözülmesinin beklendiği ve hataların giderilmesinin beklendiği yeni güncelleme sonrasında da tam olarak istenen elde edilemedi. Herkes pil sorunları ve genel kullanım sorunları konusunda konuşurken, Google araştırma ekibi tarafından son verilen bilgiler ise bambaşka bir konuyu gündeme getirdi.

iOS 11 Serisinde Ciddi Güvelik Açıkları Var

Google’ın araştırma ekibi olarak bilinen Project Zero ekibi tarafından yapılan çalışma sonrasında, iOS 11.1 işletim sistemi sürümlerinde ciddi güvenlik açıklarının bulunduğu açıklandı. Yeni güncelleme iOS 11.2 sürümüyle beraber 15 farklı açığın kapatıldığı da belirtiliyor. Ekipte yer alan güvenlik araştırmacısı Ian Beer tarafından yayınlanan bilgilere bakılacak olursa, iOS 11.1 sürümü için yeni sürprizler gelebilir.

 Ian Beer iOS 11 açıkları

Mevcut güvenlik açıklarının yeni sürümle beraber kapatıldığı belirtiliyor olsa da eski sürüm için önemli güvenlik açıklarının bulunduğunun belirtilmesi, işleri tam anlamıyla değiştirebilir. Özellikle eski sürüm için Jailbreak müjdesi gelebilir. Mevcut güvenlik açıklarının Jailbreak yayınına neden olabilecek kadar önemli olduğu bilgisi de var. İşin asıl ilginç olan kısmı ise bu güvenlik açıklarının yakın bir zaman sonra basına açıklanacak olması.

Ian Beer Açıklama Yapacak

Güvenlik araştırmacıları tarafından yapılan açıklamada söz konusu açıklar hakkında kesin olarak bilgilendirmelerin yapılacağı belirtiliyor. Bilgilendirme sonrasında iOS 11.2 güncellemeleri etkileyecek gelişmelerin de yaşanacağı iddiası var. Tüm bunları değerlendirdiğimiz zaman Google ile Apple’ın arasının açılabileceği gelişmeler bekliyoruz. Muhtemelen bir Jailbreak müjdesi de gelebilir. Tabii ki eski sürümler için.

İLGİLİ HABER:  iOS 15 Tüm Özellikleri ve Yenilikleri

İlginizi Çekebilir:  iPhone XC İçin Harika Konsept Çalışması

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?